Mały salon - duży problem. Jak urządzić?

Mały salon może okazać się nie lada wyzwaniem podczas urządzania. Mały metraż, marzenia o dużej wygodnej kanapie dla całej rodziny, stoliku i pięknych dodatkach - jak ustawić meble, by nasz salon był urządzony funkcjonalnie i modnie? Podpowiadamy!

Sukces dobrze urządzonego salonu tkwi w dobrze przemyślanej koncepcji. Bardzo ważne jest, aby dokładnie rozplanować ustawienie mebli w tym pomieszczeniu. Jednocześnie wybierzmy meble modne, klasyczne oraz przede wszystkim wygodne. Podpowiadamy, czym powinniście się kierować!

Jak urządzić mały salon?

Jak urządzić mały salon?Jak urządzić mały salon? Fot. Homebook, lightwood, nokaut Fot. Homebook, lightwood, nokaut

Kluczową rolę w salonie gra kanapa, na której cała rodzina będzie mogła wspólnie spędzić czas, ale także przyjąć gości. Małe pomieszczenie powinno być urządzone w lekkim tonie, dlatego wybierzmy meble o lekkim wyrazie, ale nie z jednego kompletu, ponieważ nadaje to ciężkości i powagi. Podczas wybierania kanapy najlepiej zdecydować się na szeroką sofę, ponieważ to nie długość mebla decyduje o naszej wygodzie. W małym salonie doskonale sprawdzi się sofa narożna, która pozwoli zagospodarować narożniki pokoju oraz efektywnie wykorzysta przestrzeń w pokoju. Dodatkowo będzie ona zarówno wygodna, jak i pomieści wszystkich członków rodziny.

Każda sofa wymaga towarzystwa. W małym salonie najlepiej sprawdzi się okrągły stolik kawowy. Stolik bez kantów sprawi, że wnętrze będzie dużo łatwiej zaaranżować i zyska ono lekkiego tonu.

Starajmy się nie zagracić pomieszczenia niepotrzebnymi meblami. Nieduża szafka pod telewizorem, kanapa oraz stolik w zupełności wystarczą, by stworzyć miejsce przyjazne do relaksu. Pomieszczenie warto ożywić piękną, dużą lampą, kolorowymi poduszkami oraz miłym dywanem. Stół w salonie

Stół w salonieStół w salonie Fot. Homebook, nokaut

Fot. Homebook, nokaut

W każdym domu musi znajdować się stół, przy którym cala rodzina będzie mogła zjeść obiad i porozmawiać. Mieszkając w bloku bardzo często w kuchni jest tak mało miejsca, że mini jadalnia się tam zwyczajnie nie zmieści, dlatego możemy stworzyć taki kąt w salonie. Oczywiście bardzo ważne jest, aby meble jadalniane pasowały pod kątem aranżacyjnym do wystroju reszty pomieszczenia. Stół w salonie nie powinien stać w kącie, ponieważ jest on równie ważny jak sofa. Ustawmy go w taki sposób by swobodnie można było przechodzić z każdej strony, zapewni nam to komfort. Warto wybrać model rozkładany, który w ciągu dnia nie zajmie zbyt wiele miejsca, a w razie potrzeby będzie można zwiększyć jego rozmiar. Stół powinien stać w pobliżu okna, by zapewnić jak najwięcej naturalnego światła, jeśli jednak nie pasuje to do koncepcji pomieszczenia - zawieśmy nad nim dużą lampę. Aby nieco oddzielić salon od części jadalnej możemy zaznaczyć terytorium efektownym dywanem, który zrównoważy wnętrze i odpowiednio wyodrębni strefy. Oświetlenie - sposób na powiększenie małego salonu

Oświetlenie do małego salonuOświetlenie do małego salonu Fot. Homebook, nokaut, lightwoodsklep

Fot. Homebook, nokaut, lightwoodsklep

Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że nawet mały salon zyska niepowtarzalnego wyrazu i będzie wydawał się dużo większy. Wybierając lampy zwracajmy szczególną uwagę, by były one dobrane do stylu wnętrza. Lampa stojąca będzie pełniła wspaniałą rolę dekoracyjną salonu. Najlepiej ustawić ją z boku kanapy lub fotela, by można było swobodnie poddać się lekturze. Dodatkowo, efektowna lampa jest w stanie diametralnie odmienić charakter wnętrza. Sklepy oferują lampy podłogowe w różnych wariantach kolorystycznych oraz wzorach. Z kolei lampa sufitowa równomiernie rozświetli cały salon. Decydując się na ten rodzaj oświetlenia odpowiednio dobierzmy żarówki pod względem mocy i barwy żarówek - powinniśmy kupić takie, które zagwarantują nam ciepłe światło sprzyjające relaksowi. W małym salonie przede wszystkim mniej znaczy więcej. Wybierajmy meble lekkie i proste, które nie przytłoczą nas swoją masywnością i nie zagracą przestrzeni. Szklane oraz srebrne dodatki pozwolą nadać wnętrzu objętości. Poniżej przedstawiamy 18 produktów, które pozwolą stworzyć wymarzony mały salon!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.