Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak przygotować ogród na wiosnę? To pytanie zadaje sobie każdy, kto posiada choćby niewielki ogródek. Mimo że do nadejścia wiosny zostało jeszcze trochę czasu, niektóre prace w ogrodzie trzeba wykonać jeszcze w porze zimowej. Od tego, na ile przygotujemy ogród na wiosnę, zależy, jak będzie on wyglądał latem. Dowiedz się, jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie jeszcze przed nadejściem wiosny.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Mimo, że rośliny są jeszcze w stanie zimowego spoczynku, już teraz należy odpowiednio zadbać i przygotować ogród na nadejście wiosny. Ma to niebagatelne znaczenie dla tego, jak będzie on wyglądał w sezonie letnim. Wiosenne porządki należy rozpocząć od sprzątnięcia ogrodu po zimie. W pierwszej kolejności należy usunąć z roślin takie zabezpieczenia jak słoma czy agrowłóknina. Nie oznacza to jednak, że nasze rośliny nie będą już potrzebowały zabezpieczenia, dlatego też warto zachować materiały, aby móc w razie przymrozków ponownie owinąć rośliny, by uchronić je przed mrozami.

Prace w ogrodzie - jak zadbać o rośliny?

Najważniejsze jest, by zanim nastanie wiosna, odpowiednio zadbać o drzewa i krzewy ozdobne. W tym okresie najważniejszym zabiegiem jest cięcie roślin. Krzewy owocowe przycina się pod koniec lutego lub dopiero w marcu. Ważne jest, aby usunąć stare pędy, które przyczyniają się do osłabienia krzewu. W przypadku malin przycina się wszystkie dwuletnie pędy, porzeczki i agrest wymagają przycięcia pędów starszych niż czteroletnie, w krzewach borówek zaś wycinane są po dwa-trzy najstarsze pędy. W przypadku drzew owocowych ważne jest tak prześwietlić korony, aby docierało do nich jak najwięcej światła. Dzięki temu owoce są bardziej soczyste i dojrzałe, a co za tym idzie, smaczniejsze. Właśnie w taki sposób pielęgnuje się grusze, śliwy i jabłonie. W przypadku moreli i brzoskwiń zabiegi te lepiej wykonywać w sezonie letnim. Specjalnej pielęgnacji wymagają za to krzewy ozdobne. A to dlatego, że wiele z nich jest wyjątkowo wrażliwych na niskie temperatury. Dlatego też z wszelkimi pracami lepiej poczekać do połowy marca. Roślinom, które w sezonie letnim wypuszczają nowe pędy z kwiatami, należy przycinać wszystkie pędy, pozostałym krzewom wystarczy usunąć te rosnące najgęściej i najstarsze.

Jak przygotować ogród na wiosnę?Jak przygotować ogród na wiosnę? Fot. Homebook Fot. Homebook

Jak zadbać o ogród przed nadejściem wiosny?

Zanim nadejdzie wiosna, istotną kwestią w pielęgnacji roślin jest zwalczanie chorób drzew. Kiedy wiosna zagości na dobre, będzie już za późno i zabiegi mogą być nieskuteczne. Do najpoważniejszych schorzeń zalicza się brunatna zgnilizna drzew, która objawia się zsychaniem kwiatów i liści. Dlatego bardzo ważne jest, by przed sezonem wiosennym oberwać z gałęzi mumie i spalić je, a jeszcze przed kwitnieniem, spryskać porażone rośliny. W ten sposób zapobiega się zniszczeniu nawet całego plonu. Drugą groźną chorobą jest kędzierzawość liści brzoskwini. Również w tym przypadku ważne jest, by odpowiednio wcześnie zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. W tym przypadku jednym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie oprysku, co ważne - nie później niż w fazie nabrzmiewania pąków. Nie można oczywiście wykonywać oprysku w czasie mrozu, jeśli jednak temperatura powietrza jest dodatnia, zdecydowanie można stosować oprysk nawet pod koniec lutego. Odpowiednia pielęgnacja roślin i krzewów to jedyny sposób, by wiosną i latem cieszyć się pięknym wyglądem ogrodu. Dlatego też  bagatelizujmy pierwszych objawów choroby i reagujmy odpowiednio wcześnie.

Więcej propozycji akcesoriów ogrodowych znajdziesz poniżej:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.