Szwedzkie lagom - trend roku 2017!

Karolina Mucha
10.03.2017 14:00
Rok 2016 należał do duńskiego hygge, teraz przyszedł czas na szwedzkie lagom, czyli nowy trend roku 2017! Dla konkurenta hygge najważniejszy jest styl życia, w którym panuje równowaga.

Lagom - co to znaczy?

Słowo "lagom" pochodzi z języka szwedzkiego, w tłumaczeniu na język polski oznacza dosłownie "w sam raz". Za tym terminem kryje się oczywiście cała filozofia, podobnie jak za popularnym w poprzednim roku duńskim hygge (moda na tworzenie przytulnego nastroju).

Koncepcja wnętrzarskiego lagom polega na urządzaniu wnętrz w taki sposób, by nie było w nich ani za mało, ani za dużo mebli i akcesoriów. Styl przede wszystkim skupia się na promocji zdrowego stylu życia, rozsądku oraz szukaniu równowagi w każdym aspekcie życia. Urządzając mieszkanie w myśl koncepcji lagom, powinniśmy wziąć pod uwagę ochronę środowiska i oszczędność. Rozsądek i umiarkowanie to kluczowe słowa tego stylu. Człowiekowi do życia potrzeba niewiele, a lagom promuje nieprzekraczanie granic i rozsądne zarządzanie gospodarstwem domowym.

Lagom we wnętrzach - co z czym łączyć?

Lagom to przede wszystkim życie w zgodnie naturą, równowaga i relaks, dlatego tak ważne jest, aby mieszkanie było urządzone nie tylko funkcjonalnie, ale także nowocześnie i oszczędnie. Mieszkanie musi być harmonijne i spójne. Meble i dodatki pełne przepychu nie wpiszą się w myśl koncepcji lagom. Unikajmy zbędnych mebli, wnętrza powinny być komfortowe i wygodne, jednak nie przeładowane.

Szwedzki styl bardzo lubi ekologię, dlatego warto wybrać ściany z cegły z meble z nieobrobionego drewna, z palet czy z recyklingu. Takie połączenia będą zarówno piękne, jak i funkcjonalne. To właśnie prostota jest najmodniejsza! Koncepcja lagom uwielbia unikalne i klimatyczne meble, które mają już swoją historię.

Bardzo ważne są także dodatki. Tekstylia wykonane z naturalnych materiałów: bawełny, lnu i innych naturalnych włókien oznaczają pełne skupienie się na ekologii. Ekologiczne materiały są wolne od toksyn i alergii - wybierając je, dodatkowo przyczynimy się do ochrony środowiska. Możemy łączyć ze sobą różne faktury materiałów, jednak pamiętajmy, aby wybierać tekstylia, które mają w sobie "to coś" i nie wyglądają bardzo nowocześnie.

Styl lagom pięknie komponuje się z kolorem zielonym. Nie zapominajmy, że w roku 2017 najmodniejszym kolorem jest greenery, czyli piękna soczysta zieleń!

Motywy roślinne w lagom!

Lagom bazuje na harmonii między światem człowieka a naturą. Szwedzki styl bardzo ceni faunę i florę, dlatego tak ważne jest, aby w aranżacjach mieszkania pojawiły się roślinne i zwierzęce motywy. Warto dodać, że roślinne motywy na poduszkach, tekstyliach, obrazkach czy fototapetach są bardzo modne. Nie może zabraknąć również żywych roślin w pięknych donicach. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale nawet w łazience. Być może dzięki temu poczujemy się jak na łonie natury?

Nie bójmy się ustawić w salonie czy na korytarzu roweru, rolek czy wrotek. Sport to zdrowie, a zdrowie to natura - wszystko się ze sobą łączy.

Pamiętajmy, że zdrowy styl życia nie powinien być tylko chwilową modą. Równowaga, ekologia i harmonia zdecydowanie poprawią jakość życia każdego z nas!

Zobacz wideo
Więcej o: