Idealny pokój dla niemowlęcia

Karolina Mucha
14.04.2017 14:00
Narodziny nowego członka rodziny powodują zmiany w życiu wszystkich domowników. Już samo oczekiwanie na dziecko wiążę się z ogromnymi emocjami - właśnie wtedy powinniśmy pomyśleć o kącie dla malucha. Jak urządzić idealny pokój dla niemowlęcia? O czym nie można zapomnieć? Podpowiadamy!

Przygotowując się do przyjścia na świat dziecka rodzice powinni pomyśleć, by maleństwo miało własną przestrzeń. Dzięki osobnemu pomieszczeniu zarówno dziecko, jak i rodzice zachowają pełen komfort podczas opieki, ale i odpoczynku.

Meble w pokoju dziecięcym

Meble do pokoju niemowlęciaMeble do pokoju niemowlęcia Fot. Homebook Fot. Homebook

Podczas urządzania pokoju dla niemowlęcia najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Maluch musi mieć zagwarantowane warunki, które pozwolą mu prawidłowo się rozwijać. Mebelki w takim pokoju powinny być funkcjonalne i przystosowane dla dzieci.

Kluczową kwestią jest oczywiście łóżeczko, w którym dziecko w początkowym etapie swojego życia będzie spędzało zdecydowanie największą ilość czasu. Łóżeczko powinno mieć stopnie regulacji, które pozwolą na dostosowywanie wysokości, na jakiej znajduje się materac, do wieku dziecka. Powinniśmy zadbać o to, by mebel nie miał ostrych krawędzi, które mogłyby być niebezpieczne dla wiercącego się malucha. Najbardziej popularne są łóżeczka wykonane z drewna - naturalne, zdrowe i ponadczasowe.

W pokoju niemowlęcia przyda się także przewijak. Możemy znaleźć model, który będzie łączył tę funkcję z komodą, czyli miejscem do przechowywania ubranek dziecięcych. W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzi się przewijak, który można położyć na ściankach łóżeczka.

Przydatne akcesoria

Akcesoria do pokoju dziecięcegoAkcesoria do pokoju dziecięcego Fot. Homebook Fot. Homebook

W pokoju małego dziecka warto zgromadzić akcesoria, dzięki którym opieka nad maleństwem będzie bardziej komfortowa i bezpieczna. Pomocny w zachowaniu porządku będzie organizer na łóżeczko. Dzięki niemu rodzic będzie miał w zasięgu ręki pieluszki, kremy czy inne środki higieniczne.

Każdy rodzic doceni w pokoju swojego maleństwa obecność monitora oddechu. Dzięki temu urządzeniu możliwe będzie zapewnienie dziecku bezpiecznego snu i szybkiej reakcji w sytuacji, gdy z maluchem działoby się coś złego. Świetnie sprawdzi się także elektroniczna niania, która da rodzicowi możliwość wyjścia do sąsiedniego pomieszczenia, jednocześnie cały czas sprawując kontrolę nad bezpieczeństwem dziecka. Urządzenie umożliwia słuchanie tego, co robi dziecko, a nawet mówienie do niego.

Wiele zalet ma leżaczek-bujaczek, który uatrakcyjni czas małemu dziecku, a rodzicom  ułatwi wykonywanie codziennych czynności. Maluch posadzony w leżaczku przyjmie pozycję lekko nachyloną, która ułatwi mu obserwację otoczenia. Siedzisko pozwoli także na miłe bujanie podczas zasypiania.

Gdy dziecko nieco podrośnie, w pokoju przyda się specjalny kojec. Chodzące dziecko to nie lada wyzwanie dla niejednego rodzica, a przeszkód w domu jest wiele. Kojec pozwoli zadbać o bezpieczeństwo. Dziecko posadzone w kojcu będzie mogło się bawić, obserwować otoczenie i z całą pewnością samodzielnie z niego nie wyjdzie.

Pokój dla malucha - kolorowo i przytulnie

Dodatki do pokoju dzieckaDodatki do pokoju dziecka Fot. Homebook Fot. Homebook

Pokój niemowlęcia powinien być kolorowy, gdyż pomoże to rodzicom zadbać o prawidłowy rozwój wyobraźni malucha. Kolorowe zabawki, dodatki i akcesoria z pewnością to ułatwią. Nad łóżeczkiem powinniśmy umieścić karuzelę. Taka zabawka skupi uwagę dziecka, uspokoi podczas płaczu - karuzela z delikatną melodią może nawet pomóc podczas zasypiania. Oprócz tego ma ona wielką zaletę - pomaga rozwinąć koordynację wzrokowo-ruchową niemowlęcia, a także o jego słuch.

W łóżeczku nie powinno zabraknąć puszystego pluszaka, który stanie się ukochaną zabawką i będzie towarzyszył maleństwu przez najbliższe lata. Łóżeczko możemy w łatwy sposób udekorować, zawieszając na jego obręczy falbankę. Dzięki temu pokój nabierze jeszcze bardziej przytulnego wyrazu, a dziecko podczas zasypiania nie będzie rozpraszało się, gdy ktoś z domowników znajduje się akurat w pokoju.

W pokoju malucha wspaniałą dekoracją będą ramki na zdjęcia, kolorowe kocyki oraz piękne poduszki.

Poniżej przedstawiamy propozycje przedmiotów idealnych do pokoju dla niemowlęcia!

Zobacz wideo
Więcej o: