Aranżacja kuchni - jak wybrać odpowiednią zmywarkę?

Zmywarka to dla coraz większej grupy osób absolutny niezbędnik w kuchni. I choć największą popularność zdobyła przez ostatnią dekadę, to została wynaleziona ponad 90 lat temu! Dziś coraz trudniej wyobrazić sobie życie bez zmywarki - która nie tylko ułatwia nam codziennie funkcjonowanie, ale także pozwala oszczędzić czas i wodę. Nie trudno jednak zauważyć, że zmywarka zmywarce nierówna - dlatego specjalnie dla was, podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając zmywarkę do naszej kuchni!

Czy warto kupić zmywarkę?

Nie ulega wątpliwościom, że zakup zmywarki to spory wydatek dla domowego budżetu. Po rozpatrzeniu wszystkich zalet i wad, szybko dojdziemy do wniosku, że zakup zmywarki to trafiona inwestycja, która na dłuższą metę jest także korzystna finansowo. Plusem zmywarki jest z pewnością duża oszczędność czasy i wody. W ten sposób nie musimy tracić wolnego czasu na polerowanie naczyń - co więcej, zmywarka umyje je lepiej od nas, nie niszcząc przy tym naszych rąk i paznokci. Nie potrzeba także suszyć naczyń, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca, które możemy wykorzystać na akcesoria kuchenne, czy zioła w doniczkach. Oczywiście, nie wszystko naczynia można czyścić w zmywarce. Niektóre zabrudzenia trzeba usunąć ręcznie, jednak dotyczy to tylko naczyń ze złoconymi ozdobami, drewnianych lub malowanych. Poza tym warto pamiętać, że podczas tradycyjnego zmywania w naszym zlewie i na gąbkach zalega duża ilość bakterii. Zmywarka rozwiązuje ten problem poprzez wysoką temperaturę w której czyszczone są naczynia!

Aranżacja kuchni - jak wybrać odpowiednią zmywarkę?Aranżacja kuchni - jak wybrać odpowiednią zmywarkę? fot. Homebook/nokaut fot. Homebook/nokaut

Kuchnia - jak wybrać odpowiednią zmywarkę

Zmywarki dzielą się na dwa typy - wolnostojące i do zabudowy. Wybór oczywiście zależy od naszych preferencji i upodobań. Z pewnością zabudowane zmywarki korzystniej prezentują się na tle naszej kuchni, jednak warto pamiętać, że są one zdecydowanie mniej praktyczne - dużo trudniej jest naprawić zmywarkę, ponieważ jest ona zabudowana i zintegrowana z meblami kuchennymi. Zmywarki różnią się także wielkością. Na rynku dostępne są zmywarki kompaktowe, które świetnie sprawdzą się w przypadku mieszania dla singli. Mieści w niej od 4 do 6 kompletów naczyń, przez co bez problemu można zapełnić zmywarkę nawet w przypadku jednej lub dwóch osób. Drugim typem zmywarki jest zmywarka o szerokości 45cm. Może ona pomieścić 8-10 kompletów naczyń, a więc będzie wystarczająca dla czteroosobowej rodziny. Bardzo popularne są także zmywarki o szerokości 60 cm, które pomieszczą 12-15 kompletów naczyń, a więc świetnie sprawdzą się w przypadku rodziny wielodzietnej.

Aranżacja kuchni - jak wybrać odpowiednią zmywarkę?Aranżacja kuchni - jak wybrać odpowiednią zmywarkę? fot. Homebook/nokaut fot. Homebook/nokaut

Ile wody zużywa zmywarka?

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat zmywarek jest ich duże zużycie energii i wody, co w praktyce oznacza spore nakłady finansowe i nieopłacalność. Nie jest to jednak prawda. Owszem, zmywarki zużywają energię, jednak poprzez bardzo niskie zużycie wody, sprawiają, że używając zmywarki nie tylko oszczędzimy czas, ale także pieniądze. Aby umyć 12 kompletów naczyń zmywarka podczas jednego cyklu zmywania zużywa ok. 20 litrów wody. Dla porównania, zmywając ręcznie taką samą ilość naczyń zużyjemy 3-4 razy więcej wody! Dodatkowo, zmywarki posiadają program eko - przeznaczony do naczyń o średnim zabrudzeniu. Korzystając z tego programu oszczędzimy jeszcze więcej wody i energii. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, nie dziwi już fakt, że zmywarki cieszą się tak dużą popularnością i z roku na rok mają coraz więcej zwolenników!

Aranżacja kuchni - jak wybrać odpowiednią zmywarkę?Aranżacja kuchni - jak wybrać odpowiednią zmywarkę? fot. Homebook/nokaut fot. Homebook/nokaut

Zastanawiasz się jak urządzić swoją kuchnię? Nie wiesz którą zmywarkę wybrać? To proste! Poniżej przedstawiamy propozycję 18 produktów, które ułatwią Ci pracę w kuchni i sprawią, że zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.