Mała kuchnia. Jak ją urządzić ładnie i funkcjonalnie?

Kuchnia to niezwykle ważne miejsce w każdym mieszkaniu. Nie ważne jak duża, ważne by była urządzona stylowo i funkcjonalnie. Jeśli posiadamy małą kuchnię nawet najmniejszy kawałek przestrzeni odgrywa kluczową rolę. Jak urządzić małą kuchnię, by pomieścić wszystkie sprzęty i akcesoria? Przedstawiamy inspiracje!

Na funkcjonalność małej kuchni składa się wiele czynników. Na jej metraż bardzo często nie mamy wpływu, jednak istnieje kilka zabiegów, które pomogą optycznie zwiększyć pomieszczenie. Wtedy bardzo łatwo będzie można dostrzec, że jej wielkość ma swoje zalety - nie nachodzimy się podczas przygotowywania obiadu, a każdy przedmiot będzie na wyciągnięcie ręki. Jakimi zasadami się kierować, by mała kuchnia była urządzona stylowo i funkcjonalnie?

Kolory w małej kuchni

Kolory w małej kuchniKolory w małej kuchni Fot. Homebook, nokau Fot. Homebook, nokaut

Kolor, jaki wybieramy do naszej kuchni ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli wybierzemy odpowiedni, dodamy sobie pozytywnej energii, a nawet będziemy mieli wpływ na nasz apetyt. Jasne kolory ścian w połączeniu z jasnymi meblami i podłogą nie tylko rozjaśnią, ale i optycznie powiększą całe pomieszczenie, dzięki odbijającemu się światłu.

W małych kuchniach bardzo modny jest kolor biały, kremowy lub beżowy. Kuchnia dzięki tym kolorom zyska świeżości i idealnie się sprawi się w sytuacji, jeśli mamy ją otwartą na salon. Decydując się na jedną ścianę w mocniejszym kolorze kuchnia nabierze głębi. Złudzenie większego metrażu zyskamy również dzięki jasnym listwom przypodłogowym. Warto ułożyć na podłodze kilka wzorzystych płytek, co pozwoli ożywić oblicze kuchni.

Pamiętajmy, że wybierając kolor do swojej kuchni powinniśmy kierować się przede wszystkim swoim gustem, żeby przebywanie w tym pomieszczeniu sprawiało nam przyjemność. Warto pomyśleć też o ziołach w doniczkach. Ustawione na blacie regału lub przy oknie dodadzą świeżości, ożywią wystrój, a w kuchni będzie pięknie pachniało.

Minimalizm w małej kuchni

Minimalizm w małej kuchniMinimalizm w małej kuchni Fot. Homebook, nokaut Fot. Homebook, nokaut

Na małym metrażu im mniej dodatków tym lepiej. Natłok przedmiotów automatycznie sprawi, że kuchnia wyda się jeszcze mniejsza i ciaśniejsza. Naczynia i sprzęty powinniśmy w miarę możliwości pochować w szafkach, by na blacie zostały jedynie dobrze się prezentujące niezbędniki w postaci cukiernicy lub pudełka z kawą czy herbatą.

Doskonałym pomysłem będzie zabudowanie sprzętów i zainwestowanie w pojemne szafki aż po sufit otwierane na dotyk. Nawet w małej kuchni, gdzie każdy centymetr jest dobrze zagospodarowany zmieści się nieduży stół. Idealnie sprawdzą się bardzo modne, przezroczyste krzesła, które nie przeciążą aranżacji. Oświetlenie sufitowe pozwoli równomiernie oświetlić całą kuchnię.

Strefa jadalna w małej kuchni

Strefa jadalna w małej kuchniStrefa jadalna w małej kuchni Fot. Homebook, zulana Fot. Homebook, zulana

Mała kuchnia ma w sobie ten mankament, że trudno wstawić do niej duży stół. Warto wtedy pomyśleć o wydzieleniu małego kącika jadalnego. Najczęstszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest półka, która będzie stanowiła przedłużenie blatu roboczego lub wysuwany barek spod blatu szafek. Sprytnie będziemy mogli go wysuwać jedynie na czas spożywania posiłków. Rozkładane krzesła możemy zawiesić na specjalnych hakach na ścianie. Będzie to z pewnością nowość dla naszych gości, ale nam zapewni przestrzeń do swobodnego poruszania się.

Decydując się na blat roboczy zamiast parapetu przy oknie będziemy mieli możliwość jedzenia śniadań podziwiając widoki za oknem, a wnęka pod blatem pozwoli schować taborety.

Poniżej przedstawiamy meble oraz akcesoria, które ułatwią Wam stworzenie stylowej i funkcjonalnej kuchni na małym metrażu!

Zobacz wideo

Zapisz

Zapisz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.