Aranżacja okna balkonowego

Dekoracje okien nie zamykają się wyłącznie w pomieszczeniach wewnętrznych. Poza salonem czy jadalnią istotną rolę mieszkania stanowi balkon, latem często będący przedłużeniem pokoju dziennego. A po ciężkim dniu pracy stający są oazą spokoju i wypoczynku. Dlatego też warto zwrócić uwagę na aranżacje okien balkonowych. Poniżej prezentujemy najciekawsze propozycje.

Dekoracje okien - jakie firany?

Dobrze dobrane firanki stanowią klucz do całościowego wyglądu okna balkonowego. W zależności od rodzaju i koloru okna: może być plastikowe, bądź drewniane, w tonacji białej, czarnej lub brązowej wybieramy pasujące elementy. Zasłony mogą być długie lub krótsze, instalujemy je od wewnętrznej strony mieszkania, jednak ważne by pasowały także do wystroju balkonu. Najczęściej długość firanki zależy od wielkości okna. Jeśli jest małe wybieramy wtedy długie zasłony, które niekiedy mogą zakryć pewne niedociągnięcia w danym pomieszczeniu, lub optycznie wpłynąć na proporcje okna. Jednak jeśli chodzi o dekoracje okien balkonowych, są one zazwyczaj dużo większe, wtedy nie mamy problemu z dopasowaniem długości firany. Te długie, będą nadawały pomieszczeniu elegancji i powagi. Przy gładkich ścianach można pozwolić sobie także na wzorzyste firany, które nie odwrócą uwagi od okna. Ciekawym rozwiązaniem są także firany gotowe - które możemy dostać w sklepie z tkaninami, te szyte na zamówienie dają jednak duże pole do fantazji podczas aranżowania okna balkonowego. Materiał na zasłony wybieramy w zależności od charakteru pomieszczenia, może być lekki - jak np. muślin.

Dekoracje okienDekoracje okien Fot. alvhemmakleri.se, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom Fot. alvhemmakleri.se, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom

Rolety rzymskie - wystrój okien

Jeśli chcemy zrezygnować z wyboru firanki, czy zasłony możemy zwrócić uwagę na rolety rzymskie. To interesujący przykład połączenia funkcjonalności i elegancji w jednym. Świetne odnajdą się w stylu romantycznym, prowansalskim, czy francuskim. Jako firany nowoczesne nie sprawdzą się w stylu minimalistycznym, czy awangardowym. Będą pasowały do dużych okien balkonowych. Modne firany to takie, które najlepiej wpiszą się w charakter naszego mieszkania. Rolety rzymskie to świetny wybór, poza swoją podstawową funkcją jaką jest zaciemnienie pokoju, nadają pomieszczeniu także elegancji. Wystrój okien, nie jest łatwym zadaniem. Jeśli zdecydujemy się na rolety rzymskie, warto wtedy postawić na prostotę i odrzucić takie dekoracje okien jak: firanki, zasłony czy lambrekiny.

wystrój okienwystrój okien Fot. alvhemmakleri.se, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom Fot. alvhemmakleri.se, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom

Firany nowoczesne - aranżacje okien

Poza zasłonami i ciężkimi kotarami, które wracają do łask są także firany nowoczesne: mogą to być krótkie lub długie rozwiązania w zależności od tego czego potrzebujemy. Takie firany będą pasowały do wnętrz minimalistycznych i bardzo nowoczesnych. Chłodny wystrój pomieszczenia, jak również aranżacje okien w tym stylu oddadzą charakter naszego balkonu, który także będzie utrzymany w prostej stylistyce. Zasłony mogą być w kolorze: białym, szarym czy czarnym. Nie tylko modne zasłony są ważnym elementem. Dekoracje okien to także dodatki, jakie możemy postawić na parapecie: ciekawe geometryczne wazony, zegary czy awangardowe rzeźby dopełnią wystrój okien.

okno balkonoweokno balkonowe Fot. alvhemmakleri.se, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom Fot. alvhemmakleri.se, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom

Maty bambusowe - ozdoby okienne

Dekoracje okien to nie tylko firany, zasłony, czy rolety rzymskie. Poza nimi istnieje wiele oryginalnych rozwiązań, które pozwolą podkreślić charakter naszej aranżacji. Latem, świetnie sprawdzą się maty bambusowe. Pasują do wielu stylów, np. etnicznego, ludowego czy orientalnego. Nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter. Są łatwe w użyciu i utrzymaniu. Dodatkowo pozwolą poczuć klimat wakacyjny na naszym balkonie. Ich atutem jest wielofunkcyjność. Wpisują się w "modne firany" bo nawiązują do popularnego trendu eko. Dzięki temu wystrój okien zbliży się do natury, również przez ekologiczne dodatki: bambusy, drewniane donice i wazony, czy ręcznie wystrugane rzeźby. Dekoracje okien dają duże pole możliwości, mogą stać się najciekawszym elementem naszego balkonu dzięki kreatywności i wyobraźni projektujących. Dlatego też warto zainwestować swój czas i świeży umysł w świetny wystrój okien!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.