Lampa do sypialni, salonu i domowego biura

Oświetlenie mieszkania odgrywa bardzo ważną rolę. Potrafi zbudować odpowiedni nastrój, poprawić nasze samopoczucie i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Jak wybrać idealną lampę do sypialni, salonu oraz domowego biura? Podpowiadamy!

Idealne oświetlenie do sypialni

Idealne oświetlenie do sypialniIdealne oświetlenie do sypialni Fot. Homebook Fot. Homebook

Sypialnia to miejsce odpoczynku, komfortu i spokoju, dlatego oświetlenie tego pomieszczenia powinno być delikatne i wyciszające. Należy wybrać łagodne światełka, lampy czy kinkiety. Najlepiej, gdy wyłącznik światła będzie umieszczony przy łóżku - ułatwi to nocne wstawanie i pozwoli uniknąć chodzenia w ciemnościach. Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będą lampki nocne umieszczone na szafkach po obu stronach łóżka. Lampka zwiększy nasz komfort, dodatkowo zaś będzie elementem dekoracyjnym.

W sypialni sprawdzą się także kinkiety, które możemy umieścić w dowolnym miejscu, by oświetlenie było równomiernie rozlokowane. Lekkość, intymność oraz ciepło mogą wnieść do sypialni piękne lampy z abażurem - są nieco romantyczne i z pewnością wyciszą nas przed snem. Pamiętajmy, że jedno źródło światła to za mało. Oprócz lampek nocnych w pobliżu łóżka lub kinkietów warto zamontować oświetlenie sufitowe. Najlepiej dopasować lampę do wystroju sypialni lub wręcz odwrotnie - sprawić, by się wyróżniała kolorem lub efektownym wzorem.

Lampy do salonu

Lampy do salonuLampy do salonu Fot. Homebook Fot. Homebook

Jeszcze do niedawna salon kojarzył się z jedną lampą sufitową zamontowaną na środku pomieszczenia. To rozwiązanie zdecydowanie odchodzi do lamusa. Czas na nowe rozwiązania! W nowoczesnym salonie jest  kilka źródeł światła. Nie może zabraknąć oczywiście lampy zawieszonej na suficie. Warto zabrać o to, by miała ona niebanalny wygląd, dzięki czemu salon zyska dodatkową dekorację.

W nowoczesnych salonach bardzo często znajdziemy kinkiety, które nie są włączane jednocześnie i możemy dowolnie decydować, który kinkiet w danym momencie będzie się świecił. Sklepy z oświetleniem oferują szeroką gamę tego typu oświetlenia - od bardzo intensywnego po stonowane i w różnych odcieniach kolorystycznych.

Doskonałym dodatkiem w salonie będzie także lampa podłogowa, którą możemy swobodnie przestawiać, by oświetlić tę część pomieszczenia, w której aktualnie przebywamy. Nowoczesne lampy podłogowe mają niesamowitą zaletę - można regulować natężenie światła, a także stopień jego nachylenia.

Domowe biuro - oświetlenie

Domowe biuro - oświetlenieDomowe biuro - oświetlenie Fot. Homebook, kolaż ładnydom Fot. Homebook, kolaż ładnydom

Oświetlenie w domowym biurze odgrywa kluczową rolę i decyduje o wydajności, a także komforcie naszej pracy. Źle dobrane lampy bardzo szybko spowodują zmęczenie, ból oczu i głowy, co jak wiemy, nie zachęca do wykonywania obowiązków.

W domowym biurze powinno znajdować się zarówno górne oświetlenie, jak i lampka na biurku. Bardzo ważne jest także, aby była ona ustawiona w odpowiednim miejscu. Najlepiej wybrać model z regulowanym ramieniem, które pozwoli swobodnie ją nachylać i wyginać, ustawiając zarówno wysokość jak i kąt padania światła.

Oczywiście nie pomijajmy kwestii wizualnych. Powszechnie wiadomo, że w zadbanym otoczeniu dużo milej się pracuje, dlatego wybierzmy lampę, która będzie pasowała do wystroju wnętrza, miała ciekawy kształt a nawet kolor, który jest w stanie skutecznie pobudzić kreatywność i wyobraźnię. Kolorowe modele świetnie sprawdzą się na młodzieżowych i dziecięcych biurkach. Do eleganckich domowych biur wybierzmy oświetlenie stylizowane na biurowe, o klasycznych kształtach z delikatnymi zdobieniami lub złoceniami, a także z szerokim kloszem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.