Nawilżacz powietrza - jaki model jest najlepszy? Podpowiadamy!

Wilgotność powietrza w mieszkaniu jest ważna dla naszego zdrowia. Minimalna powinna wynosić około 30%. Jeśli jest ona mniejsza, powinniśmy pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza. Który model najlepiej wybrać? Sprawdźcie!

Nawilżacz powietrza - jaki model jest najlepszy?

Fot. Homebook

Wilgotność powietrza w mieszkaniu trzeba obserwować szczególnie podczas sezonu grzewczego, gdy ktoś z domowników choruje lub ma problemy z oddychaniem. W odpowiednio nawilżonym pomieszczeniu łatwiej się skupić i zdecydowanie lepiej się śpi. Oprócz tego wilgotne powietrze pozytywnie wpływa na układ odpornościowy człowieka, włosy oraz cerę.

Nawilżacz parowy - czy warto?

Woda znajdująca w zbiorniku nawilżacza podgrzewa się, a powstała para jest rozpylana w pomieszczeniu. Urządzenie nie ma funkcji automatycznego kontrolowania poziomu wilgotności powietrza. Para wydobywająca się z nawilżacza jest bardzo gorąca, trzeba więc zachować szczególną ostrożność. Jednak ten model urządzenia sprawdzi się także jako inhalator.

Nawilżacz parowy jest bardzo wydajny. Pod wpływem gorącej temperatury wszystkie bakterie zostają unicestwione. Awarie w tym modelu to rzadkość. Jakie ma wady? Pobiera sporo energii elektrycznej.

Nawilżacz ultradźwiękowy - wady i zalety

Urządzenie wykorzystuje działanie ultradźwięków, które wywołują drgania powodujące rozbijanie cząsteczek wody i wytwarzanie mgiełki. Większość modeli tego typu samoistnie włącza się, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Nawilżacz ultradźwiękowy działa praktycznie bezgłośnie, ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć dźwięku o tej częstotliwości. Jednak mogą one niestety być nieprzyjemne dla naszych czworonogów.

Urządzenie charakteryzuje się dużą wydajnością i pobiera mało energii elektrycznej. Ogromną jego zaletą jest możliwość precyzyjnego sterowania poziomem nawilżenia. Nawilżacz ma wbudowany filtr odkamieniający wodę. Jakie ma wady? Filtry w urządzeniu trzeba często czyścić i wymieniać. Urządzenie nie oczyszcza powietrza, powstała mgiełka może osiadać na meblach i podłodze. Po osiągnięciu ustawionego poziomu wilgotności nawilżacz automatycznie się wyłącza.

Nawilżacz ewaporacyjny - najlepsze oferty

Jego działanie polega na zjawisku ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Wentylator wciąga suche powietrze, po czym jest ono przepuszczane przez zwilżoną matę ewaporacyjną i w ten sposób nawilżane i przy okazji częściowo oczyszczane z zanieczyszczeń, które osadzają się na macie. Wypuszczona para wodna jest niewidoczna. 

To urządzenie jest zdecydowanie najzdrowsze, energooszczędne, koszty użytkowania są bardzo niskie. Nawilżacz wyposażono w tryb nocny. Model ma prostą budowę, dzięki czemu jest mało awaryjny, a jednocześnie łatwy w obsłudze. Nawilżacz ewaporacyjny przypadnie do gustu szczególnie osobom żyjącym w stylu eko.

Niestety, nawilżacz ewaporacyjny podczas pracy dość głośno szumi, a wraz ze zmniejszaniem się ilości wody w zbiorniku staje się mniej wydajny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.