Jakie prace wykonywać w październiku w ogrodzie?

Druga połowa października jest najlepszą porą na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Warto już teraz zadbać o posadzenie drzewek, które zaowocują w przyszłości.

Rośliny posadzone w październiku ze względu na zasób wilgoci zawartej w ziemi oraz wystarczająco wysokiej temperatury łatwo się ukorzeniają . Posdzone o tej porze drzewa i krzewy owocowe wydadzą silne przyrosty i znacznie szybciej rozpoczną okres wegetacyjny . W sklepach ogrodniczych jesienią znajdziemy największy wybór odmian drzew i krzewów owocowych.

Odmiany brzoskwińOdmiany brzoskwiń Odmiany brzoskwiń Odmiany brzoskwiń

Większość z przydomowych ogródków nie pozwala nam na sadzenie drzew silnie rozrastających się. Dlatego proponujemy wybierać odmiany karłowate , które zajmują mało miejsca i są o wiele łatwiejsze w pielęgnacji. Odmiany karłowate zazwyczaj już w drugim roku od posadzenia zaczynają dawać plony. W przypadku odmian karłowatych łatwiejszy jest zbiór plonów oraz przeprowadzanie wszelkich prac pielęgnacyjnych, takich jak opryskiwanie czy przycinanie.

Gruszka, jabłka, pigwaGruszka, jabłka, pigwa Gruszka, jabłka, pigwa Gruszka, jabłka, pigwa

Decydując się na zakup sadzonek należy korzystać z upoważnionych do sprzedaży punktów. Szczególnie warto zastanowić się nad odmianą owoców , które chcemy mieć w swoim ogrodzie. W sklepach oferujących sadzonki można wybrać od klasycznych odmian jabłek, wiśni, czy też gruszy, aż po gruszę azjatycką, pigwę wielkoowocową gruszkową i wiele innych. Zatem polecamy dobrze zastanowić się nad odmianą a nawet wybrać coś niestandardowego.

Wiśnie, czereśnie i śliwkiWiśnie, czereśnie i śliwki Wiśnie, czereśnie i śliwki Wiśnie, czereśnie i śliwki

Sadownicy polecają do przydomowych ogródków szereg odmian np.:

wiśnie - North Star, Lutówka lub Nefris śliwy węgierki - Stanley, Wangenheima śliwy - Renkloda Ulena, Renkloda Atlanta grusze - owocujące latem jak: Faworytka lub Lipcówka; dające plon jesienią: Salisbury, Kornisówka; odmiany póżne: Konfrerncja, Paryżanka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.