Truskawka - pochodzenie, uprawa i pielęgnacja

Truskawka jest jednym z najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców uprawianych w Polsce. Podobnie jak maliny i wiśnie, truskawki są bogate w witaminy i minerały, które nie tylko korzystnie wpływają na nasze zdrowie, ale także przedłużają młodość. Dowiedz się jak wygląda uprawa truskawek i spraw sobie własne sadzonki!

Truskawki - pochodzenie i uprawa

Truskawka to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najsmaczniejszych owoców uprawianych w Polsce. Jej istnienie zawdzięczamy królowi Francji Ludwikowi XIV, które polecił francuskiemu botanikowi skrzyżowanie dwóch gatunków poziomek: wirginijskiej i chilijskiej. Sadzonki truskawek uprawiane są  we wszystkich krajach o umiarkowanym i chłodnym klimacie. Najczęściej występują na terenach Stanów Zjednoczonych , Hiszpanii, Rosji i Turcji. Choć znana jest także jako truskawka ananasowa, poziomka ananasowa i poziomka wieloowocowa to jej potoczna i najczęściej spotykana nazwa to truskawka.  Co ciekawe, nazwa truskawki pochodzi od słowa "truskać" co w języku staropolskim oznaczało tyle co "łamać się". Nazwa ta nawiązuje do jej  delikatnych pędów. Truskawka osiąga wysokość od 15 do 45 cm. Istnieje ponad 2 tysiące różnych odmian, dokładna ich liczna jest trudna do określenia. Poszczególne odmiany różnią się nieco smakiem, a nawet kolorem! W Anglii bardzo popularna jest truskawka "albinos" o białym kolorze i smaku ananasa.  Większość odmian owocuje głównie w sezonie letni: w czerwcu i lipcu. Istnieją jednak truskawki, które owocują aż do jesieni!

TruskawkaTruskawka fot. pixabay fot. pixabay

Truskawki - kalorie i wartości odżywcze

Truskawki są wskazane dla osób, które chcą zgubić zbędne kalorie. Zawarte w nich pektyny wspomagają pracę jelit, a dzięki kwasom organicznym poprawia się nasze trawienie i przyśpiesza metabolizm. Podobnie jak maliny, truskawki mimo iż są słodkie, zawierają niewiele kalorii. Dodatkowo wspomagają pracę wątroby i woreczka żółciowego i są moczopędne przez co wspomagają pracę nerek. Truskawki są także źródłem witaminy C, B, A, E, żelaza, wapnia i fosforu. Co ważne truskawki, podobnie jak kiwi czy maliny są silnie zasadotwórcze przez co świetnie odkwaszają organizm. Dodatkowo regularne jedzenie truskawek, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału oraz innych chorób układu krążenia. Truskawki zawierają także właściwości antynowotworowe. Wszystko  za sprawą kwasu elagowego, który wzmacnia organizm i hamuję mutację komórek, które umożliwiają powstawanie komórek nowotworowych oraz powoduje obumieranie już powstałych. Podobne działanie jak truskawka mają także maliny, żurawina czy granat. Co ciekawe truskawka ma dobroczynny wpływ na nasz organizm jeśli jest stosowana w formie preparatu. Dużą popularnością cieszą się olejki uzyskane z pestek truskawki. Wykorzystuje się go do pielęgnacji cery suchej, trądzikowej i dojrzałej. Olejek z owoców truskawki ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Dodatkowo działa przeciwzmarszczkowo, reguluje działanie sebum i ujędrnia skórę. Są jednak niestety także minusy spożywania truskawek. Owoce te, zawierają duże ilości pestycydów, które mogą wywoływać alergię i silne bóle głowy.  Dlatego tez ważne jest sadzonki truskawek były znanego pochodzenia.

TruskawkaTruskawka fot. pixabay fot. pixabay

Sadzonki truskawek

Co ciekawe, aby stać się plantatorem truskawek wcale nie potrzeba dużego wkładu finansowego. Wystarczy aby sadzonki truskawek posadzić na balkonie, a już w następnym roku można cieszyć się wyjątkowym smakiem truskawek! Najpopularniejsze sadzonki truskawek to sadzonki kopane zielone. Najlepiej wsadzić je na jesieni, tak by zdążyć przed przymrozkami. Drugą odmianą truskawek są sadzonki frigo. Sadzonki te są wykopywane na zimę i umieszczane w chłodni o temperaturze nie niższej niż -20 °C . Ujemna temperatura pozwala zakonserwować sadzonki truskawek i zachować je w świetnym stanie przez cały okres zimowy. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawadnianiu - w okresie od czerwca do sierpnia, przy zbyt małej ilości opadów może być konieczne zainstalowanie zraszaczy, które nawodnią roślinę w razie suszy. Nie mniej jednak truskawka jest bardzo wdzięcznym owocem uprawnym. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ani dużego nakładu finansowego. każdy może posadzić w swoim ogródku lub doniczce sadzonkę truskawek i cieszyć się jej smakiem!

TruskawkaTruskawka fot. pixabay fot. pixabay

Uwielbiasz owoce truskawki i marzy Ci się własna plantacja? Chciałbyś mieć własne sadzonki truskawek albo malin, ale nie wiesz w jaki sposób uprawiać i pielęgnować rośliny? Chcesz zdrowo się odżywiać i stawiasz na naturalne produkty? Zainwestuj więc w sadzonki malin czy truskawek i delektuj się ich smakiem przez cały sezon! Poniżej przedstawiamy 18 produktów, które przydadzą się w uprawie roślin! Zarówno truskawki jak i maliny są nie tylko łatwe w uprawie, ale także mają wiele wartości odżywczych! Pamiętaj - jesteś tym - co jesz!

Zobacz wideo
Więcej o: