Jak wybrać wygodny fotel? Podpowiadamy!

Wiele godzin w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia jest rodzaj siedziska. Jak wybrać odpowiedni fotel, by był wygodny i funkcjonalny? Czym się kierować przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Każdy potrzebuje relaksu po ciężkim dniu pracy. Idealny do tego celu będzie wygodny fotel. Fotele, które zapewnią nam komfortowy wypoczynek są jednoosobowe. Jako ciekawostka warto dodać, że ze względu na to nazywane są "krzesłem egoisty".

Jak wybrać wygodny fotel?

Jak wybrać wygodny fotel? Musi być duży i miękkiJak wybrać wygodny fotel? Musi być duży i miękki Fot. Homebook Fot. Homebook

Odpowiednio dobrany fotel to gwarancja naszego komfortu. Kupując fotel nie należy brać pod uwagę jedynie kwestii wizualnej. Dzięki wygodnemu oparciu, miękkiemu siedzisku i podłokietnikom wielogodzinne siedzenie w jednym miejscu nie będzie męczące dla kręgosłupa.

Najważniejsza przy wyborze fotela jest jego ergonomiczność. Co to oznacza? Przede wszystkim musi mieć on odpowiednie siedzisko, zagłówek, kąt nachylenia oparcia, podłokietniki, ale również dostosowywać swój kształt do ruchów osoby w nim siedzącej.

Głębokość i szerokość siedziska fotela powinna wynosić co najmniej 40 cm, natomiast materiał, z którego jest ono wykonane, powinno umożliwiać zagłębienie się osoby w nim siedzącej 2-3 centymetry w dół.

Doskonałym dodatkiem do fotela będzie podnóżek, który pozwoli porządnie się zrelaksować, wspierając nogi a tym samym plecy i pozwalając zachować odpowiednią pozycję.

Fotel do salonu

Wygodny fotel w salonie to mebel obowiązkowyWygodny fotel w salonie to mebel obowiązkowy Fot. Homebook Fot. Homebook

Fotel w salonie będzie wspaniałym elementem dekoracyjnym, ale również  miejscem do wypoczynku po męczącym dniu. Nowoczesne fotele możemy kupić w wersji standardowej lub rozkładanej. Wybierając mebel wypoczynkowy do salonu warto wziąć pod uwagę aspekt wizualny - fotel powinien pasować do reszty wystroju pomieszczenia lub wręcz przeciwnie - odznaczać się intensywnym kolorem bądź ciekawym kształtem.

Bardzo modne są fotele skórzane, które są nie tylko eleganckie, co daje wrażenie luksusu we wnętrzu, ale też mają możliwość rozłożenia siedziska, na którym swobodnie można urządzić sobie popołudniową drzemkę. Równie dobrym rozwiązaniem będzie fotel bujany, na którym można pokołysać się wsłuchując w trzaski drewna w kominku lub poczytać książkę. Hitem stał się fotel wiszący. Zaskakuje on swoim niestandardowym wyglądem i wnosi do wnętrza nowoczesny design.

Fotel biurowy

Elegancki i wygodny fotel do biuraElegancki i wygodny fotel do biura Fot. Homebook Fot. Homebook

Osoby pracujące przy biurku powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje siedzisko. Fotele, na których spędzamy 6-8 godzin dziennie, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Ergonomia krzesła biurowego idzie w parze z efektywną pracą, dlatego pracodawcy zwykle dbają o ich odpowiedni dobór.

Krzesło biurowe powinno być przede wszystkim dopasowane do wymiarów człowieka oraz mieć możliwość regulacji. Waga oraz wzrost osoby na nim siedzącej nie powinny zaburzać ergonomii fotela. Bardzo ważne jest, aby oparcie fotela dało się odchylić co najmniej 5 stopni do tyłu. Krzesło musi obracać się 360 stopni wokół własnej osi. Istotne jest, żeby fotel nie krępował ruchów użytkownika i miał możliwość regulacji wysokości siedziska.

Fotel biurowy najlepiej sprawdzi się w domowym gabinecie lub w firmie, w której pracujemy. Cena takiego fotela nie powinna grać najważniejszej roli. Stawiajmy na własny komfort w czasie pracy!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.