Kalendarz ogrodnika: jakie prace w ogrodzie wykonać w kwietniu?

Wiosna to okres, kiedy spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, dlatego warto zadbać o wygląd ogrodu, tak by cieszyć się jego widokiem. Nie należy tego bagatelizować zwłaszcza, że niektóre prace w ogrodzie należy wykonać dokładnie w kwietniu. Jak więc zadbać o ogród, by zachwycał swoim wyjątkowym wyglądem?

Co robić w ogrodzie po zimie?

Zima jest czasem, kiedy w naszym ogrodzie niewiele się dzieje. Niskie temperatury nie sprzyjają spędzaniu czasu na tarasie lub w ogródku, dlatego dopiero wiosną zaczyna się prawdziwa praca w ogrodzie. Zanim jednak zabierzemy się do sadzenia kwiatów i krzewów, należy uprzątnąć ogród po zimie. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim należy zacząć od usunięcia z drzew i krzewów okrycia. Najlepszą porą na to jest moment, kiedy ustępują mrozy, a na dworze przez kilka dni jest dodatnia temperatura i słońce. Następnie należy zająć się sprzątaniem trawnika, rabat i oczek wodnych. Warto także wyczyścić nawierzchnie w ogrodzie, zadbać o podjazd oraz ścieżki, polewając je silnym strumieniem wody. Należy także pamiętać, by usunąć ze szpar chwasty i naprawić ewentualne zniszczenia. W końcu piękny ogród musi być przede wszystkim zadbany i czysty!

Kalendarz ogrodnika: jakie prace w ogrodzie wykonać w kwietniu?Kalendarz ogrodnika: jakie prace w ogrodzie wykonać w kwietniu? fot. Homebook fot. Homebook

Jakie rośliny sadzić na wiosnę?

Jak wiadomo, pora sadzenia roślin i kwiatów ma ogromne znaczenie. Wiosna to odpowiednia pora, by zadbać o byliny i niektóre rośliny cebulowe. Zwłaszcza, że ich uprawa nie wymaga specjalistycznych zabiegów. W przypadku takich kwiatów jak irysy, konwalie, peonie czy chabry należy pamiętać, by rozdzielić kłącza i rozmnożyć rośliny. W inny sposób sadzi się cebulki lilii późnokwitnących. Najlepiej posadzić je pod koniec marca, w ten sposób można mieć pewność, że rośliny zakwitną latem i jesienią. Cebulki sadzimy na głębokość 10-15 cm (w zależności od wielkości cebul - większe głębiej) w odstępach między cebulami 15-20 cm. W przypadku bylin należy najpierw wykopać dołek o wielkości odpowiedniej do korzeni, ułożyć je, zasypać, pamiętając o utwardzeniu miejsca i podlaniu go wodą. Ważne, by prace ogrodowe wykonać w słoneczny dzień, dzięki czemu rośliny lepiej się przyjmą.

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w kwietniu?

Wykonując prace w ogrodzie, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kalendarza. Każda roślina wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ w zależności od wymagań, potrzebuje ona innych warunków do rozwoju. Jakie więc prace czekają nas w kwietniu w ogrodzie? W kwietniu sadzimy rośliny z odsłoniętymi korzeniami, rośliny w pojemnikach oraz rośliny balotowane - sprzedaje się je z całą bryłą korzeniową. Na glebach lekkich najlepiej umieścić rośliny w ziemi o 3-5 centymetrów głębiej niż rosły w szkółce. Rośliny balotowane podlewamy zawsze bardzo obficie. Rośliny cebulowe i bulwiaste - te, które sadzimy wczesną wiosną to m.in. miłek wiosenny, cyklamen czerwieniejący, jaskier ziarnopłon. Jak widać, prace w ogrodzie wymagają nie tylko wysiłku fizycznego i czasu, ale także odpowiedniej wiedzy. Dzięki temu nasze rośliny i krzewy będą cieszyły oko przez następne miesiące, wpływając korzystnie na nasze samopoczucie!

Kalendarz ogrodnika: jakie prace w ogrodzie wykonać w kwietniu?Kalendarz ogrodnika: jakie prace w ogrodzie wykonać w kwietniu? fot. Homebook fot. Homebook

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.