Kartell - kolorowy plastik, który pokochał cały świat

Kartell to marka znana wszystkim miłośnikom dobrego wzornictwa. Znakiem rozpoznawczym włoskiej firmy jest twórcze wykorzystanie plastiku i niebanalne formy.

Historia marki Kartell rozpoczyna się w 1949 roku, kiedy to młody inżynier chemik, Giulio Castelli, tworzy firmę specjalizującą się w produkcji samochodowych elementów. 9 lat później w portfolio marki Kartell pojawiły się przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego - tańszej i bardziej przystępnej alternatywy dla szkła. W 1963 roku firma rozszerzyła ofertę o produkty wyposażenia domu.

Nowe oblicze marka pokazała w latach 80. XX wieku. Kierownictwo przejął wtedy Clausio Luti, który rozpoczął współpracę z projektantami mającymi szalone, niekonwencjonalne pomysły.  Rozpoczął się prawdziwy "boom" na plastik, a w transparentnych meblach z kolorowych tworzyw zakochał się cały świat.

Feruccio Laviani - lampa nie tylko dla burżuazji

Kartell - lampyKartell - lampy Fot. kolaż Ladnydom.pl/ mat. Kartell Fot. kolaż Ladnydom.pl/ mat. Kartell

Bez wątpienia lampa Burgie to jeden z najsłynniejszych przedmiotów w portfolio marki Kartell (jest również sprzedażowym hitem). Ferrucio Labviani stworzył lampę, będącą nowoczesną inspiracją klasycznych, bogato zdobionych barokowych lamp. Sekret tkwi w materiale. Jedynym tworzywem, który posłużył do konstrukcji lampy, jest poliwęglan.

Inne przedmioty na które warto zwrócić uwagę, to urzekające prostotą kolorowe lampy Fly i zabawne ikony lat 70. XX w - lampki stołowe Cindy. To również dzieła Ferrucio Lavianiego.

Louis Ghost - najczęściej podrabiane krzesło świata

KartellKartell Fot. kolaż Ladnydom.pl/ mat. Kartell Fot. kolaż Ladnydom.pl/ mat. Kartell

Louis Ghost (Duch Ludwika) to przezroczyste krzesło autorstwa ekstrawaganckiej gwiazdy designu rodem z Francji - Philippe'a Starcka. Mebel został zaprojektowany w 2002 roku a inspiracją były meble z epoki Ludwika XV. W swojej formie krzesło łączy klasykę i nowoczesność, reinterpretuje tradycję w jak najbardziej współczesny, odważny sposób. To jeden z najczęściej kopiowanych mebli na świecie.

Podoba nam się także krzesło Ero/S/ o charakterystycznym, organicznym, jajkowatym kształcie (również projektu Starcka). Zwróćcie też uwagę na "plisowane" krzesło Frilly autorstwa Patricii Urquioli.

Jellies - szkło jak kolorowe galaretki

Kartell - JelliesKartell - Jellies Fot. kolaż Ladnydom.pl/ mat. Kartell Fot. kolaż Ladnydom.pl/ mat. Kartell

W 2014 roku, słynna hiszpańska projektantka Patricia Urqiola stworzyła dla marki Kartell kolekcję Jellies. Szklane naczynia (talerze, misy, szklanki i karafki) mają oryginalne formy i wzory inspirowane naturą. Jednym kojarzą się one z kolorowymi, owocowymi galaretkami, inni dopatrują się tutaj inspiracji... meduzami. Lekka forma i nowoczesna kolorystyka sprawiają, że linia ta podoba się zarówno miłośnikom nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Kartell podchodzi do swoich mebli z przymrużeniem oka. Wybraliśmy dla Was kilkanaście ciekawych, niebanalnych przedmiotów. Zainspirujcie się!

Zobacz wideo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Więcej o: