Zwyczaje i tradycje wielkanocne

Wielkanoc to bez wątpienia najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Dlatego też nie dziwi fakt, że istnieje wiele wielkanocnych zwyczajów, które od lat są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niektóre, mniej popularne, nie są już dziś praktykowane, jednak nadal istnieje wioele takich, bez których trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Zwłaszcza w Wielki Tydzień warto przypomnieć sobie obyczaje związane ze Świętem Wielkiej Nocy, aby lepiej poczuć atmosferę zbliżających się Świąt.

Najpopularniejsze zwyczaje wielkanocne

Okres Wielkiego Tygodnia zaczyna się w Niedzielę Palmową, a więc ostatnią niedzielę poprzedzającą Święta Wielkanocne. Dawniej Niedziela Palmowa była nazywana kwietną albo wierzbną. Obowiązkowo, po powrocie z kościoła, należało pobić lekko palemką domowników, aby przynieść im powodzenie i szczęście na cały rok. Do dziś w wielu domach połyka się poświęconą bazię, co według tradycji ma zagwarantować bogactwo, zdrowie i wszelki dostatek. Następnie należy włożyć palemkę za obraz lub do wazonu, w ten sposób zapewniając ochronę przed nieżyczliwymi sąsiadami. Zwyczaje wielkanocne dotyczą także świątecznych porządków. Jak się okazuje, wielkie świąteczne sprzątanie nie miało na celu tylko odświeżenia mieszkania, ale także pozbycie się z niego wszelkich chorób i zła. Ciekawą tradycją jest także topienie Judasza, które odbywa się w Wielką Środę. Wielką kukłę, wykonaną ze słomy i starych ubrań, chłopcy wleką po okolicy, a okoliczni mieszkańcy, okładają ją kijami. Na koniec kukła jest wrzucana do stawu - tak wymierzona zostaje sprawiedliwość.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne
Zwyczaje i tradycje wielkanocne fot. Homebook
fot. Homebook

Tradycje wielkanocne, których nie znamy

Kolejnym wielkanocnym zwyczajem, o którym dziś wielu nie ma pojęcia, jest wielkie grzechotanie. W czasie, gdy milkły kościelne dzwony, obyczaj nakazywał urządzanie psot. Dzieci biegały po okolicy z grzechotkami, strasząc napotkanych przechodniów. Stąd też do dziś przetrwał zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami. Inny zwyczaj mówi o tym, by w ostatnie dwa dni przed świętami robiono tzw. "pogrzeb żwiru", czyli potraw, które były spożywane w czasie Wielkiego Postu. Tradycja nakazuje także w spektakularny sposób rozstać się ze śledziem, czyli jednym z wielkopostnych symboli. Przybijano rybę do drzwi, by w ten sposób symbolicznie pożegnać się z postem i ponownie wprowadzić do jadłospisu mięso. Wśród wielu zwyczajów są też takie, które praktykujemy po dziś dzień. Jednym z nich jest święcenie koszyczka z pokarmem, który spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. W święconce powinien znaleźć się baranek, który symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa, mięso, które oznacza koniec postu, chrzan, który ma przypominać gorycz męki Pańskiej, jajka, które są symbolem nowego życia oraz masło, które zwiastuje dobrobyt.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne
Zwyczaje i tradycje wielkanocne fot. Homebook
fot. Homebook

Święta Wielkanocne - zwyczaje i tradycje

Jakie jeszcze zwyczaje wielkanocne istnieją? Według tradycji, woda, w której gotowano jajka na święconkę miała wyjątkową moc. Wierzono, że dziewczętom, które obmyły w niej twarz znikną wszelkie piegi i mankamenty urody. Zgodnie z innym zwyczajem w Wielką Niedzielę należało zacząć dzień od rzucania petard, które miały obudzić śpiących Tatarów, a także wpłynąć na wszelkich skąpców i zawistników. Swoją wielowiekową tradycję ma malowanie jajek. Już w starożytności Persowie obdarowywali się jajkami pomalowanymi na kolor czerwony. Wierzono nawet, że zaprzestanie tej tradycji będzie oznaczało nadejście końca świata. Czerwone pisanki symbolizowały powodzenie w miłości, a także miały moc odpędzania złych uroków. I dziś tradycyjne, świąteczne śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od składania sobie życzeń i dzielenia się jajkami. Innym zwyczajem, który po dziś dzień jest obchodzony, jest śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek. W drugi dzień świąt, jak nakazuje tradycja, wszyscy powinni oblewać się wodą, a także samemu zostać oblanym. Ponoć panny, które zostały tego dnia zmoczone, mają większe szanse na zamążpójście i powodzenie. Tym większe, jeśli chłopcy wręczali im tego dnia pisanki, dając tym samym do zrozumienia, że są nimi zainteresowani.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne
Zwyczaje i tradycje wielkanocne fot. Homebook
fot. Homebook

Więcej dodatków i ozdób wielkanocnych znajdziesz poniżej:

Zobacz wideo
Więcej o: