Jak urządzić mały ogród?

Każdego roku wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe zadanie. Urządzając ogród o niewielkiej powierzchni trzeba tak zagospodarować miejsce, by sprawiał on wrażenie większego i bardziej przestronnego, a przy tym pomieścił wszystko, co dla nas niezbędne.

Jak dobrze wykorzystać przestrzeń

Fot. Producenci

Każdy, kto projektował mały ogród wie, że jest to nie lada zadanie. Aby nasz ogród wydawał się większy, warto podwyższyć obrzeża wokół trawnika i obsadzić je piętrowo roślinami. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastąpienie tradycyjnego trawnika żwirową nawierzchnią w jasnym kolorze. Jasna barwa optycznie powiększy przestrzeń. Aby zaoszczędzić nieco miejsca, dobrym pomysłem będą elementy wielofunkcyjne, jak schody czy obrzeża kwietnika, które mogą jednocześnie służyć jako miejsca do siedzenia. Jeśli w naszym ogrodzie jest nieużywany grill z blatem - można go wykorzystać jako kwietnik. W ten sposób udekorujemy ogród, wykorzystując tylko te elementy, które już się w nim znajdują!

Mały ogród - pomysły!

Aby pomieścić wiele elementów na małej przestrzeni, można zdecydować się na wgłębnik czyli obniżenie terenu. Zazwyczaj ma on ok. 60 cm głębokości. Jego ściany są wzmacniane specjalnymi murkami oporowymi, a z wybranej ziemi modeluje się obsadzane roślinami skarpy. Wgłębnik może być także świetnym miejscem odpoczynku lub spędzenia wieczoru w gronie przyjaciół. Aby nasze rośliny zdobiły ogród, należy pamiętać o odpowiedniej uprawie. Najlepszym sposobem pielęgnacji naszego ogrodu jest stosowanie nawozów. Rynek oferuje wiele preparatów, które sprawią, że rośliny będą zdrowe, a co za tym idzie, będą cieszyć oczy pięknym wyglądem.

Rola lustra w małym ogrodzie

Fot.: Gordo Studio

Ciekawym i sprawdzonym sposobem na aranżację niewielkiego ogrodu jest wykorzystanie w nim lustra! Powiększa ono optycznie przestrzeń, dzięki czemu nasz ogród będzie wydawał się większy i bardziej przestronny. Krawędzie lustra można zakryć roślinami. Znakomitym rozwiązaniem jest umieszczenie lustra tuż nad wodą, dzięki czemu ogród będzie sprawiał wrażenie jeszcze większego, piękniej wyglądającego i klimatycznego!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.