Wykładzina podłogowa - sposób na przytulne wnętrze. Rodzaje wykładzin i ich zastosowanie

Wykładzina podłogowa sprawi, że wnętrze da nam poczucie ciepła i przytulności. Każdy z jej rodzajów może mieć inne zastosowanie. Miękka i puszysta wykładzina dywanowa sprawdzi się w sypialniach i salonie, a wykładzina PCV w pozostałych pomieszczeniach. Jakie wzory mają wykładziny i jak dopasować je do aranżacji wnętrza?

Wykładzina dywanowa - zalety i zastosowanie

Zaczęło się od sypialni i pokoi dziecięcych. Wykładzina dywanowa była i jest ich sprawdzonym towarzyszem, gwarantującym ciepło, wyciszenie oraz przede wszystkim komfort chodzenia boso czy zabaw na podłodze. W sypialniach uprzyjemnia poranne wstawanie oraz tworzy wyjątkową atmosferę relaksu i wyciszenia. W pokojach dziecięcych zapewnia wygodę i bezpieczeństwo - od pierwszych kroków. Może być stałą towarzyszką albo rozwiązaniem przejściowym. Łatwy montaż sprawia, że wykładzina dywanowa to świetny sposób na szybką odmianę wnętrza. W pokoju dziecięcym możemy ułożyć ją na oryginalnym parkiecie, dla którego będzie ochroną przed skutkami dziecięcych aktywności - szczególnie ze strony najmłodszych pociech. Po kilku latach, kiedy szkrab podrośnie i zyskamy pewność, że piękna, drewniana podłoga nie jest już dłużej zagrożona - możemy wykładzinę dywanową zdjąć.    

Wykładziny dywanowe
Wykładziny dywanowe Fot. Komfort

Wykładzina dywanowa sprawdzi się również w innych pomieszczeniach domu: w salonie, bibliotece, a nawet w korytarzu i na schodach. Dzieje się tak głównie za sprawą coraz lepszych parametrów użytkowych tego produktu. To dzięki nim nowoczesne wykładziny dywanowe są nie tylko puszyste i aksamitnie miękkie w dotyku, ale również odporne na udeptywanie, plamy czy blaknięcie kolorów.

Modne kolory wykładzin dywanowych

Najmodniejsze obecnie wykładziny dywanowe utrzymane są w odcieniach szarości - od grafitowych, przez gołębie, stalowe, aż po szarości rozbielone, a nawet czystą biel. Taka kolorystyka tonuje wnętrze, idealnie łącząc się m.in. z meblami i dodatkami w stylu skandynawskim czy romantycznym.

Popularny jest również przytulny beż, winne czerwienie, brązy, granaty, a także coraz częściej pastele. Osobom lubiącym eksperymenty polecamy z kolei wykładziny wzorzyste: w modną kratkę, paski czy motywy kwiatowe. To doskonały sposób, aby wnętrzu dodać lekki "pazur”. A dla dzieci oczywiście radosne kolory i dziecięce wzory - pod warunkiem, że urządzamy pokój malucha w stylu, do którego te propozycje będą pasowały. Do aranżacji inspirowanej Skandynawią wybierzmy raczej wykładzinę dywanową w delikatnym kolorze - i z subtelnym wzorem w postaci kropek lub gwiazdek.

Wykładziny dywanowe: układanie >>

Modne kolory wykładzin dywanowych
Modne kolory wykładzin dywanowych Fot. Michał Mutor, Komfort

W rolce czy w formie płytek - którą wykładzinę dywanową wybrać

Najczęściej wybieramy wykładzinę w rolce, ponieważ ten typ jest najłatwiej dostępny - znajdziemy go w każdym sklepie z dywanami i wykładzinami. Nie każdy jednak wie, że wykładzinę dywanową możemy dostać również w formie płytek. Płytki dywanowe to fragmenty wykładziny umieszczone na specjalnym podkładzie, najczęściej występujące w wymiarze 50 x 50 cm. Pozwalają na tworzenie na podłodze kompozycji, których nie uzyskamy przy zastosowaniu wykładziny z rolki - możemy dowolnie mieszać ze sobą kolory (z łączeniem wzorów warto postępować ostrożniej - pstrokata podłoga męczy wzrok). Płytki dywanowe montujemy na klej lub bezklejowo - w obu przypadkach bez problemu wymienimy jeden element, kiedy np. ulegnie trwałemu zabrudzeniu.

Wykładzina podłogowa z PCV

Wykładzina podłogowa z PCV, czyli polichlorku winylu, różni się od dywanowej na pierwszy rzut oka tym, że ma gładką powierzchnię. Wykładziny z PCV dzielimy na homogeniczne (jednolite w budowie) i heterogeniczne (zbudowane z kilku warstw). Jakie są między nimi różnice?

  • wykładzina homogeniczna - jednolita budowa sprawia, że wykładzina jest bardzo wytrzymała, ale jednocześnie jej powierzchnia ulega równomiernemu ścieraniu - w związku z tym występuje w wielu wersjach kolorystycznych, ale w niewielu wzorach
  • wykładzina heterogeniczna - bardziej trwała od homogenicznej, jej warstwa dekoracyjna znajduje się pod przezroczystą warstwą wierzchnią, przy czym tylko wierzchnia ulega ścieraniu, w związku z czym mamy do dyspozycji o wiele większą paletę wzorów niż przy wykładzinach homogenicznych.

Układanie wykładziny elastycznej >>

Wykładzina podłogowa - cena

Ceny wykładziny podłogowej z PCV zaczynają się już w okolicach 10 zł/m kw., przy czym wykładzina z rolki może mieć szerokość 2,3 lub 4 metrów. Wykładzinę dywanową kupimy w cenie od ok. 20 zł/ m kw. (przy tych samych szerokościach rolek). Warto jednak pamiętać, że na cenę wpływa jakość produktu, więc najtańsze wykładziny będą dobrym wyborem, jeśli potrzebujemy przykryć nimi podłogę np. na parę miesięcy, zanim zamontujemy docelowe wykończenie. Jeśli natomiast wykładzina ma posłużyć na lata, warto poprosić sprzedawcę o polecenie produktu lepszej jakości i w niego zainwestować. Płytki dywanowe kupimy w cenie od ok. 50 zł/m kw.

Czyszczenie wykładziny podłogowej

Czyszczenie wykładziny dywanowej. Dywan w razie zabrudzenia możemy oddać do pralni chemicznej. Możemy też spróbować poradzić sobie z jego wyczyszczeniem na własną rękę, ale w przypadku trudniejszych plam - lub, jeśli nie mamy czasu, aby się tego podjąć - zawsze mamy do dyspozycji firmy, które zrobią to za nas w sposób profesjonalny. A co zrobić z zabrudzeniami na wykładzinie dywanowej? Opcja demontażu w celu zaniesienia jej do pralni raczej mało komu przypadłaby do gustu, sprawdźmy zatem, jakie domowe metody wywabiania plam na wykładzinie możemy zastosować:

11 sposobów na wywabianie plam z wykładziny >>

Wymiana fragmentu wykładziny. W skrajnych przypadkach, kiedy próba usunięcia zabrudzenia nie przyniosła pożądanego rezultatu, istnieje jeszcze jeden sposób, który pozwala na przywrócenie podłodze estetycznego wyglądu. Chodzi o wymianę zaplamionego kawałka wykładziny dywanowej. Aby to było możliwe, powinniśmy mieć dodatkowy fragment owej wykładziny - warto więc zachować na taką okoliczność resztki powstałe przy jej montażu. Zniszczony fragment wycinamy przy pomocy noża do cięcia wykładzin (do kupienia w marketach budowlanych) - starając się zachować kształt kwadratu. Wycięty kawałek posłuży nam za szablon do uzyskania właściwego kształtu "zaślepki" - kładziemy go na posiadanym zapasowym fragmencie wykładziny, odrysowujemy i wycinamy, pamiętając o dopasowaniu ułożenia splotów. "Zaślepkę" przyklejamy do podłogi przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej - powinna się znaleźć wzdłuż brzegów oraz na środku naszego "wkładu". Jeśli nie mamy zapasowego kawałka wykładziny, możemy wyciąć go z miejsca, na którym stoi np. szafa - takie rozwiązanie to ostateczność, ale pozwala poradzić sobie z problemem bez konieczności wymiany całej wykładziny dywanowej.

Czyszczenie wykładziny podłogowej z PCV. Rozlany napój lub resztki jedzenia bez problemu usuniemy przy pomocy ściereczki - pod warunkiem, że są to świeże plamy, bowiem pozostawione na dłuższy czas wnikają w "pory" wykładziny, a wtedy musimy poświęcić więcej czasu, by się ich pozbyć. Ale to nie jedyne zabrudzenia, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć na podłodze wyłożonej wykładziną z PCV. Często zdarzają się też czarne ślady po butach, a nieco rzadziej resztki farb i lakierów czy tłuste plamy. Jeśli taki problem już zaistniał, możemy użyć płynu do mycia naczyń, octu, spirytusu, kwasku cytrynowego lub soku z cytryny.

