3 etapy urządzania kuchni

Kuchnia to zawsze idealne miejsce do przesiadywania i długich rozmów. Jest to prawie najważniejsze pomieszczenie w całym domu, dlatego warto zadbać, by było odpowiednio urządzone. Należy przykuć dużą uwagę do wyboru mebli, sprzętu AGD oraz oświetlenia. Podpowiadamy od czego zacząć!

Funkcjonalne meble do kuchni

Funkcjonalne meble do kuchniFunkcjonalne meble do kuchni Fot. mat. prasowe IKEA Fot. mat. prasowe IKEA

Funkcjonalna kuchnia to przede wszystkim praktyczne meble. Powinniśmy zainwestować w mnóstwo szafek i półek, które pomieszczą talerze, miski, szklanki oraz garnki. Odpowiednie szafki kuchenne pozwolą zachować porządek i harmonię. Nie może zabraknąć również szuflad o różnych głębokościach. Płytsze przydadzą się na sztućce, natomiast głębsze na większe łyżki do gotowania, sitka czy tarki.

Każda pani domu marzy o kuchni nie tylko funkcjonalnej, ale i pięknej. Reprezentacyjna aranżacja kuchni to oczywiście ładne fronty szafek. Najbezpieczniej wybrać meble z frontami drewnianymi, możemy wybrać różne wzory. Nowoczesne kuchnie uwielbiają meble na wysoki połysk i błyszczące blaty. Miłośnicy niestandardowych rozwiązań z pewnością wybiorą meble kolorowe.

Kuchnia to serce domu oraz przez żołądek do serca, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego stołu jadalnianego i wygodnych krzeseł. Spożywanie posiłków w kuchni, a nie specjalnie przygotowanej jadalni zagwarantuje przytulną atmosferę i domowy klimat. Stół z krzesłami powinien oczywiście pasować do pozostałych mebli. Doskonałym rozwiązaniem będzie wybór wszystkich mebli kuchennych z jednej serii, ale nie musi. Możemy wybrać zestaw, który odznacza się kolorem, ożywia wnętrze.

Odpowiednie AGD kuchenne

Odpowiednie AGD kuchenneOdpowiednie AGD kuchenne Fot. mat. prasowe IKEA Fot. mat. prasowe IKEA

Wybór sprzętu AGD do kuchni to ciężki orzech do zgryzienia. Do tego pomieszczenia, jak do żadnego innego przywiązujemy szczególną uwagę. To właśnie w kuchni przygotowujemy śniadania, obiady, kolacje, desery, przyjęcia oraz imprezy rodzinne. Najważniejszym zakupem jest oczywiście lodówka oraz kuchenka czy płyta indukcyjna, są to sprzęty, które będą inwestycją na dłuższe lata. Zwykle kupujemy je w standardowych odcieniach, czerni lub ciemnej szarości, aby pasowały do wnętrza pomimo wprowadzania zmian aranżacyjnych. Dużą uwagę należy zwrócić na moc i klasę energetyczną wymienionych sprzętów.

Kolejnym zakupem jest piekarnik, który przyda się zarówno do wypiekania ciast, mięs czy chleba. Warto zadbać, by wszystkie sprzęty się ze sobą komponowały, pochodziły od jednego producenta lub harmonizowały ze sobą kolorem.

Urządzając pełno funkcjonalną kuchnię warto wybrać także mniej popularne sprzęty AGD, takie jak: maszynka do lodów, Bender, suszarka do owoców czy specjalny garnek do gotowania na parze. Są to z całą pewnością sprzęty nie niezbędne, ale jakże przydatne, gdy chcemy zadbać o swój zdrowy styl życia!

Rozświetl swoją kuchnię!

Rozświetl swoją kuchnię!Rozświetl swoją kuchnię! Fot. Homebook Fot. Homebook

W kuchni przygotowujemy posiłki, rozmawiamy z rodziną, pijemy codzienną herbatę, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby oświetlenie w tym pomieszczeniu było funkcjonalne, ale i oryginalne. Bardzo ważne jest, by w kuchni było jasno, dzięki czemu będzie o wiele przytulniej, a posiłki będą się prezentowały o niebo lepiej.

Oświetlenie wiszące, sufitowe oświetli całe pomieszczenie. Możemy wybrać kilka takich samych lamp, aby równomiernie oświetlić kuchnię. Aby doświetlić kąty możemy wykorzystać kinkiety, mocując je pod szafkami kuchennymi, w rogach, przy blatach. Ważnym aspektem jest oświetlenie stołu jadalnianego, promień powinien padać na środek cały stół.

Jasna kuchnia to możliwość optycznego zwiększenia przestrzeni, a wybór odpowiednich mebli i sprzętu AGD sprawi, że pomieszczenie będzie wygodne i funkcjonalne.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA