Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Poznaj skuteczne sposoby

Katarzyna Jodłowska
24.08.2018 09:24
Masz problem z gołębiami siadającymi na balkonie lub parapecie? Chcesz uniknąć brudu, hałasu i niebezpiecznych chorób? Zobacz, jak sobie z nimi skutecznie poradzić.

Każdy z nas zna choć jedną osobę, którą nękają gołębie, niszczą rośliny na balkonie, brudzą, zakładają gniazda, gdzie popadnie. Nie musimy się na to godzić. Możemy im wypowiedzieć wojnę.

Gołębie na balkonie

Gołębie przenoszą wiele chorób groźnych dla człowieka. Niebezpieczne są też wirusy w odchodach, a gniazda zazwyczaj są pełne insektów i ich larw. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i nie doprowadzać do kontaktu z gołębiami. Gdy upodobają sobie nasz balkon lub parapet trzeba się po porostu ich pozbyć. Na pytanie, jak odstraszyć gołębie, nie ma jednak jednej dobrej odpowiedzi. Podajemy kilka najpopularniejszych sposobów na walkę z uporczywymi gołębiami.

Sposób na gołębie - nie dokarmiaj gołębi

Dokarmiane gołębie staną się leniwe i nie będą same szukały pokarmu. Przyzwyczają się do miejsca, w którym rozrzucany jest np. chleb i znacznie trudniej będzie się ich pozbyć. Poza tym chleb nie jest zdrowym pożywieniem dla ptaków.

Jak pozbyć się gniazda gołębi z balkonu?

Jak tylko zauważycie że przylatują gołębie i zaczynają budować gniazdo należy je jak najszybciej usuwać, by nie zdążyły w nim złożyć jajek. W Polsce gołębie są objęte ścisłą ochroną gatunkową, więc nie wolno ich zabijać.

Siatka na balkonie

Nie jest może estetyczna, ale to bardzo skuteczny sposób na czysty balkon. Siatkę do samodzielnego montażu możemy kupić  w każdym markecie budowlanym i w sklepach internetowych. Montujemy ją tak, by szczelnie przylegała to ścian, sufitu i podłogi balkonu. Gołębie bowiem są w stanie znaleźć każdą szczelinę i odwiedzać nasz balkon mimo zabezpieczenia.

Wiele balkonów, okien czy tarasów posiada nietypową konstrukcję. Wyposażenie towarzyszące jak poręcze, wiszące donice i wystające gzymsy oraz fakt wysokiego położenia nad ziemią takich obiektów sprawia, że montaż niejednokrotnie jest niebezpieczny i stwarza ryzyko upadku z wysokości. W takich przypadkach warto powierzyć montaż siatki na balkon profesjonalistom.

Przepytałam firmy specjalizujące się w montażu siatek z całej Polski (siatkidlakotow.pl, kocia-siatka.pl, linarem.pl)

Koszt zabezpieczenia balkonu o powierzchni 10 m kw waha się od 400 -1000 zł. 

Wiatraczki, reklamówki na gołębie

Kolejnym sposobem jest zamontowanie na balustradzie dziecięcych wiatraczków. Najlepsze są kolorowe i hałasujące. Podobnie reklamówki - zawiązane na balustradzie, poruszające się na wietrze skutecznie odstraszą nieproszonych gości. Minusem jest to, że nasz balkon nie będzie wyglądał zbyt ładnie. Ale lepsze fruwające torby foliowe niż ptasie odchody...

Drapieżniki jako straszak na gołębie

Sztuczna sowa czy jastrząb, plastikowy wąż zamontowane na balkonie spowodują, że gołębie będą trzymać się od nas z daleka. Dobrym sposobem jest też puszczanie nagrań z odgłosami ptaków drapieżnych. Podobnie odstrasza się ptaki na lotniskach.

Ultradźwięki odstraszą gołębie

Niesłyszalne dla człowieka, ale wyjątkowo uciążliwe dla ptaków. Nie tylko dla gołębi. Ultradźwięki odstraszą także gryzonie. Ta metoda budzi jednak wiele wątpliwości ze względu na pojawiające opinie, że może być szkodliwa także dla zwierząt domowych.

