Elewacja, ścieżka i ogrodzenie - ładny dom z zewnątrz

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze - to stwierdzenie dotyczy nie tylko ludzi, ale i miejsc. Dom jest naszą wizytówką, dlatego powinien być piękny nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. Jak wybrać odpowiednią elewację, kostkę na podjazd oraz ogrodzenie? Podpowiadamy!

Ładny dom, czyli elewacja ścian

materiały partnera

Wykończenie budynku jest bardzo ważne. Dzięki temu dom wygląda bardziej estetycznie, nowocześnie oraz pięknie się prezentuje. Wybór farby elewacyjnej jest bardzo ważny. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Po pierwsze farba elewacyjna musi odpowiednio pokryć ściany budynku, by nie było nieestetycznych prześwitów. Dodatkowo musi być ona odporna na działanie czynników zewnętrznych. Na dworze farba narażona jest na duże nasłonecznienie, wilgoć oraz mróz i śnieg, dlatego ważne jest takie wykonanie, by kolor za szybko nie stał się wyblakły. Farba powinna być trwała, abyśmy mogli ją wyczyścić szczotką.

Wybór koloru farby powinien być uzależniony od lokalizacji, w jakiej znajduje się dom. Jeśli w pobliskiej okolicy znajdują się większe fabryki, dymiące kominy, lepiej wybrać ciemniejszy kolor, który będzie odporniejszy na brud.

Najlepszym wyborem są farby akrylowe, ze względu na ich elastyczność, matowe wykończenie oraz szeroki wybór kolorystyczny. Ten typ farby idealnie sprawdzi się na domach z betonowym wykończeniem. Farby silikonowe są bardzo wytrzymałe na zmiany temperatur oraz działanie słońca. Elewacja z tego materiału przez dłuższy czas pozostaje czysta, ponieważ woda się na niej nie osadza. Kolejnym rozwiązaniem są farby silikatowe, które cechuje odporność na wilgoć i działanie pleśni. Dodatkowo nie przyczepiają się do niej zanieczyszczenia.

Podjazd, ścieżka i kostka brukowa

materiały partnera

Podjazd to jedna z ostatnich inwestycji podczas budowy domu i urządzania posesji. Na podjazd będą wjeżdżały samochody, będziemy po nim chodzić, dlatego wybór nawierzchni jest bardzo ważny i może przysporzyć wielu dylematów.

Najbardziej trwałym materiałem będzie kostka kamienna, która dodatkowo pozwoli stworzyć przed domem prawdziwie elegancką przestrzeń. Materiał jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne oraz nacisk. Warto wybrać go także ze względów estetycznych, ponieważ zachwyca wzorami i prezentuje się pięknie nawet po długich latach użytkowania. Alternatywą dla kamienia jest kostka betonowa, którą wybrać możemy w wielu wzorach i kolorach. Fachowcy mogą z niej ułożyć przeróżne, mozaikowe wzory. Kostka betonowa jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem i również posłuży wiele lat.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych aranżacjach stają się płyty betonowe! Forma płyty zbliżona jest do kostki betonowej, jednak ma ona zdecydowanie większy rozmiar. Możemy wybrać płyty z wzorami. Warto zestawić je z usypanym na końcach żwirem lub drobnymi kamykami.

Wybierz ogrodzenie do swojej posesji!

materiały partnera

Ogrodzenie jest obowiązkowym elementem każdej posesji! Chroni naszą przestrzeń przed nieproszonymi gośćmi i osłania od wścibskich spojrzeń sąsiadów. To właśnie na ogrodzeniu w pierwszej chwili skupia się uwaga naszych gości. Ogrodzenie powinno pasować do aranżacji naszej posesji, a także wyglądu zewnętrznego domu.

W zależności od naszych upodobań możemy zdecydować się na niski płotek, który tylko symbolicznie odgrodzi nasz teren od podwórka sąsiada. Jednak jeśli wyjątkowo cenna jest dla nas prywatność, możemy wybrać wysokie ogrodzenie, które całkowicie nas osłoni.

Najbardziej trwałe są ogrodzenia wykonane z kamieni. Ich wygląd jest dostojny i poważny. Idealnie dopasuje się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji. Warto pamiętać, by kamiennego ogrodzenia nie wykonywać na małych metrażowo działkach, ponieważ optycznie staną się jeszcze mniejsze.

Płot wykonany z drewna to kolejna propozycja. Ogrodzenie z tego materiału pasuje do każdej przestrzeni, a materiały nie są drogie. Warto jednak pamiętać, że drewniany płot wymagał będzie regularnego malowania oraz konserwacji.

Coraz bardziej popularne są ogrodzenia metalowe. Ich wykonanie zdecydowanie nie jest najtańsze, jednak możemy pokusić się o wybór ciekawego wzoru, który stanie się dekoracją całej posesji.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.