Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Karolina Mucha
21.07.2017 11:00
Małe mieszkania mają swój urok - wydają się cieplejsze, czujemy się w nich bezpieczniej, są przytulne i ekonomiczne. Jednak zbyt duża liczba przedmiotów lub nieodpowiednia aranżacja potrafią optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć przestrzeń. Podpowiadamy jakich kolorów użyć, jakie meble i materiały wybrać, by mieszkanie optycznie wydawało się większe!

Jasne kolory!

Jasne kolory!Jasne kolory! Fot. Homebook, sfmeble, dlh, kolaż ładnydom Fot. Homebook, sfmeble, dlh, kolaż ładnydom

Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie optycznie wydawało się większe musimy pamiętać o jasnych kolorach! Im w pomieszczeniu jest jaśniej tym zyskuje ono na metrażu. Zadbajmy o przestronność. Najlepiej sprawdzą się duże okna, pamiętajmy, by nie zasłaniać ich zasłonami, wystarczą firany lub piękne rolety. Wpuśćmy do mieszkania jak najwięcej światła!

Dodatki najlepiej wybierać w kolorze bieli, pasteli, takich jak róże, błękity, kość słoniowa czy delikatnych szarości. Jasne kolory sprawią, że wnętrza staną się bardziej przytulne. Warto łączyć biel z drewnem oraz dobierać dodatki i meble z niewielkimi akcentami złota czy srebra, które jeszcze bardziej rozjaśnią mieszkanie. Nie musimy jednak rezygnować z mocniejszych akcentów. W każdej aranżacji powinien znaleźć się bardziej designerski element, który ożywi wnętrze i nada mu charakteru.

Proste meble - klucz do sukcesu

Proste meble - klucz do sukcesuProste meble - klucz do sukcesu Fot. Homebook, sfmeble, kolaż ładnydom Fot. Homebook, sfmeble, kolaż ładnydom

W małym mieszkaniu, które chcemy optycznie powiększyć nie może być ciężkich i dużych meblach. W tym przypadku lepiej sprawdzą się meble jasne, wykonane z drewna litego, pobielane bądź o prostej formie. Nowoczesne meble dodadzą wnętrzu lekkości, nie przeciążą aranżacji. Doskonale sprawdzą się elementy szklane, na przykład stoliki kawowe lub powierzchnie odbijające światło.

Wybierajmy nieduże, miękkie kanapy, nieduże stoliki, wygodne fotele. Jeśli chcemy oddzielić salon od aneksu kuchennego zamiast standardowej ściany warto wybrać ściankę ażurową, która pozwoli na stworzenie osobnej przestrzeni, ale wystrój wnętrza nie będzie przytłaczający. Zachowajmy otwarte przestrzenie, które optycznie zwiększą metraż mieszkania!

Uporządkowana przestrzeń i odpowiednie oświetlenie

Uporządkowana przestrzeń i odpowiednie oświetlenieUporządkowana przestrzeń i odpowiednie oświetlenie Fot. Homebook, sfmeble, kolaż ładnydom Fot. Homebook, sfmeble, kolaż ładnydom

Aranżując małą przestrzeń musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by gromadzić sprzęty, meble i akcesoria, które do siebie pasują. Chaos, odmienność stylów, zbyt duża ilość rzeczy na wierzchu sprawiają, że pomieszczenie staje się tłoczne i optycznie mniejsze. Zadbajmy o porządek! Dobrym pomysłem są szuflady, szafki, a także organizery, które pomieszczą najdrobniejsze bibeloty! Dzięki pochowanym przedmiotom wnętrza nie będą zagracone, a sprzątnie będzie o wiele łatwiejsze!

Kluczową rolę odgrywa także oświetlenie. Nie poprzestawajmy jedynie na górnym świetle - im jest go więcej, tym pomieszczenie jest lepiej oświetlone, a co za tym idzie wydaje się bardziej przestronne. Oprócz światła górnego zamontujmy kinkiety oraz halogeny, które umożliwiają regulację wiązki światła. Doskonale sprawdzi się także lampa stołowa czy podłogowa.

Poniżej znajdziecie meble i akcesoria, które pozwolą optycznie powiększyć mieszkanie!

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • Milena Pawłowska

    0

    Dodałabym tu jeszcze funkcjonalne meble, które pozwalają na znaczne zaoszczędzenie miejsca. Mam małe mieszkanie więc temat bardzo mnie interesuje i nawet sama ostatnio kupowałam nie dużą, rozkładaną kanapę od Adriana Furniture i stolik, który jest jednocześnie miejscem do pracy i miejscem do spożywania posiłków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX