Jak przygotować ogród na wiosnę?

Martyna Trębacz
21.02.2017 15:00
Jak przygotować ogród na wiosnę? To pytanie zadaje sobie każdy, kto posiada choćby niewielki ogródek. Mimo że do nadejścia wiosny zostało jeszcze trochę czasu, niektóre prace w ogrodzie trzeba wykonać jeszcze w porze zimowej. Od tego, na ile przygotujemy ogród na wiosnę, zależy, jak będzie on wyglądał latem. Dowiedz się, jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie jeszcze przed nadejściem wiosny.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Mimo, że rośliny są jeszcze w stanie zimowego spoczynku, już teraz należy odpowiednio zadbać i przygotować ogród na nadejście wiosny. Ma to niebagatelne znaczenie dla tego, jak będzie on wyglądał w sezonie letnim. Wiosenne porządki należy rozpocząć od sprzątnięcia ogrodu po zimie. W pierwszej kolejności należy usunąć z roślin takie zabezpieczenia jak słoma czy agrowłóknina. Nie oznacza to jednak, że nasze rośliny nie będą już potrzebowały zabezpieczenia, dlatego też warto zachować materiały, aby móc w razie przymrozków ponownie owinąć rośliny, by uchronić je przed mrozami.

Prace w ogrodzie - jak zadbać o rośliny?

Najważniejsze jest, by zanim nastanie wiosna, odpowiednio zadbać o drzewa i krzewy ozdobne. W tym okresie najważniejszym zabiegiem jest cięcie roślin. Krzewy owocowe przycina się pod koniec lutego lub dopiero w marcu. Ważne jest, aby usunąć stare pędy, które przyczyniają się do osłabienia krzewu. W przypadku malin przycina się wszystkie dwuletnie pędy, porzeczki i agrest wymagają przycięcia pędów starszych niż czteroletnie, w krzewach borówek zaś wycinane są po dwa-trzy najstarsze pędy. W przypadku drzew owocowych ważne jest tak prześwietlić korony, aby docierało do nich jak najwięcej światła. Dzięki temu owoce są bardziej soczyste i dojrzałe, a co za tym idzie, smaczniejsze. Właśnie w taki sposób pielęgnuje się grusze, śliwy i jabłonie. W przypadku moreli i brzoskwiń zabiegi te lepiej wykonywać w sezonie letnim. Specjalnej pielęgnacji wymagają za to krzewy ozdobne. A to dlatego, że wiele z nich jest wyjątkowo wrażliwych na niskie temperatury. Dlatego też z wszelkimi pracami lepiej poczekać do połowy marca. Roślinom, które w sezonie letnim wypuszczają nowe pędy z kwiatami, należy przycinać wszystkie pędy, pozostałym krzewom wystarczy usunąć te rosnące najgęściej i najstarsze.

Jak przygotować ogród na wiosnę?Jak przygotować ogród na wiosnę? Fot. Homebook Fot. Homebook

Jak zadbać o ogród przed nadejściem wiosny?

Zanim nadejdzie wiosna, istotną kwestią w pielęgnacji roślin jest zwalczanie chorób drzew. Kiedy wiosna zagości na dobre, będzie już za późno i zabiegi mogą być nieskuteczne. Do najpoważniejszych schorzeń zalicza się brunatna zgnilizna drzew, która objawia się zsychaniem kwiatów i liści. Dlatego bardzo ważne jest, by przed sezonem wiosennym oberwać z gałęzi mumie i spalić je, a jeszcze przed kwitnieniem, spryskać porażone rośliny. W ten sposób zapobiega się zniszczeniu nawet całego plonu. Drugą groźną chorobą jest kędzierzawość liści brzoskwini. Również w tym przypadku ważne jest, by odpowiednio wcześnie zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. W tym przypadku jednym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie oprysku, co ważne - nie później niż w fazie nabrzmiewania pąków. Nie można oczywiście wykonywać oprysku w czasie mrozu, jeśli jednak temperatura powietrza jest dodatnia, zdecydowanie można stosować oprysk nawet pod koniec lutego. Odpowiednia pielęgnacja roślin i krzewów to jedyny sposób, by wiosną i latem cieszyć się pięknym wyglądem ogrodu. Dlatego też  bagatelizujmy pierwszych objawów choroby i reagujmy odpowiednio wcześnie.

Więcej propozycji akcesoriów ogrodowych znajdziesz poniżej:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • malwa117

    0

    Z krzewami myślę, że sobie poradzę, gorszy temat to trawa. Bardzo mi się zniszczyła po zimie i zastanawiam się czy tylko użycie nawozu wiosennego pomoże. Zakupiłam już nawóz Vila yara pro complex, bo taki mi polecono, ale czy jeszcze coś muszę zrobić, żeby mieć ładny trawnik ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX