Pelargonie na balkonie. Jak je uprawiać?

Od lat pelargonie są na szczycie rankingów najpopularniejszych roślin balkonowych. Nic dziwnego - dzięki nim można łatwo przekształcić balkony i tarasy w oazy spokoju i relaksu, w których te piękne, kochające słońce rośliny zachwycają feerią barw.

Pelargonie występują w ogromnej palecie kolorów, są bogato obsypane kwiatami i mają długi okres kwitnienia. Poza tym są mało wymagające, odporne na wahania temperatur i łatwe w pielęgnacji. Dlatego są idealnym towarzyszem dla osób, które nie mają ręki do roślin lub, którym po prostu brakuje na nie czasu. Wystarczy, zastosować się do kilku prostych wskazówek, żeby cieszyć się nimi od maja do pierwszych przymrozków.

Najlepsze miejsce dla pelargonii

Pelargonie kochają słońce. Pochodzą z Afryki Południowej, w pełni nasłonecznione miejsca i wysokie temperatury to ich naturalne środowisko. Dobrze radzą sobie również w półcieniu, jednak wtedy słabiej kwitną. Po zakupie powinno się je jak najszybciej przenieść do odpowiedniego miejsca na balkonie lub tarasie, skracając do minimum czas bez dostępu słońca. Rośliny te nie lubią zimna.

Jak zaaranżować balkon by wyglądał efektownie


Ważne: Dla optymalnego wzrostu należy zapewnić roślinom wystarczająco dużo miejsca i ziemi. Skrzynki balkonowe lub doniczki powinny być odpowiednio głębokie. Sadząc je należy pozostawić co najmniej 20 cm odstęp między roślinami.

Jak pielęgnować pelargonie?

Pelargonie zawdzięczają swoją popularność odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne, choroby i szkodniki. Te rośliny są w stanie magazynować wystarczającą ilość wody w pędach i liściach, dlatego mogą przetrwać krótkie okresy suszy, nawet podczas upałów. Nie trzeba się więc o nie martwić pozostawiając je na weekend bez opieki. Chcąc zapewnić im obfite kwitnienie należy je regularnie i obficie podlewać, podczas gorących dni - rano i wieczorem.

Raz w tygodniu można dodać do wody odżywkę, która zapewni obfite kwitnienie. W uprawie polecana jest specjalna ziemia do pelargonii, wzbogacona o niezbędne składniki pokarmowe, lub granulowany nawóz o długim działaniu dodany do podłoża. Aby wydłużyć czas kwitnienia należy regularnie usuwać zeschnięte kwiatostany. Istnieją także "samoczyszczące" odmiany, które tego nie wymagają.

Jak dbać o pelargonie angielskie

Jak rozmnażać pelargonie i kiedy?

Pelargonie bardzo łatwo można samodzielnie rozmnożyć. Korzonki rosną z kolanka-tam gdzie powstają też pędy boczne. Odcinamy ok 1,5 cm pod kolankiem i wsadzamy w perlit lub ukorzeniacz do pędów niezdrewniałych a potem do ziemi. Sadzonkujemy wiosną przed kwitnieniem lub jesienią po kwitnieniu.

Ciekawe doniczki na balkon i do domu

Co robić jeśli pelargonie nie kwitną?

Może się zdarzyć, że rośliny nie kwitną zbyt obficie to znak, że mogą cierpieć na brak słońca, być przesuszone albo przelane. Należy zapewnić im odpowiednie stanowisko, odżywkę oraz umożliwić odpływ wody, czyli na dno doniczki wysypać keramzyt lub posadzić pelargonię w doniczce z otworem od spodu.

Zobacz ogród w stylu marokańskim

Jak przezimować pelargonie?

Pelargonie to byliny, które w naszym klimacie nie zimują w gruncie. Większość odmian warto przezimować, aby zakwitły w kolejnym sezonie. W tym przypadku po pierwszych jesiennych przymrozkach należy przenieść je do jasnego i chłodnego pomieszczenia (ok. 10°C). Zimą rośliny należy skąpo podlewać. Jak tylko temperatura wzrośnie na wiosnę (marzec-kwiecień) i roślina będzie pobierać więcej wody, to obudzi się do życia. Przed wystawieniem pelargonii na zewnątrz (po 15 maja), należy ją przesadzić do świeżej ziemi i w razie potrzeby do większej doniczki.

Kompozycje z pelargoniami

Najlepszym towarzystwem dla pelargonii są inne ciepłolubne, balkonowe rośliny, które mają podobne wymagania np. diascja, bacopa, werbeny, heliotrop, kocanki włochate, bluszczyk kurdybanek, zielistka o pasiastych liściach, wilec ziemniaczany czy bluszcz o biało-zielonych liściach.
Nie należy ich zestawiać z roślinami, które preferują stanowiska zacienione jak np. begonie bulwiaste, niecierpek.

Najpiękniejsze rośliny balkonowe

Więcej o:
Copyright © Agora SA