Które nawozy wybrać?

Które nawozy wybrać? To pytanie zadawał sobie każdy, kto uprawiał i pielęgnował własny ogród. Jak wiadomo, rośliny większość niezbędnych do życia składników pobierają z gleby. Dlatego każdego roku powinniśmy zasilić je odpowiednimi preparatami. Od tego, który nawóz wybierzemy, zależy, czy nasze rośliny będą pięknie kwitły, rosły i owocowały!

Które nawozy wybrać? Nawozy mineralne (o długotrwałym działaniu)

Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, pamiętaj, że poszczególne nawozy różnią się od siebie czasem działania. Na rynku dostępne są nawozy o spowolnionym działaniu (działające od 100 do 180 dni), nawozy działające do 6 m-cy, 100 dni oraz nawozy o krótkim działaniu. Nawozy o spowolnionym działaniu są zdecydowanie droższe od pozostałych, jednak ze względu na długie działanie w rezultacie ich zakup jest bardziej korzystny finansowo. Tego typu nawozy stosujemy tylko raz w sezonie - w okresie wiosennym. Nie musimy jednak obawiać się, że podamy roślinom zbyt dużą dawkę składników pokarmowych. Granulki zawarte w nawozach długo działających mają odpowiednio dobrane mikro- i makroelementy, które znajdują się w przepuszczalnej otoczce. Pod wpływem wilgoci stopniowo przenikają do roztworu glebowego, dzięki czemu rośliny są odpowiednio odżywione. Proces ten może potrwać nawet 6 miesięcy, ale dzięki temu efekty są zdecydowanie lepsze niż w przypadku zwykłych nawozów!

Które nawozy wybrać?Które nawozy wybrać? fot. kolaż ładny dom/ świat kwiatów, jula, homebook fot. kolaż ładny dom/ świat kwiatów, jula, homebook

Które nawozy wybrać? Nawozy zwykłe (o krótkim działaniu)

Składniki zwarte w nawozach zwykłych rozpuszczają się bardzo szybko, dlatego stosuje się je nawet 2-3 razy w sezonie. Nawozy zwykłe po raz pierwszy stosujemy w okresie wiosennym - najlepiej na przełomie kwietnia i maja. Ostatni raz nawozi się rośliny w lipcu. Skuteczność nawozów zwykłych opiera się głównie na dużej zawartości azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. Należy jednak pamiętać, że zbyt późne ich stosowanie może doprowadzić do przemarznięcia rośliny. Zanim zastosujemy nawóz zwykły, należy rozgarnąć ściółkę i ponownie przykryć go jej warstwą.

Które nawozy wybrać?Które nawozy wybrać? fot. kolaż ładny dom/ świat kwiatów, jula, homebook fot. kolaż ładny dom/ świat kwiatów, jula, homebook

Nawozy płynne i sypkie

Nawozy mineralne dzielimy także ze względu na formę ich aplikacji. Wyróżniamy nawozy sypkie i płynne. Nawozy sypkie stosowane są najczęściej wtedy, gdy istnieje możliwość rozgarnięcia ściółki pod rośliną. Tego typu nawozy działają zwykle przez 30 dni i są stosowane głównie dla iglaków, trawników i roślin rabatowych. Nawóz sypki rozsypujemy pod roślinami w dawce, która określona jest na opakowaniu. Pamiętajmy jednak, by nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ możemy wtedy zaszkodzić roślinie. Z powodu krótkiego okresu działania tego typu nawozów czynność tę trzeba często powtarzać.

Drugą grupą nawozów są nawozy płynne. Mają one postać preparatów dolistnych - opryskuje się nimi liście. Nawozy płynne najlepiej rozprowadzić na rabatach żwirowych, tak by nie było możliwości zmieszania nawozu sypkiego ze ściółką. Dzięki temu w czasie podlewania rozpuszczone w wodzie składniki wnikają do gleby. Niestety stosując tego typu preparaty, nawożenie trzeba bardzo często powtarzać, nawet co kilka lub kilkanaście dni. Istnieje przez to duże ryzyko podania zbyt dużej dawki nawozu, dlatego też należy jego ilość bardzo dokładnie odmierzać i uważać, by nie przekroczyć dopuszczalnej dawki!

Które nawozy wybrać?Które nawozy wybrać? fot. kolaż ładny dom/ jula, homebook, świat kwiatów fot. kolaż ładny dom/ jula, homebook, świat kwiatów

W tym roku obserwujemy niezaprzeczalny powrót do natury. Nie tylko w ogrodzie, ale i w mieszkaniu króluje zieleń i ponadczasowe drewno. Poniżej przestawiamy propozycje dodatków do mieszkania, wykonanych z naturalnych materiałów.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.