Sprzęty, które przydadzą się w każdym domu

W każdym domu powinny znaleźć się narzędzia do prostych napraw i drobnych prac, dzięki czemu do naprawy drobnych domowych usterek nie trzeba od razu wzywać fachowca! Jakie sprzęty i narzędzia powinny znaleźć się w domowym warsztacie? Czego nie może zabraknąć żadnemu majsterkowiczowi? Podpowiadamy!

Zaczynamy remont - wiertarki i wkrętarki

Zaczynamy remont - wiertarki i wkrętarkiZaczynamy remont - wiertarki i wkrętarki Fot. CC0 Public Domain, allegro, kolaż ładnydom Fot. CC0 Public Domain, allegro, kolaż ładnydom

Do domowych prac i remontów niezbędnych jest kilka sprzętów. W pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w solidną wiertarkę i wkrętarkę, które wielokrotnie będą przez nas używane. Dobrym pomysłem jest zakup wiertarko-wkrętarki. Taki sprzęt przyda się do wkręcania i wykręcania różnego rodzaju śrub w materiałach takich jak drewno, metal, tworzywa sztuczne oraz drewnopochodne.

U domowych majsterkowiczów świetnie sprawdzi się urządzenie akumulatorowe, które jest zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Musimy jedynie pamiętać, by przed rozpoczęciem domowych prac naładować akumulator. Kupując urządzenie, powinniśmy zwrócić uwagę na jego pojemność, ponieważ to właśnie od niej zależy czas użytkowania. Ważną kwestią jest także rodzaj ładowarki - najlepiej, gdyby była w stanie naładować akumulator urządzenia w ciągu godziny. Bardziej doświadczonym majsterkowiczom przypadną do gustu wiertarko-wkrętarki sieciowe. Sprawdzą się one podczas dłuższego użytkowania - zawsze gotowe do pracy mają większą moc i wyższy moment obrotowy. Jedyną ich wadą jest duży ciężar - są zdecydowanie cięższe od urządzeń akumulatorowych.

Szczególnie polecamy urządzenia takich marek jak Bosch, Hitachi oraz Metabo. Urządzenia tych firm są solidnie wykonane i z pewnością posłużą nam przez długi czas podczas domowych prac i remontów.

Rusztowania i drabiny - niezbędne przy remoncie

Rusztowania i drabinyRusztowania i drabiny Fot. CC0 Public Domain, allegro, kolaż ładnydom Fot. CC0 Public Domain, allegro, kolaż ładnydom

Każde mieszkanie po pewnym czasie użytkowania wymaga remontu. W każdym domu powinna znaleźć się drabina, która sprawdzi się nie tylko podczas remontu czy drobnych napraw, ale też przy wieszaniu zasłon czy firan, malowaniu ścian, naprawianiu rynien oraz pracach ogrodowych. W sklepach dostępnych jest wiele modeli drabin, które różnią się wysokością, wagą oraz stabilnością.

Do domu najlepiej wybrać drabinę rozstawną lub wysuwaną, które pozwolą wejść na wysokość ok. 3-5 metrów. Drabiny rozstawne będą najbezpieczniejsze, nie wymagają oparcia o ścianę, można na nie wschodzić z obu stron, świetnie sprawdzą się podczas malowania ścian. Zaletą drabiny rozstawnej jest platforma na samej górze, na której możemy postawić wiaderko z farbą czy położyć potrzebne narzędzia w zasięgu ręki. Drugim rodzajem są drabiny przystawne, jednak wymagają one solidnego oparcia, gdyż mierzą około 5 metrów. Kupując drabinę, możemy wybrać model drewniany, stalowy lub aluminiowy. Ten ostatni jest najlżejszy i najwygodniejszy do przenoszenia.

Podczas domowych remontów i prac świetnie sprawdza się także nieduże rusztowanie, które zdecydowanie ułatwia malowanie pomieszczeń, montowanie instalacji przy suficie czy oświetlenia.

Bruzdownice, szlifierki i pistolety - do czego się przydadzą

Bruzdownice, szlifierki i pistolety - do czego się przydadząBruzdownice, szlifierki i pistolety - do czego się przydadzą Fot. CC0 Public Domain, allegro, kolaż ładnydom Fot. CC0 Public Domain, allegro, kolaż ładnydom

Do majsterkowania i samodzielnego remontu przyda się także bruzdownica, szlifierka oraz pistolet - do czego używamy tych sprzętów? Bruzdownica to urządzenie szczególnie przydatne do robienia wgłębień w różnych materiałach. Bruzdownice mają możliwość regulacji szerokości oraz głębokości cięcia, dzięki czemu uzyskamy interesujący nas otwór pod kabel czy rurę. Urządzenie przyda się podczas zakładania instalacji elektrycznej lub hydraulicznej.

Do remontowania oraz wykańczania mieszkania przyda się także szlifierka, inaczej kątówka, która ułatwi opracowywanie utwardzonych powierzchni. Za pomocą szlifierki możemy przecinać i szlifować metal, wykonywać nacięcia na metalowych powierzchniach, ciąć płytki ceramiczne oraz kamień.

Podczas prac remontowych wybawieniem może stać się pistolet do malowania! Świetnie sprawdzi się zarówno do farb ściennych jak i lakierów oraz lazur. Do specjalnego pojemnika wlewamy farbę, a dzięki systemowi natryskowemu i łatwemu rozpylaniu malowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Farba na ścianie będzie równomiernie rozprowadzona na każdym elemencie powierzchni, praca będzie bardziej komfortowa i czysta.

W żadnym domowym warsztacie nie może zabraknąć zestawu kluczy nasadowych, które można wykorzystać do napraw usterek w domu czy w samochodzie. Warto kupić walizkę, w której znajdował będzie się cały zestaw różnego rodzaju kluczy, najlepiej wykonanych ze stali, dzięki czemu narzędzia posłużą nam przez długie lata.

Poniżej przedstawiamy armaturę idealną do wyposażenia nowoczesnej łazienki oraz piece kominkowe!

Zobacz wideo
Copyright © Agora SA