Lampa idealnie dopasowana do wnętrza

Karolina Mucha
07.12.2016 12:00
Mamy mieszkanie, piękne meble, wydawałoby się, że wszystko wygląda rewelacyjnie, jednak mimo wszystko czegoś brakuje. Diabeł tkwi w szczegółach! Niezbędne jest idealne oświetlenie, które dopasuje się do charakteru wnętrza. Jak wybrać idealną lampę? Podpowiadamy!

Lampa w mieszkaniu pełni bardzo ważną rolę. Potrafi ona zbudować atmosferę, ocieplić wnętrze i dać poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, by jej rodzaj dobrać do charakteru wnętrza. Jedne lampy lepiej sprawdzą się w salonie, inne w jadalni. Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie? Co może być alternatywą dla standardowego oświetlenia?

Lampy do salonu

Lampy do salonuLampy do salonu Fot. Lightwood Fot. Lightwood

W nowoczesnych aranżacjach dobór lampy do salonu jest niezwykle istotny. Lampa pełni już nie tylko funkcję oświetlenia, powinna ona również zdobić wnętrze swoim niestandardowym wyglądem, kształtem czy wzorem. Jesteśmy wzrokowcami, dlatego lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami, które sprawiają, że możemy poczuć się wyjątkowo.

W salonie coraz częściej oprócz lam sufitowych decydujemy się na lampy podłogowe lub stołowe. Różne rodzaje oświetlenia w pomieszczeniu sprawią, że mamy możliwość regulacji światła, podkreślić wybrane części wnętrza, zwrócić uwagę gości na konkretny szczegół. Najmodniejsze w ostatnim czasie są lampy podłogowe.

Lampę podłogową najlepiej ustawić w rogu pokoju, pozwalają odpocząć od intensywnego światła sufitowego. Wygląd tego typu lampy jest bardzo nowoczesny. Najczęściej spotykane są te na smukłej nodze z dużym, pięknym kloszem.

Oświetlenie jadalni

Lampy do jadalniLampy do jadalni Fot. Lightwood, homebook Fot. Lightwood, homebook

Bardzo ważne dla każdej rodziny jest spożywanie wspólnych posiłków, przy których można swobodnie porozmawiać nigdzie się nie spiesząc. Sercem każdej jadalni jest stół, jednak potrzebuje on odpowiedniej oprawy w postaci oświetlenia. Lampa w jadalni powinna być dobierana nie tylko pod kątem estetycznym, ale i przede wszystkim praktycznym, ponieważ do stołu siadamy o różnych porach dnia.

Najlepiej, jeśli lampa w jadalni będzie zawieszona bezpośrednio nad centralnym punktem stołu. Pięknie będą się prezentowały lampy z okrągłym kloszem, której zaletą jest, że oświetla równomiernie cały blat stołu. Jeśli mamy duży stół możemy zawiesić 2-3 takie same lampy w odpowiednich odległościach od siebie. Zyskamy dzięki temu wspaniały efekt.

Nastrojowe oświetlenie - lampiony i latarenki

Nastrojowe oświetlenieNastrojowe oświetlenie Fot. Homebook Fot. Homebook

Czasami potrzebujemy alternatywy dla lamp, oświetlenia, które sprawi, że nasze mieszkanie nabierze zupełnie innego wyrazu i charakteru. Lampki, lampiony, latarenki sprawią, że we wnętrzu zapanuje przytulny i romantyczny klimat, idealny do zorganizowania romantycznej kolacji lub miłego, spokojnego wieczoru. W sklepach znajdziemy mnóstwo latarenek o różnych wielkościach i kształtach, które będą się wspaniale prezentowały ustawione zarówno na stole, regale czy podłodze.

Jeśli nie znalazłeś lampy odpowiedniej do swojego wnętrza poniżej przedstawiamy inne modele!

Zobacz wideo
Więcej o: