Uporządkuj ogród na wiosnę! Poradnik

Na dworze widać już pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Bazie kotki, pąki na drzewach i piękne słońce. Ogród wymaga specjalnego przygotowania. Jak uporządkować ogród na wiosnę, by cieszyć się nim przez cały sezon? Doradzamy!

Porządki w ogrodzie - od czego zacząć?

porządki w ogrodzieporządki w ogrodzie Fot. Centrum Ogrodnicze Górka Fot. Centrum Ogrodnicze Górka

Wiosną coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Jeśli mamy ogród lub ogródek, należy przygotować go do sezonu. Przede wszystkim musimy pozbyć się jesiennych pozostałości: pozbierać uschnięte gałązki drzew, wyrównać teren i zgrabić liście. Powinniśmy zaopatrzyć się w solidne grabie, gracki oraz rękawiczki, by ochronić dłonie przed odciskami. Do trawnika najlepiej sprawdzą się grabie druciane, z ostrymi zakończeniami, które dokładnie powybierają wszystkie jesienne pozostałości.

Wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie ogrodu. Należy wykonać mnóstwo zabiegów pielęgnacyjnych, które sprawią, że rośliny będą lepiej rosły i kwitły przez cały sezon. Drzewom liściastym i krzewom należy delikatnie podciąć gałęzie, usuwając stare i zeschnięte. Do tego celu potrzebny będzie sekator. Dzięki temu zabiegowi roślina będzie mogła wypuścić młode pędy.

Bez odpowiedniego przygotowania nie możemy też zostawić podjazdu. Na nawierzchniach zbiera się mnóstwo brudu, nalotu z mchu, porostów, a także białych plam z soli. Bardzo często zdarza się, że z samochodów wycieka olej, pozostawiając na podjeździe nieestetyczną plamę. Wszystkie nawierzchnie najlepiej czyścić silnym strumieniem wody, polewając je niedużą ilością dowolnego detergentu i pocierając ostrą szczotką.

Meble ogrodowe

Meble ogrodoweMeble ogrodowe Fot. Homebook Fot. Homebook

Jeśli mamy w ogrodzie miejsce, nie powinno zabraknąć tam mebli ogrodowych, dzięki którym będziemy mogli stworzyć komfortową strefą wypoczynku. Wiosna to idealny czas na tego typu zakupy! Najpopularniejsze są meble wykonane z drewna, warto jednak wybierać takie, które jest odporne na działanie czynników zewnętrznych. Najpopularniejsze są najtańsze meble z sosny - trzeba jednak pamiętać by dodatkowo je zabezpieczyć lakierem. Najlepiej zaś sprawdzą się dąb, grab bądź jesion. Dużą popularność zyskały komplety wykonane z wikliny lub rattanu, które są wygodne i ładnie się prezentują. Można je śmiało udekorować kolorowymi poduszkami.

Doskonałym pomysłem do ogrodu będzie huśtawka. Istnieje mnóstwo modeli. Najczęściej wybierane są duże ławki z daszkiem chroniącym od słońca. Coraz większą popularność zyskują też fotele na specjalnych stojakach, które pełnią funkcję huśtawki.

Nawozy

Nawozy do ogroduNawozy do ogrodu Fot. Homebook Fot. Homebook

Wszyscy wiemy, jak ważne jest nawożenie roślin. Dzięki niemu rośliny bujniej kwitną, ładniej rosną, a przede wszystkim nie chorują i są odporniejsze na działanie szkodników i czynników atmosferycznych. W czasie, gdy rusza proces wegetacyjny, najlepiej rozłożyć wokół roślin kompost. Oprócz tego warto kupić nawozy mineralne, które dostarczą roślinom składników odżywczych. Nie możemy zapominać oczywiście o nawozach organicznych, które zadbają o odpowiednią jakość gleby. W naszych przydomowych ogrodach najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, które mają w sobie wszystkie potrzebne roślinom mikro- i makroelementy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.