Sposoby na komary - jakie rośliny i preparaty wybrać

Gdy latem spędzamy czas na świeżym powietrzu, pojawia się ten sam jak co roku, swędzący problem - komary. Małe stworzenia, które wydają denerwujący dźwięk oraz tną, zostawiając na ciele nieprzyjemne, swędzące bąbelki. Są zmorą nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Jakie rośliny i preparaty wybrać, by skutecznie odpędzić nieproszonych gości?

Preparaty na komary

Preparaty na komaryPreparaty na komary Fot. światkwiatów, kolaż ładnydom Fot. światkwiatów, kolaż ładnydom

Kiedy na zewnątrz dopisuje piękna pogoda, otwieramy okna, umożliwiając owadom wprowadzenie się do naszego mieszkania. Wiele osób ma alergię na jad komarów - miejsca po ugryzieniach puchną wtedy i okropnie swędzą. Aby pozbyć się z mieszkania nieproszonych gości, zamontujmy w oknach i drzwiach moskitiery - mają drobniutkie otwory, które przepuszczają jedynie powietrze.

W walce z komarami świetnie sprawdzą się płytki oraz spirale owadobójcze, które nie są szkodliwe dla człowieka. Można je rozłożyć w mieszkaniu lub na tarasie podczas imprezy czy grilla na świeżym powietrzu. Bez obaw możemy także stosować środki zapachowe oraz świece o zapachu lawendy, mięty, cytryny - zapachów, których komary nie lubią.

Popularnymi preparatami są także te w sztyfcie czy sprayu. Możemy nimi spryskać siebie, ubranie lub przestrzeń, w której przebywamy. W przypadku latających żyjątek doskonale sprawdzą się także lampy owadobójcze. Ultrafioletowe świetlówki wabią owady, a napięcie elektryczne wewnątrz lampy zabija je.

Preparaty na komary bezpieczne dla dziecka

Preparaty na komary bezpieczne dla dzieckaPreparaty na komary bezpieczne dla dziecka Fot. światkwiatów, kolaż ładnydom Fot. światkwiatów, kolaż ładnydom

Z komarami powinniśmy walczyć ze względu na zdrowie naszych dzieci. Są one wyjątkowo wrażliwe na działanie chemicznych preparatów, szczególnie owadobójczych, w których składzie znajduje się toksyczny środek DEET powodujący podrażnienia skóry czy oczu. Najlepszym sposobem na pozbycie się nieproszonych insektów będzie po prostu ich odstraszanie. Preparaty wybierajmy świadomie!

Jednym z najskuteczniejszych i bezpiecznym środkiem na komary są elektrofumigatory, czyli urządzenia wkładane do kontaktu, które uzupełniamy specjalnym płynem. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, produkują wkłady przeznaczone specjalnie dla dzieci, których większość można stosować u dzieci powyżej 1. roku życia. Preparaty zapewniają ochronę nawet przez 60 nocy, czyli cały "komarowy sezon".

Rośliny, które odstraszą komary

Rośliny, które odstraszą komaryRośliny, które odstraszą komary Fot. światkwiatów, kolaż ładnydom Fot. światkwiatów, kolaż ładnydom

Z odsieczą w walce z uciążliwymi komarami przychodzą także rośliny! Zapachu niektórych roślin komary nie są w stanie tolerować. Jeśli omawiane insekty szczególnie upodobały sobie nasz taras, ogród czy posesję, warto zasadzić tam roślinę o nazwie Plektrantus, inaczej komarzyca. Roślina ma długie, zwisające pędy, a jej zapach skutecznie odstrasza uciążliwe owady. Kolejną rośliną jest kocimiętka, której zapach jest niezwykle aromatyczny, jednak roślinę uwielbiają koty, co może ich zwabiać do ogrodu.

Bazylia przyda się nie tylko jako roślina przyprawowa, ale będzie też skuteczna w walce z komarami. Bazylia będzie pięknie się prezentowała zarówno w doniczkach na parapecie, jak i na podłodze na tarasie. Równie popularna jest lawenda. Roślina słynie z aromatycznego zapachu oraz pędów pokrytych szarym nalotem. Lawenda jest wspaniałym zielem, odstraszającym też uciążliwe komary. Co ważne, ładnie wygląda i może stać się dekoracją tarasu.

Poniżej znajdziecie meble ogrodowe, na których wspaniale będzie wypocząć i zrelaksować się po wygranej walce z komarami!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.