Szkodniki w ogrodzie: mszyce, ślimaki, gryzonie, jak się ich pozbyć?

Karolina Mucha
26.07.2017 13:00
Bardzo często w naszym ogrodzie pojawiają się nieproszeni goście, którzy szkodzą naszym roślinom. Czasami ich wcale nie widać. Mszyce, ślimaki, mrówki, szczury, myszy. Są niezwykle uciążliwe nie tylko dla naszych roślin, ale i dla nas. Podpowiadamy jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie.

Gryzonie w ogrodzie

Gryzonie w ogrodzieGryzonie w ogrodzie Fot. Paweł Słomczyński, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook Fot. Paweł Słomczyński, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook

Myszy, szczury, norniki oraz karczownik to najbardziej uciążliwe ogrodowe gryzonie. Zjadają nasze trawy, plony, warzywa a także rośliny cebulowe czy bulwiaste. Nornik podczas zimy potrafi zniszczyć drzewka owocowe, ponieważ ogryza z nich korę co u drzewek wywołuje choroby. Myszy natomiast zjadają podczas wiosny i lata korzenie młodych roślin przez co roślina staje się słabsza i nie rozrasta się. Również karczownik poluje na korzenie oraz cebulki roślin. Kopie on korytarze wzdłuż pędów roślin przez co je niszczy oraz podobnie jak myszy - ogryza korę.

Jednym ze sposobów pozbycia się ich jest po prostu stworzenie warunków, w którzy gryzonie nie czują się bezpiecznie. Powinniśmy usuwać resztki roślin, uprawiać rośliny, które je odstraszają: czosnek, korona cesarska). Ważne jest również stosowanie specjalnych preparatów, których wybór w sklepach jest ogromny. Regularne stosowanie pozwoli wytępić je z naszego ogrodu i ochronić nasze rośliny.

Mszyce

Mszyce w ogrodzieMszyce w ogrodzie Fot. Lilianna Sokołowska, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook Fot. Lilianna Sokołowska, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook

Mszyce są bardzo groźne dla naszych roślin, ponieważ ograniczają wzrost rośliny, jak również przenoszą choroby wirusowe. Te owady wydzielają rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzaki, które zatykają otwory w skórce liści co utrudnia im wymianę powietrza. Mszyce występują najczęściej na jabłoniach, czereśniach, sałacie, kapuście, burakach oraz wielu rodzajach kwiatów jednorocznych czy bylin.

Ze względu na to jak duże szkody wyrządzają powstało mnóstwo preparatów, które nie kosztują zbyt dużo a przyniosą ulgę roślinom. Środki najczęściej są do podlewania rośliny lub do użycia wraz z opryskiwaczem.

Ślimaki, pająki, mrówki i krety w ogrodzie

Szkodniki w ogrodzieSzkodniki w ogrodzie Fot. Aleksander Raths Shutterstock, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook Fot. Aleksander Raths Shutterstock, sklepdlaogrodu.pl, okazje.info, Homebook

Ślimaki są groźnymi wrogami naszych ogrodów. Pojawiają się one zwykle w zacienionych i wilgotnych miejscach. Podczas rosy i po deszczu są najbardziej aktywne. Roślinożercy gustują w młodych roślinach, zostawiają na nich zaschnięty śluz oraz wygryzione dziury co nie prezentuje się dobrze.

W sklepach jest mnóstwo preparatów do zwalczania ślimaków, które należy rozsypywać na ścieżkach lub pomiędzy grządkami roślin, ale tak by nie dotykały samych roślin. Preparaty na ślimaki są toksyczne, dlatego należy ich używać ostrożnie i z umiarem, zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Uciążliwe są również pająki, krety oraz mrówki. Jednak na nie także stworzono już odpowiednie preparaty, które pozwolą je wygonić i cieszyć się wspaniałym ogrodem.

Kiedy już pozbędziemy się szkodników z naszego ogrodu warto zadbać o rośliny stosując nawozy oraz odżywki.

Zobacz wideo
Więcej o: