Jak funkcjonalnie zagospodarować poddasze?

Mieszkanie na poddaszu można określić jako podniebne. Załamania, skosy, drewniane belki, okna dachowe. Wnętrza pod skosami są niezwykle klimatyczne i urokliwe. Jak zagospodarować poddasze by oprócz piękna wydobyć z niego funkcjonalność? Podpowiadamy!

Skosy w sypialni

Skosy w sypialniSkosy w sypialni Fot. Homebook Fot. Homebook

Sypialnia jest bardzo prywatnym pomieszczeniem. Chcielibyśmy, aby zachwycała swoim wyglądem i oryginalnością. Jednak skosy nie ułatwiają zarządzania taką przestrzenią, dlatego warto zaplanować krok po kroku jej zagospodarowanie.

W niektórych domach skos zaczyna się już od samej podłogi, jednak nie uniemożliwia to funkcjonalnego zagospodarowania sypialni na poddaszu. W takiej sytuacji warto zamontować duże okno dachowe, które wpuści na poddasze ogromną ilość światła. Dla wielbicieli podziwiania nocą gwiazd okaże się to wspaniałym rozwiązaniem. Ustawienie łóżka w pobliżu takiego okna pozwoli na oglądanie nieba przed snem, co da wrażenie spędzania nocy pod chmurką. Warto również zamontować w oknach rolety. W pobliżu łóżka wystarczy już tylko nieduży stolik nocny lub komoda. Całość stworzy z całą pewnością niepowtarzalną sypialnię.

W sypialniach, gdzie skosy sięgają samej podłogi i ciężko wstawić szafę idealnym rozwiązaniem jest zamienienie przestrzeni pod skosami w wygodne schowki, które będą pełniły funkcję garderoby. Pozwoli to wykorzystać każdą przestrzeń, a w sypialni zapanuje porządek.

Klimatyczny salon na poddaszu

Klimatyczny salon na poddaszuKlimatyczny salon na poddaszu Fot. Homebook Fot. Homebook

Salon ze skosami to dosyć nietypowy pomysł, jednak jeśli całe mieszkanie znajduje się na poddaszu, skosy będą obecne w każdym pomieszczeniu. Salon z drewnianymi belkami może być naprawdę funkcjonalny i klimatyczny.

Przede wszystkim nie może zabraknąć miękkiej kanapy lub sofy. Nowoczesne rozwiązania proponują ustawianie mebla na środku pomieszczenia. W towarzystwie sofy musi znaleźć się stolik kawowy, który pozwoli na przyjmowanie gości przy gorących napojach. Świetnie sprawdzi się także fotel, warto wybrać model w intensywniejszych, odznaczającym się kolorze, który ożywi pomieszczenie i nada mu charakteru.

Okno dachowe wpuści do wnętrza wiązkę naturalnego światła. Tuż przy oknie urządzić możemy wygodne siedzisko z miękkimi poduszkami, które będzie wspaniałym miejscem to nocnego podziwiania rozgwieżdżonego nieba. Drewniana belka podtrzymująca dach może posłużyć jako konstrukcja do zawieszenia bardzo modnego oświetlenia zwanego cotton ball.

Kuchnia ze skosem

Kuchnia ze skosemKuchnia ze skosem Fot. Homebook Fot. Homebook

Ciekawą i oryginalną aranżacją może być kuchnia stworzona na poddaszu. Aranżacja takiego wnętrza będzie nie lada wyzwaniem, jednak nie ma przeszkód do pokonania - z pomocą przyjdzie kuchenna zabudowa na wymiar. Warto zadbać o to, by nawet najmniejszy zakamarek był odpowiednio zagospodarowany, dzięki czemu kuchnia będzie bardziej funkcjonalna i uporządkowana.

Pamiętajmy jednak, by pod skosem nie montować kuchenki lub płyty grzewczej. Wymaga ona towarzystwa wyżej zawieszonego okapu, a skos uniemożliwi jego zamocowanie. Wnęki możemy zabudować schowkami, które pomieszczą wszystkie kuchenne akcesoria i żywność. Środek kuchni, pozbawiony skosów będzie idealnym miejscem na jadalniany stół z krzesłami, który umożliwi całej rodzinie zasiadanie do wspólnych posiłków.

Poniżej przedstawiamy meble i akcesoria, które sprawdza się podczas aranżacji mieszkania na poddaszu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.