Ognisko w ogrodzie [PORADY]

Urszula Markiewicz
19.07.2017 14:00
Ognisko w ogrodzie to jedna z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu podczas wakacyjnego sezonu. Jeśli zastanawiamy się co zaplanować na ten wolny czas, mamy już odpowiedź! To jedna z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu podczas wakacyjnego sezonu. Nie pozostaje nam nic innego, jak wrzucić kiełbaskę na patyk i czekać aż się upiecze podczas kolejnego ogniska! Przed wami garść porad jak bezpiecznie urządzić taką imprezę we własnym ogrodzie.

Ognisko w ogrodzie. Jak przygotować palenisko?

Ognisko powinno znajdować się w bezpiecznej odległości od naszego domu. Warto zwrócić uwagę czy w pobliżu nie ma żadnych łatwopalnych elementów i roślin. Trzeba zachować odpowiednie odległości zgodne z zarządzeniami danej gminy, w której przebywamy. Podczas przygotowywania paleniska, trzeba znaleźć naturalne wgłębienie w ziemi, w którym będzie można bezpiecznie rozpalić ogień. Trzeba także pamiętać o zapewnieniu dla gości siedzeń, które będą łatwe do przenoszenia - ogień i żar wraz z wiatrem rozprzestrzeniają się na wiele kierunków. Świetnie sprawdzą się plastikowe siedzenia ogrodowe.

Ognisko w ogrodzie.Ognisko w ogrodzie. Fot. Krzysztof Białek, okazje.info, homebook Fot. Krzysztof Białek, okazje.info, homebook

Ognisko w ogrodzie. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Podczas przygotowywania ogniska w ogrodzie ważne są także kwestie prawne, na które  koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 ogniska nie wolno rozpalać przy użyciu otwartego ognia i innych materiałów zapalnych, takich jak tytoń. Ważne jest także by nie rozpalać ognia, lub nie wysypywać żaru przy obiektach łatwopalnych bądź w strefie zagrożenia wybuchem. Trzeba pamiętać także by rozniecać ogień w miejscach do tego wyznaczonych. Odległość od zabudowania musi wynosić minimalnie 4 m, a od ogrodzenia minimalnie 3 m, jak również od większych drzew - zawsze istnieje ryzyko, że iskry mogłyby spowodować zapalenie rośliny.

Jakie rzeczy do domowego ogniska?Jakie rzeczy do domowego ogniska? Fot.Shutterstock.com/Photographee.eu, okazje.info Fot.Shutterstock.com/Photographee.eu, okazje.info

Potrawy na ognisko - wybierz coś dla siebie!

Każdy z nas, nie raz próbował piec kiełbaski na kijku. Jednak poza tym klasycznym już smakiem, istnieje wiele ciekawych pomysłów na urozmaicenie naszego ogniskowego menu. Na patyk możemy także wrzucić boczek, paprykę, pieczarki czy cebulkę - stwórzmy własną kompozycję smakową! Nieodłącznym elementem ogniskowej biesiady jest ziemniak, wrzucony w żar ogniska. Może jedna warto przygotować go trochę inaczej? Zawińmy go w folię i dodajmy trochę przypraw. Tak przygotowany ziemniak po wrzuceniu do ogniska można już wyjąć po 30 minutach  i cieszyć się jego smakiem!

Ognisko w ogrodzie - dodatki.Ognisko w ogrodzie - dodatki. Fot. Wojciech Surdziel, okazje.info Fot. Wojciech Surdziel, okazje.info

Lato za oknem w pełni. To najlepszy czas na ogniskowe plany w naszym ogrodzie! Jeśli marzy się wam wieczór przy ognisku, nic prostszego, zachęcamy do działania! Poniżej prezentujemy produkty do ogrodu, dzięki którym pokochamy spędzać czas na świeżym powietrzu!

Zobacz wideo
Więcej o: