Zioła na balkonie

Mieszkanie w bloku nie daje możliwości posiadania blisko ogrodu i uprawiania samodzielnie ulubionych warzyw czy ziół. Jednak nie musi to być przeszkoda. Gdy mamy balkon bardzo szybko możemy stworzyć swój mini-ogródek. Zioła na balkonie oprócz funkcji spożywczej będą pięknie zdobiły nasz balkon lub taras. Jak o nie dbać i co warto uprawiać?

Zioła uprawiane na balkonie z całą pewnością mogą zastąpić kwiaty. Są zdrowe, smaczne, co wykorzystamy w kuchni oraz pięknie pachną i równie dobrze wyglądają.

Zioła z własnej uprawy

Zioła z własnej uprawyZioła z własnej uprawy Fot. Shutterstock, Madgalena Kucova, fabrykaform.pl, okazje.info Fot. Shutterstock, Madgalena Kucova, fabrykaform.pl, okazje.info

Bycie fit staje się coraz bardziej modne. Ludzie coraz częściej analizują to, co jedzą, by wywierało odpowiedni wpływ na nasze zdrowie i ładnie wyglądało na talerzu podczas obiadu w domu lub tego przygotowanego do pracy.

Zioła stały się dostępne w supermarketach oraz kwiaciarniach, a ponieważ do ich uprawy nie jest niezbędny ogród zyskują coraz więcej zwolenników. Służą, jako przepyszny i aromatyczny dodatek do zup, sałatek oraz sosów, a dzięki temu, że można hodować je w doniczce zawsze są pod ręką. Oprócz walorów smakowych, zioła ładnie się prezentują ze względu na swoje kolory: odcienie żółci, szarości, fioletu.

Uprawa ziół

Uprawa ziół na balkonieUprawa ziół na balkonie Fot. Aleksande Iwaszkiewicz, fabrykaform.pl, okazje.info Fot. Aleksande Iwaszkiewicz, fabrykaform.pl, okazje.info

Uprawa tych roślin jest niezwykle prosta. Oprócz tego, że posiadają mnóstwo walorów smakowych są również lecznicze. Z ich uprawy uzyskamy mnóstwo satysfakcji i z pewnością skupimy się na zdrowym stylu życia.

Zioła do zdrowego wzrostu potrzebują dużo światła słonecznego przynajmniej przez 5 godzin dziennie. Powinny stać w ciepłym miejscu, schronione przed wiatrem. Dzięki przebywaniu w takich warunkach bardzo szybko zaczną rosnąć oraz gromadzić w sobie aromatyczne substancje.

Nie bez znaczenia jest również ziemia, w której hodujemy nasze zioła. Wskazane jest, by ziemia do ich uprawy była gliniasta. Idealna będzie taka z dodatkiem tortu. Powinna być pulchna. Na dno doniczki, w której sadzimy sadzonkę powinien być położony drenaż, który możemy stworzyć samodzielnie z potłuczonych doniczek ceramicznych lub kafelków i kamyków. Bardzo ważne jest regularne podlewanie, by rośliny zdrowo i szybko rosły. Zioła wieloletnie, gdy widoczne są na nich żółte listki albo są one zbyt drobne dobrze jest nawozić nawozami organicznymi. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Jest to niezbędne, by zioła stale rosły i wypuszczały młode listki.

Miejsce w jakim rosną zioła powinno być z dala od ruchliwej ulicy, dlatego jeśli mieszkamy w bloku najlepiej posadzić rośliny na balkonie od strony podwórka. Dobrze jest również w skrzynkę wstawić tabliczki z nazwami ziół, by uniknąć pomyłek.

Doniczki na zioła oraz skrzynki

Zioła na balkonie - doniczki oraz skrzynkiZioła na balkonie - doniczki oraz skrzynki Fot. Aleksander Iwaszkiewicz, fabrykaform.pl, okazje.info Fot. Aleksander Iwaszkiewicz, fabrykaform.pl, okazje.info

Wybór pojemników do hodowania ziół jest szeroki. Wiklinowe kosze, drewniane skrzynki, metalowe donice doskonale się sprawdzą jako doniczki na zioła. W pojemnikach płytkich należy uprawiać rośliny jednoroczne, takie jak majeranek lub bazylia. Natomiast do ziół wieloletnich (tymianek, szałwia, melisa, mięta) bardziej odpowiednie będą głębsze donice.

Różne odmiany ziół posiadają mnóstwo kolorów, dlatego świetnie będzie jeśli posadzimy kilka różnokolorowych roślin w jednej skrzynce, dzięki temu uzyskamy pięknie się prezentującą, kolorową kompozycję. Zioła będą zdobiły balkon przez cały sezon. Możemy zadbać również o ładny wygląd naszego balkonu podczas zimy sadząc na przykład lawendę.

Zioła pięknie pachną, szczególnie w cieple dni. Oprócz tego bardzo ładnie kwitną, a umieszczone w odpowiednich pojemnikach wprawią w zachwyt zarówno domowników, jak i sąsiadów.

Zioła w kuchni

Skoro zdecydowaliśmy się na uprawę ziół na własnym balkonie powinniśmy korzystać z ich właściwości. Listki mięty wspaniale smakują w połączeniu z herbatą, jak również zalane wrzątkiem z dodatkiem cytryny. Bazylia oraz tymianek idealnie sprawdzą się podczas robienia sałatki czy sosu. Koper z pewnością przyda się do ziemniaków.

Niewykorzystane zioła śmiało można mrozić w plastikowych pojemnikach i cieszyć się nimi przez cały rok. Mrożone, z własnego balkonowego ogródka smakują równie dobrze jak zrywane prosto z gałązek.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA