Sposoby na muchy

Karolina Mucha
07.06.2018 08:00
Muchy są jednymi z najbardziej irytujących owadów jakie występują na świecie. Uprzykrzają życie ludziom, zwierzętom oraz przenoszą mnóstwo chorób epidemiologicznych. Jak pozbyć się much w domu? Przedstawiamy sposób na pozbycie się much z naszego domu.

Muchy osiągają rozmiary 7-9 mm długości i są ciemnego koloru. Są niebezpieczne ze względu na to, że żerują na padlinie itp., więc przenoszą choroby. Jeden taki owad może mieć na swoim ciele nawet milion bakterii.

Owady występują na całym świecie. Są w stanie zepsuć każdy letni wieczór. Nieprzyjemnie bzyczą i roznoszą mnóstwo bakterii i chorób, które są groźne dla ludzi. Salmonella, czerwonka to wszystko za sprawą tych małych owadów jakimi są muchy. Powinniśmy zadbać o to by nie było ich w naszym domu.

Sposób na muchy - moskitiery na owady

Moskitiera plisowana drzwiowaMoskitiera plisowana drzwiowa fot. Anwis fot. Anwis

W walce z muchami najlepiej przeciwdziałać. Świetnym sposobem na muchy jest stosowanie moskitier, które są podstawową metodą zabezpieczającą nasz dom przed tymi owadami. Moskitiera to gęsta siatka montowana w oknie, która jeśli jest naprawdę szczelna stanowi dla much barierę przez którą nie są w stanie przejść. Moskitiery będą idealne w pomieszczeniach, w których przechowujemy oraz przygotowujemy żywność. Moskitiera ochroni nas również przed uciążliwymi komarami. Moskitiery stają się niezastąpione. Bez tego nawet nie mamy co myśleć o otwarciu okna wieczorem, gdy owadów jest na zewnątrz najwięcej. Owady bardzo szybko dostały by się do środka lecąc do światła. Na szczęście moskitiera jest w stanie im to uniemożliwić.

Zamontowanie moskitiery jest zdecydowanie najtańszym sposobem na walkę z uporczywymi muchami. Jednak siatki nie są zbyt trwałe, z czasem zaczynają się odklejać od ramy okiennej (montowane są za pomocą taśmy klejącej). Oprócz tego moskitiery nie wyglądają zbyt estetycznie. Zabrudzoną moskitierę łatwo umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła, jednak bez używania jakichkolwiek detergentów. Należy pamiętać o zdjęciu moskitiery na okres zimowy, dzięki czemu posłuży nam ona przez dłuższy czas, a nie tylko przed jeden sezon.

Jak się pozbyć much z domu? - preparaty

Dom bez owadów - środki i preparatyDom bez owadów - środki i preparaty Fot. Homebook, CC0 Public Domain, kolaż ładnydom Fot. Homebook, CC0 Public Domain, kolaż ładnydom

Co powinniśmy zrobić jeśli owady dostaną się do wnętrza naszego domu? Do niedawna w sklepach były dostępne jedynie mało estetyczne lepy na muchy oraz taśmy na muchy, które należało zawieszać pod sufitem. Idąc z duchem czasu różne firmy zaczęły wytwarzać nowe preparaty do walki z muchami. Prawie wszędzie możemy kupić przezroczyste taśmy, które będą na tyle dyskretne, że nie oszpecą drzwi czy pokoju. Istnieje również wiele sprayów, które pozwolą bardzo szybko stoczyć wygraną walkę z owadami. Jednak spraye mają swój specyficzny chemiczny zapach, który wielu z nas z pewnością będzie przeszkadzał. Nie jest również polecany, jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Spraye możemy zastąpić goździkami lub lawendą. Spryskanie w domu miejsc, w których owadów jest najwięcej da nam trochę spokoju.

Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie w domu płytek owadobójczych, które ochronią nas również przed meszkami. Powinny być one umieszczone poza dostępem dzieci. Najstarszą i niewątpliwie najbardziej znaną metodą w pozbywaniu się much z domu jest bezkonkurencyjnie łapka, klepka na muchy. Przy takim zwalczaniu jednak trzeba się wykazać nie lada refleksem.

Elektryczne odstraszacze much - sposób na muchy

Fot. Jula

Coraz częściej stosowane są elektryczne odstraszacze na owady, które umieszczane są w kontaktach. Dzięki ciśnieniu ultradźwiękowemu w zaskakująco prosty sposób na muchy . Osiągają one moc nawet do 230 V. Ogromnym atutem jest fakt, że do swojego działania nie wykorzystują żadnych środków chemicznych, a ich zasięg to nawet 60 metrów sześciennych. Urządzenia elektrycznie nie zakłócają działania odbiorników telewizyjnych oraz innych urządzeń elektrycznych. Skuteczność działania odstraszaczy będzie zauważalna już po kilku dniach od podłączenia. Używanie odstraszacza przed 4-6 tygodni sprawi, że pomieszczenie, w którym jest on podłączony będzie oczyszczone. Elektryczny odstraszacz much jest dobrym sposobem na pozbycie się owadów.

Rośliny odstraszające muchy i rośliny owadożerne

Niektóre rośliny dzięki swojemu zapachowi oraz posiadanych substancjach odstraszają muchy. Bezkonkurencyjna w tym temacie jest paproć, najlepiej jeśli ustawiona będzie na parapecie. Świeży czosnek, papryka, liście orzecha włoskiego oraz olejek lawendowy również pozwolą odstraszyć muchy od naszego domu.

Istnieją również rośliny, które są sposobem na pozbycie się much. Jednym z takich roślin owadożernych jest muchołówka, która wabi swoje ofiary bardzo słodkim nektarem. Owad zatrzyma się na blaszkach rośliny pokrytych włoskami, a pułapka automatycznie się zamknie przez co mucha nie może się z niej wydostać. Po dokładnym zamknięciu się rośliny zaczyna ona trawić swoją ofiarę. Ciało owada się rozpuszcza, a po skończonym trawieniu pułapka muchołówki otwiera się.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (9)
Zaloguj się
 • uicug

  Oceniono 14 razy 12

  "Osiągają one moc nawet do 230 V"

  .... mają zasięg 45 kg i poruszają się z prędkością 75 s/A
  lub, jak mawiał profesor od fizyki:
  - gdy nie wiesz jaka jednostka mów, że dyna/bruzdę

 • malwa117

  Oceniono 1 raz 1

  Głównie stosowałam moskitiery, ale bardzo szybko mi się niszczyły. Jeden sezon i się podarły. Chciałabym teraz zastosować coś innego, ale tak, żeby ochraniał cały dom i najlepiej wszystko wokół. I tak czytając poniższe wpisy, chciałam zapytać jak działa ten reset strong ? Poproszę o opinię osób które stosowały ten środek.

 • Daniel Kowalczyk

  0

  Muchy to są chyba najbardziej upierdliwe owady jakie tylko istnieją, a u mnie na wsi jest ich chmara i jedynym sposobem jaki tylko pomaga to diablo forte. Mocny środek, ale inaczej się nie da.Muchy by nie pozwoliły wysiedzieć na dworze i w domu.

 • pawel6060

  Oceniono 6 razy 0

  Stosowałam zarówno muchozole, lepy i różne pułapki, ale marny efekt. Muchy i tak po kilku godzinach pojawiały się z powrotem, a jeżeli chodzi o lepy, to lepiej nie mówić. Wolę już kupić jeden środek na cały sezon, zapłacić więcej, ale żeby chociaż był skuteczny. Słyszałem, że dość dobry jest środek reset strong, więc zobaczymy co to jest warte.

 • jan.janowicz65

  Oceniono 23 razy -11

  Macie jakiś sposób na PiS-dzielców, no i Żydów bym się pozbył raz na zawsze, tak w "trymiga"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX