Kupujemy telewizor - jak wybrać najlepszy model?

Obecnie telewizor jest w każdym niemal salonie. Dzięki temu urządzeniu możemy zrelaksować się po ciężkim dniu leżąc na kanapie i oglądając ulubione seriale. Nie bez znaczenia są parametry, rozmiar i rodzaj ekranu. Liczba modeli dostępnych na rynku przyprawia o zawrót głowy. Jak wybrać najlepszy model telewizora do swojego mieszkania? Podpowiadamy!

Kupno telewizora - na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Kupno telewizora - na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?Kupno telewizora - na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Fot. Homebook Fot. Homebook

Przede wszystkim pamiętajmy, że wysoka cena urządzenia wcale nie idzie w parze z jakością i najlepszymi parametrami. Wybierając się do sklepu po zakup nowego telewizora, kupmy urządzenie nieco większe, niż na początku zamierzaliśmy. Warto zwrócić uwagę, że technologia nieustannie się rozwija, a na rynku pojawiają się coraz nowsze i większe modele telewizorów. Zwykle kupujemy odbiornik na długie lata i nie powinien być on za mały, by nie "zginął" w pomieszczeniu.

Kolejnym aspektem jest rodzaj wyświetlacza. Telewizory z ekranem OLED doskonale odwzorowują kolory, dzięki czemu na przykład czerń jest niezwykle intensywna i głęboka. W tym rodzaju urządzenia każda dioda odpowiada za pojedynczy piksel. Niestety technologia OLED jest zdecydowanie droższa niż LCD. Telewizory LCD są najbardziej popularne, jednak jakość obrazu jest słabsza w porównaniu do swojego następcy. Aby cieszyć się pięknym obrazem, warto kupić urządzenie z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, które zagwarantuje obraz zbliżony do tego z ekranu OLED.

Sklepy z urządzeniami oferują telewizory z ekranem płaskim lub zakrzywionym, który pozwala głębiej wniknąć do oglądanego świata. Urządzenia z zakrzywionym ekranem zdecydowanie bardziej się nam podobają. Producenci stworzyli je, by zadbać o komfort oglądających - każda część ekranu jest w takiej samej odległości od oczu. Obraz oglądany w telewizorze tego rodzaju wydaje się większy i ma lepszy kontrast.

Jeśli lubimy nowe technologie, warto kupić telewizor z funkcją Smart TV, dostępną obecnie w większości modeli. Smart TV pozwala na podłączenie urządzenia do Internetu za pomocą Wi-Fi lub przewodem i korzystanie z internetowych stron i aplikacji. Bardzo popularne stało się wideo na życzenie, czyli technologia VOD, która umożliwia oglądanie ulubionych programów i seriali w dowolnie wybranym przez użytkownika momencie.

Duże znaczenie odgrywa kontrast, jasność ekranu oraz płynność obrazu - informacje na ten temat powinniśmy czerpać z recenzji osób, które weszły już w posiadanie interesującego nas modelu.

Poniżej znajdziesz telewizory w cenie poniżej 2000 złotych.

Jaki telewizor wybrać do salonu?

Jaki telewizor wybrać do salonu?Jaki telewizor wybrać do salonu? Fot. Homebook Fot. Homebook

Oprócz parametrów technicznych ważną rolę odgrywa przekątna ekranu. Telewizor powinien odpowiednio wkomponować się w aranżację pomieszczenia. Urządzenie najczęściej ustawiamy w salonie, naprzeciwko kanapy, dzięki czemu zapewniamy sobie i gościom komfortowe oglądanie. Rozwój technologii sprawił, że nie musimy już oglądać programów telewizyjnych z dużych odległości, dzięki czemu możemy wybrać większy ekran.

Specjaliści zalecają, by wybierać urządzenia, których przekątna stanowi maksymalnie 1/3 odległości od miejsca siedzenia, czyli kanapy lub foteli. Wielkość ekranu powinna umożliwiać obejmowanie go wzrokiem, bez rozglądania się na boki. Jeśli nie do końca jesteśmy zdecydowani na rozmiar telewizora, warto wybrać urządzenie z ekranem, który ma największą przekątną w danym przedziale cenowym. Po zakupie będziemy się czuli bardziej komfortowo i nie będziemy żałować, że nie kupiliśmy większego urządzenia.

Poniżej telewizory z przedziału cenowego 2000-3000 złotych.

Szafki pod telewizor

Szafki pod telewizorSzafki pod telewizor Fot. Homebook Fot. Homebook

Nieodłącznym towarzyszem telewizora w pomieszczeniu jest szafka RTV. Szczególną uwagę zwróćmy na to, by pasowała do wnętrza pod względem aranżacyjnym. Najlepiej, jeśli szafka pochodzi z tej samej linii, co meble do salonu.

Kluczową kwestią przy dobieraniu szafki jest rozmiar telewizora. Szafka powinna być nieco dłuższa niż urządzenie, by ono stabilnie na niej stało. Wysokość mebla nie powinna przekraczać 50 cm, dzięki czemu telewizor będzie na wysokości naszego wzroku.

Pod dużym telewizorem świetnie sprawdzi się niska półka lub ława. Ostatnio bardzo modne stały się meble na wysoki połysk w bieli lub czerni, które prezentują się bardzo nowocześnie. Wiele modeli ma półki lub zamykane szafki, które będą idealnym schowkiem na płyty, piloty czy okulary.

Jeśli w salonie nie mamy zbyt dużo miejsca, świetnym pomysłem jest zawieszenie telewizora na ścianie. Należy zadbać, by uchwyt był trwały i solidny, tak by telewizor na pewno nie spadł. Możemy przymocować urządzenie na stałe do ściany lub wybrać uchwyt obrotowy, który umożliwi ustawianie urządzenia pod wybranym kątem.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.