Panele podłogowe - czym się kierować przy wyborze?

Wybór podłogi do mieszkania to inwestycja na lata. Każdy z nas aranżując swoje mieszkanie, staje przed tym trudnym zadaniem. Szeroki wybór na sklepowych półkach wcale nie ułatwia zadania... Podłoga powinna być ładna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Czym się kierować, wybierając panele do swojego domu?

Panele - zamiennik parkietu

Panele - zamiennik parkietuPanele - zamiennik parkietu Fot. Homebook Fot. Homebook

Jeszcze kilkanaście lat temu prym w materiałach podłogowych wiódł parkiet wykonywany z twardych gatunków drzew, na przykład buku czy dębu. Parkiet charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, jednak może nas przerazić wizja jego układania, cyklinowania oraz lakierowania. Drewniany parkiet prezentuje się naprawdę pięknie, jednak jest drogi.

Alternatywą dla standardowego parkietu stały się panele. Sklepy wnętrzarskie prezentują szeroką gamę wzorów oraz kolorów paneli podłogowych. Największą ich zaletą jest szybkość montażu - jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, a chodzić po ułożonej podłodze możemy praktycznie od razu. Materiał, z jakiego są wykonane, jest trwały i funkcjonalny. W sklepach możemy znaleźć panele pokryte lakierem, olejem lub woskiem.

Cechy dobrych paneli

Cechy dobrych paneliCechy dobrych paneli Fot. Homebook Fot. Homebook

Mimo że panele są najtańszym materiałem podłogowym, są inwestycją na dłuższy czas, dlatego ich wybór powinien być przemyślany.

Wybierając panele do poszczególnych pomieszczeń, zwracajmy uwagę na klasę ścieralności. Klasa ścieralności zaczyna się od numeracji AC1 - wzrost numeracji oznacza zwiększenie wytrzymałości paneli na użytkowanie. Najlepiej sprawdzą się panele podłogowe o numeracji AC5.

Panele podłogowe powinny być odporne na odkształcenia oraz wilgoć. Każdemu zdarza się coś upuścić, postawić na podłodze coś ciężkiego, chodzić po mieszkaniu w butach na obcasie lub rozlać sok czy wodę. Niektóre rodzaje paneli wykonane są ze wzmocnionego materiału oraz zaimpregnowane, dzięki czemu nie zmieniają się pod wpływem wilgoci - wybierajmy właśnie takie!

Kolejną cechą dobrych paneli jest możliwość układania ich na ogrzewaniu podłogowym. Nie każdy rodzaj jest do tego przeznaczony, a ogrzewanie podłogowe jest dziś coraz bardziej popularne!

Istotną cechą dobrych paneli jest również łatwość montażu. Panele najczęściej montujemy samodzielnie - jeśli są odpowiednio wykonane i wyposażone w gotową fugę, układanie będzie prawdziwą przyjemnością.

Dekoracje z paneli

Dekoracje z paneliDekoracje z paneli Fot. Homebook, kolaż ładnydom Fot. Homebook, kolaż ładnydom

Idąc z duchem czasu, wprowadzamy zmiany w aranżacji naszych mieszkań. Zmiany dotyczą także wyglądu podłóg. Stawiamy na nowoczesne rozwiązania i wygodę, dlatego coraz bardziej popularne są panele podłogowe, a nie drewniane parkiety. Dzięki łatwemu montażowi paneli możemy przeprowadzać metamorfozy w mieszkaniu, dopasowywać odcień podłogi do mebli lub wręcz odwrotnie.

W sklepach znajdziecie panele w odcieniach brązu, beżu, szarości lub czerni. W każdym pomieszczeniu możemy układać inny odcień, jednak zachowywać pewną spójność w aranżacji całego mieszkania. Ciekawy wzór paneli może być niestandardową, oryginalną dekoracją w pomieszczeniu, w którym królują gładkie struktury.

Zobacz wideo
Więcej o: