Jak dopasować dywan do wnętrza?

Odpowiednio dobrany dywan potrafi zdziałać cuda. Tworzy klimat mieszkania, sprawia, że pokoje są przytulne i nastrojowe. Źle dobrany dywan może za to zrujnować nawet najpiękniejszy pokój. Dlatego też nie można bagatelizować roli, jaką w aranżacji mieszkania pełnią dywany. Jeśli więc marzą nam się wyjątkowe i stylowe wnętrza, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego dywanu, który prócz funkcjonalnością i wygodą może znakomicie udekorować nasze mieszkanie, sprawiając, ze wnętrza staną się przytulne i klimatyczne!

Aranżacja wnętrz - jak dobrać dywan?

Urządzając mieszkanie większość z nas nie zastanawia się, który dywan dobrać do pomieszczenia. Zwykle nasza uwaga koncentruje się na meblach, kanapach, zasłonach czy lampach. Dywany najczęściej schodzą na drugi plan, przez co często bagatelizujemy ich rolę. Dobrze dobrany dywan, może jednak znakomicie podkreślić walory pokoju i sprawić, że pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej przytulne. Wybierając dywan do mieszkania warto zwrócić uwagę na materiał. Poleca się wybór dywanów o niskim runie, które zdecydowanie łatwiej się odkurza, o wysokiej gramaturze, dzięki czemu dywan jest bardziej odporny na odkształcenia, oraz te z silikonowym podbiciem, dzięki czemu nasz dywan nie przesunie się nawet na śliskiej powierzchni. Częstym błędem popełnianym przy zakupie dywanu jest wybór tych o wysokim runie. Kuszeni puszystą formą dywanu, zapominamy, że nie sprawdza się ona w codziennym użytkowaniu, czego efektem są liczne odkształcenia i zabrudzenia. Dlatego też wybierając dywan, należy zwrócić uwagę nie tylko na wrażenia estetyczne, ale także na materiał z jakiego go wykonano!

Jak dopasować dywan do wnętrz?Jak dopasować dywan do wnętrz? fot. Homebook fot. Homebook/sfmeble, carpetforyou

Jak dopasować dywan do wnętrz? Po pierwsze, kolor!

Wybierając dywany do naszego mieszkania, stosujemy się do ogólnie przyjętych zasad w aranżacji wnętrz. Należy jednak pamiętać, że jasny dywan optycznie powiększy pomieszczenie, ciemny sprawi, że pokój będzie sprawiał wrażenie jeszcze mniejszego niż jest w rzeczywistości. Jednak to właśnie ciemne dywany sprawiają, że wnętrza są przytulne i klimatyczne. Ważne jest także przeznaczenie pokoju. W jadalni czy przedpokoju lepiej unikać jasnych dywanów, ponieważ te miejsca są bardziej narażone na zabrudzenia. Warto wiedzieć, że kolorowy dywan to wspaniały sposób na ożywienie pomieszczenia. Zwłaszcza w klasycznych wnętrzach, gdzie goszczą stonowane, jednolite barwy przyda się nieco szaleństwa i koloru.

Jak dopasować dywan do wnętrz?Jak dopasować dywan do wnętrz? fot. Homebook/sfmeble, carpetforyou fot. Homebook/sfmeble, carpetforyou

Najpiękniejsze dywany - jakie wzory wybrać?

Przy wyborze dywanu do mieszkania podstawowym kryterium jest jego wygląd. Należy jednak zwrócić uwagę na wzór dywanu, który musi odpowiadać stylistyce pokoju. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wiele elementów wzorzystych, kolorowy dywan nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się wtedy dywan w stonowanej, jednolitej barwie. Zasada ta działa także odwrotnie - jeśli więc w naszym wnętrzu dominują proste, minimalistyczne meble i dodatki, warto nieco poszaleć przy wyborze dywanu i wybrać ten z intensywnym motywem. Dzięki temu mieszkanie nabierze charakteru i stylu!

Jak dopasować dywan do wnętrz?Jak dopasować dywan do wnętrz? fot. Homebook/sfmeble, carpetforyou fot. Homebook/sfmeble, carpetforyou

Urządzasz mieszkanie i szukasz odpowiedniego dywanu do swoich wnętrz? Chcesz wybrać dywan, który najlepiej podkreśli stylistykę pomieszczeń? Zastanawiasz się, które dywany najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu? To proste! Poniżej przedstawiamy 18 produktów, które świetnie sprawdzą się w Twoich wnętrzach, tworząc wyjątkowy klimat i atmosferę!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.