Najpopularniejsze rośliny balkonowe. Jak je pielęgnować?

Gdy mieszkamy w bloku balkon to idealne miejsce do uprawy roślin. Możemy stworzyć kwiatowy zakątek lub mini ogródek warzywny. Jakie rośliny są najbardziej popularne oraz jak je pielęgnować? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Wybierając rośliny na balkon trzeba zastanówić się jakie roślina będzie miała wymagania oraz czy odpowiednio zaaklimatyzuje się w balkonowych warunkach. Doradzimy Wam, jakie rośliny wybrać i jak o nie zadbać, by pięknie się prezentowały.

Pelargonie na balon -odmiany pelargoniii

Najpopularniejszą rośliną balkonową hodowaną w doniczce jest pelargonia. Wybierana jest ze względu na łatwą pielęgnację, wytrzymałość oraz piękny wygląd. Istnieje wiele odmian, ale wszystkie doskonale znoszą trudne warunki atmosferyczne. Wyróżniamy: pelargonie pachnące, pelargonia pasiaste, pelargonie bluszczolistne i pelargonie wielkokwiatowe. Różnią się one pokrojem, kształtem liści i kwiatów. Mają zbliżone wymagania i potrzebują podobnych zabiegów pielęgnacyjnych podczas sezonu.

Idealny efekt uzyskamy decydując się na pelargonie bluszczolistne, które efektownie zaprezentują się w wiszących doniczkach oraz skrzynkach balkonowych. Z kolei najbardziej wrażliwą odmianą jest pelargonia wielokwiatowa.

Jak pielęgnować pelargonie?

Pelargonie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, świetnie sprawdzą się na balkonach i tarasach od strony północnej. Odmiana pasiasta, bluszczolistna i pachnąca poradzi sobie także w półcieniu.

Należy pamiętać, by regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, dzięki czemu roślina będzie mogła dłużej kwitnąć. Konieczna jest także ochrona przed silnymi wiatrami, które mogą połamać pędy.

Sadzenie pelargonii

Pelargonie najlepiej czują się w ziemia przepuszczalnnej i próchniczej. Pamiętajmy, by sadzić je w dużych pojemników (o średnicy 20-25 cm) lub skrzyniach balkonowych, jednak w dużych odstępach od siebie.

Jako ciekawostkę można dodać, że pelargonie są nazywane królowymi balkonów.

Surfinie - kwiaty na balkon

<B>KOLOROWE KWIATY.</B> każdej przestrzeni dodają uroku. Nie może ich także zabraknąć na tarasie. Szczególnie polecamy kwiaty pachnące, jak widoczna na zdjęciu petunia. Nie tylko od maja aż do przymrozków cieszy oczy burzą kwiatów, ale też pięknie pachnie wieczorami.KOLOROWE KWIATY. każdej przestrzeni dodają uroku. Nie może ich także zabraknąć na tarasie. Szczególnie polecamy kwiaty pachnące, jak widoczna na zdjęciu petunia. Nie tylko od maja aż do przymrozków cieszy oczy burzą kwiatów, ale też pięknie pachnie wieczorami. fot. Plantpol Zaborze fot. Plantpol Zaborze

Równie modne są surfinie, które zachwycają swoim bujnym ukwieceniem. Surfinie to rośliny jednoroczne, bardzo dobrze wyglądają w doniczkach zawieszonych pod zadaszeniem balkonu czy tarasu. Surfinie mogą mieć kwiaty, w zależności od odmiany. Kupimy białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów.

Surfinie - uprawa i pielęgnacja

Uprawa surfinii nie jest skomplikowana, jednak są one wrażliwe na niekorzystne warunki uprawowe. Najlepiej czują się w specjalistycznym podlożu, które kupicie w sklepie ogrodniczym. Powinniśmy zadbać o zadaszenie, ponieważ nie lubią ulewnych deszczy. Kwiaty tego gatunku należy regularnie podlewać dwa razy dziennie. Idealnym miejscem dla nich jest balkon od strony południowej, ponieważ uwielbiają intensywne światło.Z kolei nie lubią wiatru, który może uszkodzić pędy rośliny. Istotne jest również częste nawożenie. Najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczne nawozy dla kwitnących roślin balkonowych

Fuksje na balkonie

Fuksje to bardzo atrakcyjne, ale też wymagające rośliny. Zachwycają niezwykłymi kwiatami. Powinny być umieszczone na balkonie od strony północnej, ponieważ uwielbiają cień.Jeśli stoją w zbyt dużym nasłonecznieniu, pąki kwiatów więdną, jeszcze przed rozwinięciem. Oprócz tego roślinę należy bardzo obficie podlewać oraz regularnie nawozić nawozem wieloskładnikowym, który jest przeznaczony dla roślin kwitnących. Przesuszenie korzeni rośliny przyciąga niechcianych szkodników i choroby.

Zioła na balkonie

Zioła na balkonieZioła na balkonie Fot. julieannart.com Fot. julieannart.com

Balkon jest idealnym miejscem na stworzenie ogródka z ziołami. Te rośliny z całą pewnością mogą zastąpić kwiaty. Są zdrowe, smaczne, co wykorzystamy w kuchni oraz pięknie pachną i równie dobrze wyglądają. Mięta, bazylia, rozmaryn w pełnym słońcu pięknie się rozrosną.

Uprawa ziół na balkonie

Uprawa tych roślin jest niezwykle prosta. Zioła do zdrowego wzrostu potrzebują dużo światła słonecznego przynajmniej przez 5 godzin dziennie. Powinny stać w ciepłym miejscu, schronione przed wiatrem. Dzięki przebywaniu w takich warunkach bardzo szybko zaczną rosnąć oraz gromadzić w sobie aromatyczne substancje. Wskazane jest, by ziemia do ich uprawy była gliniasta. Idealna będzie taka z dodatkiem torfu.

Na dno doniczki, w której sadzimy sadzonkę powinien być położony drenaż, który możemy stworzyć samodzielnie z potłuczonych doniczek ceramicznych lub kafelków i kamyków. Bardzo ważne jest regularne podlewanie, by rośliny zdrowo i szybko rosły. Zioła wieloletnie, gdy widoczne są na nich żółte listki albo są one zbyt drobne dobrze jest nawozić nawozami organicznymi. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Jest to niezbędne, by zioła stale rosły i wypuszczały młode listki.

Poniżej znajdziesz donice i lampy na balkon.

Więcej o:
Copyright © Agora SA