Mieszkanie w stylu śródziemnomorskim

Słońce, południowy temperament, fascynujące smaki i intrygujące zapachy. Wszystko to przywodzi na myśl kraje śródziemnomorskie, które prócz wyjątkowego krajobrazu, wyróżniają się niezwykłym klimatem i ciekawą kulturą. Wpływy śródziemnomorskie widać nie tylko w kuchni, sztuce czy architekturze, ale także we wnętrzach. Stylem śródziemnomorskim określa się wnętrza nawiązujące do kultury Hiszpanii, Grecji i Włoch. Wszystko za sprawą niezwykłej palety barw i materiałów, jakie można spotkać na południu Europy. Wybierając odpowiednie meble i dodatki, można nadać swoim wnętrzom śródziemnomorski charakter i przenieść w ten sposób nieco południowego klimatu do swojego mieszkania.

Mieszkanie w stylu włoskim

Styl śródziemnomorski to ciepłe barwy, lniane i bawełniane tkaniny i drewniane meble. Jest to połączenie romantycznego stylu z rustykalnym. Mimo, że styl śródziemnomorski obejmuje całe południe Europy, to w poszczególnych krajach można znaleźć cechy charakterystyczne tylko dla danego regionu.

Wnętrza w stylu włoskim mają kilka charakterystycznych cech. Na ścianach znajdują się przeróżne ramy, które zdobią zarówno obrazy, zdjęcia jak i przedmioty takie, jak choćby koszulka ulubionego piłkarza. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie schodów jako półek na książki. Jeśli nie mamy schodów, z powodzeniem można rozłożyć ulubione lektury na podłodze czy nad kaloryferem. We włoskim mieszkaniu dominuje nieład spowodowany ogromną ilością dodatków i dekoracji. Wśród kolorów dominują odcienie słonecznej żółci, brązu i beżu. Najczęściej wykorzystywanym surowcem jest drewno, które nieodmiennie nawiązuje do natury.

Mieszkanie w stylu śródziemnomorskimMieszkanie w stylu śródziemnomorskim fot. kolaż ładny dom/ sfmeble, allegro fot. kolaż ładny dom/ sfmeble, allegro

Poczuj klimat Hiszpanii we wnętrzach!

Każdy, kto uwielbia słońce, wysokie temperatury i nadmorski klimat, z pewnością świetnie odnajdzie się w słonecznej Hiszpanii. Klimat tego miejsca sprawia, że nie sposób nie zakochać się zarówno w widokach, jak i niezwykłej kulturze tego regionu. Styl hiszpański charakteryzują żywe kolory, kamienie, turkusy, wrzosy i wyjątkowe meble. W aranżacjach inspirowanych Hiszpanią granica między domem, a werandą wyraźnie się zaciera. Z zewnątrz bardzo często eksponowana jest część wypoczynkowa - także na świeżym powietrzu można spędzać wolny czas relaksując się i odpoczywając. Sprzyja temu oczywiście klimat, który gwarantuje piękną, słoneczną pogodę i wysoką temperaturę.

Co ciekawe, styl hiszpański to także nawiązanie do klimatu orientalnego. W mieszkaniach można zobaczyć bogate zdobienia, które wynikają z tradycji łączącej kulturę Hiszpanii z kulturą muzułmańską,, czego przykładem jest charakterystyczny byk oraz kaligrafia i arabeski. Wpływy prekolumbijskie widoczne są natomiast w wyrazistych, geometrycznych wzorach. W hiszpańskich wnętrzach najczęściej wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak kamień i drewno. Co ważne, pasują one do niemal każdej aranżacji - zarówno tych klasycznych i eleganckich, jak i bardziej nowoczesnych. Niemniej istotne są także dodatki - dekoracyjne gliniane naczynia, lampiony, świeczniki, obrazy oraz fotografie. Wnętrza w stylu hiszpańskim z całą pewnością wyróżniają się bogactwem form i różnorodnością, która sprawia, że nie sposób wobec nich przejść obojętnie.

Mieszkanie w stylu śródziemnomorskimMieszkanie w stylu śródziemnomorskim fot. kolaż ładny dom/ sfmeble,allegro fot. kolaż ładny dom/ sfmeble,allegro

Styl grecki we wnętrzach

Grecja nieodmiennie kojarzy się z owocami morza, gorącym piaskiem i morską bryzą. We wnętrzach dominuje prostota, surowość architektury i naturalne materiały. Spośród kolorów najczęściej wykorzystywana jest biel i błękit. Aby stworzyć w mieszkaniu klimat grecki, należy pomalować na biało ściany o niejednolitej fakturze. Co ciekawe, w greckich wnętrzach króluje marmur, który można spotkać w niemal każdym mieszkaniu, nawet w najskromniejszym. W krajach śródziemnomorskich ogromną wagę przykłada się do kwestii praktycznych, wygląd schodzi więc na dalszy plan. Dlatego nietrudno zauważyć, że wnętrza w stylu greckim są niezwykle proste i funkcjonalne. W takiej aranżacji świetnie sprawdzą się dodatki w stylu rustykalnym. Istotną rolę odgrywają także tkaniny: wszelkiego rodzaju płótna oraz lny. Ważne jest jednak, by zachować umiar i ograniczyć się do niewielkiej liczby dodatków. Zbyt wiele dekoracji wprowadziłaby nieład, odwracając uwagę od istotny stylu zaczerpniętego ze słonecznej Grecji.

Mieszkanie w stylu śródziemnomorskimMieszkanie w stylu śródziemnomorskim fot. kolaż ładny dom/ sfmeble, homebook fot. kolaż ładny dom/ sfmeble, homebook

Więcej dodatków inspirowanych stylem śródziemnomorskim znajdziesz poniżej.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA