Jakie panele podłogowe wybrać?

Urządzając mieszkanie, ważne jest by poszczególne elementy pasowały do siebie i tworzyły harmonijną całość. Na klimat mieszkania ogromny wpływ na wygląd podłogi. Musi ona nie tylko być wytrzymała i praktyczna, ale także kolorystycznie pasować do ścian, mebli, a nawet drzwi. Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli paneli podłogowych, dlatego też wybór nie jest tak łatwy, jak mogłoby się na pozór wydawać. Zobacz, o czym należy pamiętać, wybierając panele do swojego mieszkania, tak by ustrzec się niepotrzebnych błędów!

Panele podłogowe - które wybrać?

Wybór paneli podłogowych wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Poszczególne modele różnią się właściwie wszystkim - rozmiarem, fakturą i kształtem brzegów. Dlatego też należy dobrze przemyśleć swój wybór, by uzyskać oczekiwany efekt. Jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnym efekcie, najlepszym wyborem będą panele z brzegami ściętymi w kształcie litery V. Dzięki temu uzyskamy efekt drewnianej, naturalnej podłogi. Interesującym pomysłem będą także panele, przypominające swoim wyglądem płytki laminowane. Panele te w przeciwieństwie do płytek, nie powodują uczucia chłodu pod stopami i co ważne pasują do niemal każdych wnętrz.

Jakie panele podłogowe wybrać?Jakie panele podłogowe wybrać? fot. Homebook fot. Homebook

Jak dobrać panele podłogowe?

Niekwestionowaną zaletą paneli podłogowych jest ich uniwersalność i praktyczność. Dlatego też panele świetnie sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i sypialni, salonie czy przedpokoju. Jedynym miejscem, gdzie należy unikać układania paneli jest łazienka, gdzie poziom wilgotności przekracza 70%. Panele nie są wystarczająco odporne na wodę, dlatego też nie zaleca się ich układanie w zbyt wilgotnych pomieszczeniach. Wybierając panele, ważne jest także by dobrać je do konkretnego pomieszczenia. W pokoju dziennym świetnie sprawdzą się panele pokryte laminatem o klasie ścieralności A2. Ich zaletą jest zarówno stylowy wygląd, niska cena jak i praktyczność. Jeśli mamy kuchnię łączoną z salonem, należy wybrać panele twarde, o dużej gęstości rdzenia, oraz o dużej odporności na wodę. Istotne jest także, by panele miały odpowiednie wzmocnienie - krawędzie powinny być pokryte woskiem. Dzięki temu można mieć pewność, że panele sprawdzą się nawet w kuchni, gdzie poziom wilgotności jest podwyższony.

Jakie panele podłogowe wybrać?Jakie panele podłogowe wybrać? fot. Homebook fot. Homebook

Jak pielęgnować panele podłogowe?

Warto pamiętać, że panele podłogowe także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Najbardziej szkodliwe działanie dla paneli ma woda, która powoduje ich odkształcenie i piasek, który powoduje zarysowania na ich powierzchni. Aby móc cieszyć się pięknym wyglądem paneli należy przemywać je wilgotną szmatką i detergentem, który nie zawiera wosku i właściwości ściernych. Idealnie sprawdzą się mleczka ochronne do paneli, które odpowiednio zaimpregnują powierzchnię, dzięki czemu będzie ona lśniła czystością!

Jakie panele podłogowe wybrać?Jakie panele podłogowe wybrać? fot. Homebook fot. Homebook

Więcej produktów do pielęgnacji podłogi oraz dodatków do mieszkania znajdziesz poniżej:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.