Piękne owoce w Twoim ogrodzie - jak dbać o drzewka owocowe?

Owoce kupione w sklepie nie zastąpią nam smaku tych własnoręcznie zerwanych. Takie zrywane prosto z gałęzi mają piękny kolor i zapach. Przede wszystkim mamy pewność, że są zdrowe. Jakie drzewka owocowe wybrać do swojego ogrodu i jak o nie dbać, by cieszyć się pysznymi owocami? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Drzewka nie tylko dostarczają nam owoców, ale również wspaniale zdobią ogród w czasie kwitnięcia. Brzoskwinie, wiśnie, jabłonie czarują swoim wyglądem i niezwykłym zapachem. Dorównują swoim wyglądem kwiatom i krzewom.

Niepodważalną zaletą hodowanych samodzielnie owoców jest ich smak i aromat. Zrywamy je dopiero wtedy, gdy dojrzeją, dlatego są dużo lepsze od tych kupowanych w sklepie.

Własny sad

Drzewka owocoweDrzewka owocowe fot.Wikimedia Commons, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook fot.Wikimedia Commons, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook

Wybierając drzewka do swojego ogrodu lub sadu warto zdecydować się na takie rodzaje, by owoce zbierać od lata aż do późnej jesieni. Dzięki temu cały ciepły okres roku będziemy mogli cieszyć się wspaniałymi i słodkimi owocowymi plonami.

Nie można zapomnieć o odpowiednim rozmieszczeniu drzew w swoim sadzie. Duże drzewa powinny być one posadzone w odległości co 4 metry, średnie co 3 metry od siebie, natomiast najmniejsze drzewa w odległości co 2 metry. Pozwoli to uniknąć stykania się roślin w ich dorosłym życiu oraz swobodne i zdrowe wydawanie plonów.

Jakie drzewka owocowe wybrać?

Jakie drzewka owocowe wybraćJakie drzewka owocowe wybrać Fot. Fot.: Gayvoronskaya_Yana shutterstock, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook Fot. Fot.: Gayvoronskaya_Yana shutterstock, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook

Drzewka owocowe są samopylne lub obcopylne. Jeśli wybieramy drzewa obcopylne należy pamiętać by w niedalekiej odległości od siebie posadzić 2 rośliny tego samego gatunku. Jabłonie oraz grusze wymagają, by ich kwiaty zostały zapylone pyłkiem drugiej rośliny, aby powstały owoce. W sytuacji gdy mamy mało miejsca powinniśmy wybrać drzewa owocowe samopylne, takie jak: brzoskwinie, wiśnie, czereśnie lub śliwy. Nie wymagają one zapylaczy i mogą rosnąc pojedynczo.

Jak dbać o drzewka owocowe?

Jak dbać o drzewka owocowe?Jak dbać o drzewka owocowe? Fot. Szczepan Marczyński - www.clematis.com.pl, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info Fot. Szczepan Marczyński - www.clematis.com.pl, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info

Dbając o swoje drzewka podstawą jest przycinanie. Właśnie od tego zależy wielkość i jakość owocu. Najmłodsze gałęzie rodzą najwięcej owoców, dlatego starsze trzeba systematycznie usuwać.

Warto regularnie nawozić rośliny, by ich plony były bardziej obfite. Dobrym rozwiązaniem są nawozy mineralne, a szczególnie te opracowane z myślą o konkretnych grupach roślin.

Młode rośliny potrzebują też intensywnego podlewania, by system korzeniowy odpowiednio się rozwinął. Oprócz tego powinniśmy chronić przed chorobami oraz szkodnikami.

Owoce w własnego ogrodu z pewnością chętnie zjemy nie tylko na surowo, ale również w postaci konfitury, nalewki czy kompotu.

Poniżej przedstawiamy inne akcesoria i nawozy, które przydadzą się do pielęgnacji swojego sadu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.