Usuwanie starej wykładziny

Wykładziny podłogowe produkowane obecnie różnią się jakością od tych, które znamy z domów naszych rodziców, a nawet dziadków. I właśnie ta kiepska jakość sprawia, że przy próbie usunięcia starej wykładziny podłogowej napotykamy na tak duże problemy - głównie pęknięcia i rozwarstwienia utrudniające demontaż. Dodatkowo zadanie może utrudnić mocny klej użyty przy montażu - może się zdarzyć, że fragmenty spodniej warstwy wykładziny zostaną po jej oderwaniu na posadzce lub, że oderwanie wykładziny spowoduje uszkodzenie samej posadzki.

Metoda ręczna. Przy niewielkiej powierzchni pomieszczenia możemy spróbować tej metody. Przy pomocy noża tniemy wykładzinę na wąskie pasy, co ułatwi jej późniejsze odrywanie. W celu ułatwienia pracy przy odrywaniu wykładziny możemy użyć specjalnego chwytaka.

Metoda mechaniczna. Ten sposób jest polecany w przypadku dużej powierzchni lub wtedy, gdy metoda ręczna zawiodła. Specjalne urządzenie zwane stripperem pomoże oddzielić wykładzinę od podłoża przecinając warstwę kleju (przed uruchomieniem maszyny musimy pociąć wykładzinę na pasy). Strippera nie musimy kupować - możemy skorzystać z opcji wypożyczenia od firmy świadczącej takie usługi w zakresie sprzętu.

Wykładzina podłogowa czy panele - co wybrać

Czy da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie "co jest lepsze" w kwestii wykańczania podłóg? To, która opcja sprawdzi się lepiej w danym domu, zależy od wymagań i trybu życia jego właściciela. Z pewnością z wykładziny dywanowej powinien zrezygnować alergik - podłoga w jego domu powinna być gładka i łatwa w utrzymaniu czystości (nadająca się do przecierania na mokro). Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru - wykładzina czy panele?

Co przemawia za wyborem wykładziny podłogowej:

  • łatwiejsza w montażu i demontażu niż panele
  • poprawia akustykę w pomieszczeniu - wygłusza je (wykładzina dywanowa)
  • wykładzina może posłużyć do zabezpieczenia drewnianej podłogi w pokoju dziecka (jako rozwiązanie tymczasowe)
  • łatwiej wymienić uszkodzony lub trwale zabrudzony kawałek wykładziny (dywanowej) niż panel
  • wykładzina dywanowa sprawia, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne
  • pozwala na przeprowadzenie szybkiej metamorfozy wnętrza niskim kosztem
  • bogata paleta wzorów i kolorów daje więcej możliwości aranżacyjnych - do pokoju dziecka możemy wybrać wzór miasta z ulicami, do łazienki i kuchni imitację kamiennych płytek, a do salonu wzór wybranego gatunku drewna
  • wykładzina dywanowa amortyzuje upadki (ważne szczególnie przy dzieciach)
  • przyjemność z chodzenia po ciepłej podłodze - nawet boso (w przypadku wykładziny dywanowej).

Co przemawia za wyborem paneli:

  • bardziej elegancki wygląd
  • panele łatwiej jest wyczyścić niż wykładzinę (szczególnie dywanową)
  • niektóre wzory do złudzenia przypominają prawdziwe deski - zadowolą więc wymagających, którzy marzą o drewnianej podłodze, ale ich na nią nie stać
  • odpowiednie dla alergików
  • odporne na działanie środków chemicznych.

Ogrzewanie podłogowe: Wykładzina na podłogówce >>

Podłoga winylowa LVT

LVT to skrót od Luxury Vinyl Tiles, czyli winylowej podłogi, którą możemy nabyć w formie płytek lub paneli w dowolnym rozmiarze i kształcie oraz wiernie odwzorowujące strukturę kamienia i drewna. Produkty te są w pełni odporne na wilgoć, a winylowy rdzeń zapewnia im wyjątkową wytrzymałość. Wierzchnia warstwa jest odporna na ścieranie, ale również plamoodporna, więc taką podłogę łatwo jest utrzymać w czystości. Niektóre wzory możemy układać w sposób niestandardowy, czyli np. w jodełkę. Podłogę winylową LVT dzielimy na dwa rodzaje pod względem montażu: pływającą oraz klejoną - przy czym ten drugi typ poprawia akustykę we wnętrzu (wycisza odgłos kroków).

Układanie wykładziny podłogowej krok po kroku

Więcej o: