Styl rustykalny - przywołaj wspomnienia z wakacji u babci!

Z pewnością każdy z nas w dzieciństwie spędzał wakacje u babci. Z czym wam się kojarzy ten czas? Zapach świeżego ciasta, bujany fotel, miękkie kraciaste koce, kwiaty w doniczkach i domowe konfitury. Wszystkie te wspomnienia mają odpowiednią oprawę - wnętrza urządzone w stylu rustykalnym. Jak przywołać wspomnienia z dzieciństwa? Jak zaaranżować mieszkanie, by choć trochę przypominało dom babci?

Meble w rustykalnym stylu

Meble w rustykalnym styluMeble w rustykalnym stylu Fot. KiK, Homebook, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom Fot. KiK, Homebook, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom

Styl rustykalny, pomimo nieco oldschool'owego wyglądu budzi w nas pozytywne odczucia. Dlaczego? Kojarzy nam się z ciepłem rodzinnego domu, z uśmiechniętą babcią, ze świeżymi smakołykami, z beztroską i odpoczynkiem. Jak przywołać ten niesamowity klimat we własnym mieszkaniu? Przede wszystkim za pomocą mebli!

Wybierajmy meble z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzi się drewno oraz wiklina, ponieważ są to materiały niezwykle ciepłe i kojarzące się z latem. Świetnie sprawdzą się bujane fotele, wiklinowe krzesła i stoliki. Jeśli nie mamy mebli z prawdziwej wikliny, w sklepach wnętrzarskich dostępne są meble imitujące ten materiał. Odpowiednie meble to najlepszy sposób, by nadać  wnętrzu rustykalny klimat. Wiklina i drewno sprawią, ze w mieszkaniu będzie jakby spokojniej, cieplej i przytulniej.

Kuchnia jak u babci

Kuchnia jak u babciKuchnia jak u babci Fot. KiK, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom Fot. KiK, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom

Kto z nas nie pił u babci herbaty ze szklanki umieszczonej w wiklinowym koszyczku? Kto nie jadł truskawek prosto z łubianki? Wakacje u babci kojarzą się także ze specjalnymi naczyniami.

U każdej babci w starodawnym kredensie są porcelanowe talerze, miski, filiżanki i kubki - używane od święta. Porcelanowe naczynia mogą być białe lub delikatnie zdobione - często są to kwiaty, które podkreślają delikatność materiału, z jakiego wykonane są naczynia.

Aby dodać kuchni jeszcze więcej rustykalnego klimatu, warto wybrać patery na ciasto czy owoce z wiklinową pokrywką!

Rustykalny ogród

Rustykalny ogródRustykalny ogród Fot. Homebook, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom Fot. Homebook, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom

Jak powinien wyglądać rustykalny ogród? Czego nie może w nim zabraknąć? Rustykalny ogród jest przede wszystkim wiejski, rośnie w nim mnóstwo kwiatów, nie muszą być one posadzone "pod cyrkiel". Ogródek rustykalny przypomina łąkę i właśnie w tym tkwi jego urok. Jest pełen lekkości i swobody.

Rustykalny ogród to swobodnie rozmieszczone drzewka iglaste, jednak przeważać powinny gatunki liściaste z mnóstwem roślin kwitnących, w pełnej gamie kolorystycznej. Nie powinno zabraknąć drewnianej ławeczki i drzewek owocowych. W ogrodach naszych babć nie brakowało studni z wiadrem na łańcuchu. Coraz częściej powracamy do tych czasów - warto ustawić w ogrodzie starą sieczkarnię, a na niej donice z kwiatami; możemy je ustawić również na studni.

Mieszkanie w rustykalnym stylu wcale nie musi być całkowicie "babcine" i kojarzyć się ze skansenem. Chcąc powrócić do wspomnień z dzieciństwa, urządźmy mieszkanie w prosty i przytulny sposób.

Poniżej znajdziecie meble i materiały, które doskonale wpiszą się w styl rustykalny!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.