Kolce na parapet

Adaś Miauczyński w filmie "Dzień Świra" mocował na swoim parapecie metalowe kolce i posypywał je okruchami chleba... Jest to metoda dość drastyczna i zdecydowanie jej nie polecamy. Jest za to bardziej humanitarna metoda - plastikowe kolce do naklejenia na parapet lub balustradę. Ptaki na nich nie usiądą i jednocześnie nic sobie nie zrobią.

Odświeżacz powietrza

Świetnym pomysłem jest montaż automatycznego odświeżacza powietrza, który uruchamia się samoczynnie co jakiś czas. Im tańszy i „brzydziej pachnący”, tym lepiej! Po kilku dniach gołębie powinny zniknąć

Naftalina na gołębie

Nie tylko mole nie lubią zapachu naftaliny. Kilka kulek naftalinowych powinno sprawić, że gołębie będą omijać balkon z daleka.

Specjalne preparaty na gołębie

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których zadaniem jest odstraszenie gołębi. Zawierają specjalne mieszanki zapachowe, które są odpychające dla gołębi.

Porządek na balkonie

Gołębie potrzebują do gniazdowania odrobiny spokoju. Najchętniej wybierają balkony - rupieciarnie, gdzie łatwo znaleźć wygodny zakamarek. Pozbądźcie się zbytecznych mebli.

autor
Poleca: Katarzyna Jodłowska
Ładny Dom inspiruje

Ładny Dom inspiruje

W tym tygodniu opowiem Ci jak w domu i mieszkaniu zainstalować saunę. Dowiesz się czym najlepiej ogrzewać dom: piecem czy kominkiem. Podpowiem też jak bezpiecznie pozbyć się gniazda szerszeni.

Więcej o:
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 117 razy 103

  Najlepszy sposób na gołębie, to pozbyć się sąsiadów dokarmiających je.

 • asperamanka

  Oceniono 53 razy 41

  Najlepszym sposobem na te latające szczury jest kot. Odkąd jest kot, nie ma na balkonach żywych gołębi. I nie mówiłem kotu, że one są pod ochroną, więc nie ma skrupułów ;-)

 • janamalin

  Oceniono 49 razy 37

  Latające szczury powinno się tępić. Za ich dokarmianie powinno się karać.

 • hansolo88

  Oceniono 42 razy 34

  Omijają kolce, trzeba by nimi cały balkon wyłożyć. Jak sie jest fakirem to nie ma problemu, jak sie nie jest fakirem to jest problem...

  Jastrzębia też próbowałem. Gołębie trzymały sie z dala przez tydzień. Po tygodniu osrały go całego i gruchają ramie w ramie z białym jastrzębiem... :/

  Niestety, tylko dobry kot albo dobra śrutówka. Ale to takie nieeuropejskie, nieekologicznie...

 • supermarjan

  Oceniono 51 razy 33

  latajace szczury sa w tym kraju pod ochrona?
  qfa czy tu ani jedna rzecz nie moze byc zrobiona porzadnie?

 • dr_bloger

  Oceniono 38 razy 32

  Nalepki z drapieżnymi ptakami działały parę dni. Kolce są skuteczne już ponad rok. Ptaki ignorują zabezpieczone gzymsy, nie ma prób lądowania. No niech mi ktoś kolców zakaże! To mu nasram na balkonie.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 54 razy 24

  Jeśli ktoś szuka inspiracji to najlepszy sposób na gołębie to wiatrówka...

 • Rob K

  Oceniono 17 razy 13

  E tam, miejskie latające szczury nie są objęte ochroną.
  Chroniony jest gołąb siniak, gołąb grzywacz, turkawka i sierpówka (synogarlica). Ale akurat te gołębie wolą drzewa od balkonów i człowiekowi schodza z drogi.

 • polotubrak

  Oceniono 12 razy 10

  U mnie na dachu kamienicy mieszkają pustułki. Na łapanie dorosłych gołębi są za małe, ale wypatrzyłam, że regularnie nawiedzają ich gniazda na sąsiednich blokach i wybierają pisklęta. Dzięki temu nie przybywa ich zbyt szybko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX