Muurla - fińska marka, którą warto znać. Flagowy produkt? Kubki z Muminkami!

red
05.09.2019 11:00
Z czym kojarzy się wam Finlandia? To proste, z Muminkami! Właśnie one królują na naczyniach produkowanych przez fińską markę Muurla. To połączenie dobrego wzornictwa rodem z północy i sporej dawki humoru.

Początki firmy Muurla sięgają 1974 roku. Właśnie wtedy w fińskim regionie Muurla powstała huta szkła, w której zaczęto produkować szklanki, kieliszki, wazony i artykuły dekoracyjne. Pierwotnie był to rodzinny biznes o lokalnym zasięgu, ale dziś produkty Muurla sprzedawane są na całym świecie.

www.instagram.com/muurladesign

Choć szkło nadal jest ważnym surowcem w kolekcjach Muurla, firma uzupełniła ofertę o naczynia z innych materiałów. Pojawiło się drewno, porcelana i produkty emaliowane. Prawdziwą sławę przyniosły jednak marce... Muminki!

Projektanci Muurla postanowili skorzystać z dziedzictwa swojego kraju, a konkretnie bajek Tove Jansson - jednej z najbardziej znanych i cenionych pisarek z Finlandii. To ona stworzyła historie o Muminkach, których przygody budziły dreszczyk emocji zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Pierwsza książka Jansson została opublikowana w 1945 roku i nie od razu podbiła serca czytelników. Dopiero trzecia bajka wydana w 1948 roku zagwarantowała autorce sukces.

www.instagram.com/muurladesign

Dziś Muminki przetłumaczone na czterdzieści języków są częścią popkultury. Umieszczenie kultowych postaci na naczyniach to ukłon w kierunku najmłodszych, ale też i tych spośród starszych, którzy z nostalgią wspominają czasy dzieciństwa.

Seria z Muminkami pojawiła się w 2009 roku, a w 2015 wypuszczono kolekcję z Pippi Pończoszanką. Naczynia z fantastycznymi postaciami są emaliowane, co jeszcze mocniej przywołuje stare wspomnienia. Emalia to klasyk polskich gospodarstw domowych i nieodłączny element wyposażenia kuchni sprzed lat. Teraz emaliowane naczynia znowu stały się popularne, a wszystko za sprawą wielkiej fascynacji stylem retro i vintage.

Metalowe kubki pokryte kolorową powłoką są niezwykle wytrzymałe i nawet po latach zachowują swój estetyczny wygląd. Są odporne na działanie temperatur i w żaden sposób nie zmieniają smaku lub zapachu potraw, które są w nich przechowywane. Jedyną wadą jest to, że szybko się nagrzewają, a największą zaletą fakt, że się nie tłuką! Chętnie sięgają po nie dzieci i dorośli, a domowa zupa podana w emaliowanym naczyniu to prawdziwa frajda. 

W kolekcji Muurla nasi faworyci to bez wątpienia emaliowane kubki i garnki z Muminkami Są proste, ale nie pozbawione finezji. Właśnie to lubimy!

Więcej o:
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • elak2013

  Oceniono 37 razy 29

  Tak,to są śliczne rzeczy...Problem jednak w tym,że kubki emaliowane rozgrzewają się mocno i trudno jest wziąć je do ręki.Również dla dzieci "do gorącego" nieprzydatne...A przecież mają rysuneczki z Muminkami.Są to również przedmioty baaardzo drogie.Uwielbiam rzeczy z emalii i mam ich dużo w domu,ale tylko do ozdoby...

 • mokrekomnaty

  Oceniono 36 razy 22

  Są piękne - ale ceny powalają...

 • 3x666

  Oceniono 32 razy 14

  Jest taka firma w Olkuszu produkująca wypisz wymaluj takie same kubki emaliowane tylko, że bez malunku Muminków. W efekcie cena to 1/3 tego ile liczą sobie Finowie. Może warto wybrać polski produkt.

 • Maria Koperska

  Oceniono 18 razy 12

  Mamy takie same z Olkusza.- świetna firma z tradycją,tyle,że rysunki inne i ten pomysł mógłby Olkusz podchwycić,bo mamy dużo bajek.Tylko po co? Takie kubki nadają się na budowę, w teren,na wycieczkę.Sama takie miałam i zabierałam na obozy i rajdy,bo się nie tłukły. Teraz mieszkają głęboko pochowane w szafkach. Niepraktyczne,bo się bardzo nagrzewają i parzą w palce i usta.

 • donatienfrancois

  Oceniono 23 razy 11

  Z takich garczków to w latach 60 - tych piłem kawę w robocie.

 • inuska23

  Oceniono 16 razy 6

  Dajcie spokój. Parę lat temu kupiłam kubeczek we flagowym ,,sklepie z Muminkami " w Szwecji ( bowiem te sklepy wykraczają poza granicę Finlandii ) cena za kubek, była wyższa niż bilet na pociąg relacji Oslo- Geteburg...
  Szkoda kasy! Lepiej dać zarobić naszym i dać nadrukować na kubek- kto co lubi.
  Jakość ok, ale ceny z kosmosu :(

 • Michal Zukowski

  Oceniono 15 razy 3

  Szkoda, że polskich się nie promuje....a w Emalco są polskie, z Olkusza i świetne

 • plastikpiokio

  Oceniono 5 razy 1

  wracamy do epoki żelaza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX