Jak wybrać pralkę? - poradnik

Karolina Mucha
27.07.2017 14:00
Pranie to jeden z naszych podstawowych obowiązków. Pranie ręczne nie należy do przyjemnych czynności, dlatego z pomocą przychodzi urządzenie, które posłuży nam przez lata. Jaką pralkę wybrać - ładowaną od góry czy z przodu? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Parametry dobrej pralki

Parametry dobrej pralkiParametry dobrej pralki Fot. Homebook, kolaż ładnydom Fot. Homebook, kolaż ładnydom

Kupno pralki wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wybór urządzenia powinien być przemyślany. Ogromną rolę odgrywają parametry, które powinny być jak najlepsze, by urządzenie posłużyło nam jak najdłużej.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na pojemność pralki. Im więcej jest domowników, tym większa liczba rzeczy do prania. Parom oraz osobom mieszkającym w pojedynkę z pewnością wystarczy pralka o pojemności 5 kg, dla rodziny lepiej sprawdzi się pralka z pojemnością od 6 do 8 kg.

Kolejną kwestią jest klasa energetyczna pralki. Najlepiej wybrać pralkę z klasą energetyczną oznaczoną literą A, która wskazuje na niskie zużycie energii, a więc koszty eksploatacji sprzętu są zdecydowanie niższe.

Na pralce powinna znajdować się także etykieta informująca o poborze wody - im jest on mniejszy, tym używanie pralki jest bardziej ekonomiczne. Zwróćcie uwagę także na prędkość wirowania (jako standard przyjmuje się około 1000 obrotów na minutę) oraz poziom hałasu.

Pralka ładowana od góry czy z przodu

Pralka ładowana od góry czy z przodu?Pralka ładowana od góry czy z przodu? Fot. Homebook, kolaż ładnydom Fot. Homebook, kolaż ładnydom

Typ ładowania pralki to sprawa indywidualna. Najbardziej popularne są pralki ładowane z przodu. Urządzenia tego typu zajmują dużą przestrzeń, dlatego pralki ładowane z przodu najlepiej ustawiać w przestronnych łazienkach. Szerokość takiej pralki to najczęściej 60 cm, wysokość 80 cm, a głębokość 50-60 cm. Nie bez znaczenia jest strona, w którą otwierają się drzwiczki pralki. Powinniśmy zwrócić na tą kwestię szczególną uwagę, by funkcjonowanie w pomieszczeniu było wygodne. Jeśli chcemy ukryć pralkę lub umiejscowić ją w innym pomieszczeniu niż łazienka, zaletą będzie możliwość zabudowy urządzenia.

Pralki ładowane od góry są o wiele bardziej ustawne. Ich wąska forma sprawdza się świetnie w mniejszych łazienkach. Ich wysokość to najczęściej 85 cm, z kolei szerokość - 40 cm. Warto jednak podkreślić, że nad taką pralką nie powinniśmy zawieszać szafek, ponieważ ograniczy nam to pole manewru przy otwieraniu klapy. Pralki ładowanej od góry nie można zabudować.

Pralka niezbędna każdym mieszkaniu

Pralka niezbędna każdym mieszkaniuPralka niezbędna każdym mieszkaniu Fot. Homebook, kolaż ładnydom Fot. Homebook, kolaż ładnydom

Pralka wyręczy nas w robieniu prania, oszczędzając dłonie i chroniąc je przed płynami i proszkami. Nowoczesny sprzęt ułatwi domowe obowiązki i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. Przed kupnem pralki warto zaplanować miejsce, w którym będzie stała, by wystrój łazienki był funkcjonalny. W razie potrzeby pralkę można zabudować, wykorzystując do tego przedłużenia blatów, ścianki. Pralka ładowana z przodu równie dobrze może posłużyć jako półka, na której staną organizery czy wiklinowe koszyki.

Poniżej znajdziecie sprzęty przydatne w każdej łazience!

Zobacz wideo
Więcej o: