Na co zwracać uwagę, kupując dywan?

Wybór odpowiedniego dywanu do mieszkania nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza, że oferta jest naprawdę szeroka, począwszy od jednokolorowych dywanów z naturalnym włosiem, na wielobarwnych ze sztucznych tworzyw kończąc. Niezależnie od tego, na jaki dywan chcemy postawić, warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy jego zakupie, aby móc cieszyć się nim przez kolejne lata.

Najpiękniejsze dywany do mieszkania [ceny]Najpiękniejsze dywany do mieszkania [ceny] fot. Homebook fot. Homebook

Minęły już czasy, gdy w domach królowały wzorzyste, tureckie dywany. Mimo że moda na dywany w mieszkaniu wróciła ze zdwojoną siłą, to te dostępne dziś w sklepach znacznie różnią się od tych, które dawniej gościły w naszych domach.

Wybierając dywan do salonu należy zwrócić uwagę na to, z czego jest on wykonany. Do wyboru mamy dywany z naturalnego lub sztucznego włosia. Te pierwsze są najczęściej wytwarzane z włókien wełnianych lub bawełnianych, choć można także spotkać dywany wykonane z jedwabiu. Zaletą wełnianych dywanów jest ich miękkość i sprężystość, dzięki czemu nie odkształcają się. Dywany wykonane z bawełny są zdecydowanie cieńsze - bardzo szybko się je wydeptuje, przez co są mniej praktyczne od wełnianych. Dywany jedwabne są za to bardzo lekkie i delikatne, a jednocześnie należą do bardzo wytrzymałych - mamy pewność, że posłużą nam przez lata.

Wybierając dywan do mieszkania trzeba także zwrócić uwagę na jego gęstość i ciężar. Im jest cięższy, tym będzie on trwalszy w użytkowaniu. Najczęściej można spotkać dywany o gęstości (liczba pęczków włosia na metr kw.) od 100 tysięcy do 500 tysięcy. Dywany różnią się od siebie także wykończeniem. Postrzępione brzegi są charakterystyczne dla dywanów o niejednakowym runie, gładkie zazwyczaj mają równe brzegi.  Nietrudno zauważyć, że to dzięki rosnącej popularności dywanów na rynku pojawiają się coraz nowsze modele, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Wybór konkretnego dywanu powinien zależeć od jego jakości oraz naszych upodobań. Poniżej przedstawiamy propozycję 18 dywanów, które znakomicie ozdobią wnętrze, dodając mu klimatu i wyjątkowego stylu!

Zobacz wideo
Więcej o: