Storczyki - jak o nie dbać by kwitły jak szalone? [PORADNIK]

Storczyki - kwiaty piękne i tajemnicze. Zaskakują kształtami i kolorami. Dostępne są już nie tylko w kwiaciarniach, ale i w wielu supermarketach. Dzięki przystępnym cenom każdy z nas może sobie na nie pozwolić. Problemem jest uprawa. Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone? Jak je przesadzać?

Fot. CC0 Public Domain

Zapanowała moda na storczyki. Ten gatunek kwiatów, zwany także orchideą, zdobi nowoczesne domy i mieszkania. Ustawiane są na stołach, komodach, parapetach okien. Oczarowują delikatnymi kwiatami i szeroką gamą kolorów. W kwiaciarniach i sklepach dostępne są kwiaty w kolorze białym, fioletowym, różowym a także żółtym.

Storczyki są roślinami, które lubią oświetlone miejsca, dlatego dobrze jest ustawiać je na parapetach okien. Pięknie będą wyglądały również z zewnątrz, ponieważ rosną dość wysoko. Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu liście storczyków będą miały błyszczącą zieloną powierzchnię, pozbawioną ciemnych i żółtych plam.

Kolejną kwestią jest podlewanie. Storczyki nie lubią zbyt dużego nawilżenia, ich korzenie nie powinny pozostawać w wodzie. Roślinę podlewajmy co 4-7 dni. Możemy to zrobić wlewając wodę do doniczki umieszczonej w specjalnej osłonce na storczyki lub mocząc doniczkę wraz z osłonką przez 15 minut w misce z wodą lub w wannie.

Storczyki najlepiej czują się w temperaturze od 13 do 30 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, by nie sadzić tego kwiatu w ziemi ogrodowej - by storczyk pięknie rósł i kwitł, niezbędna jest specjalna mieszkanka z łupinami orzecha kokosowego lub z korą sosnową.

Do efektywnej uprawy storczyków przyda się również specjalna odżywka, którą możecie kupić w kwiaciarniach, supermarketach lub sklepach ogrodniczych. Dzięki odżywce roślina będzie miała piękne kwiaty!

Przesadzanie storczyków

Storczyki, tak jak inne rośliny ozdobne, potrzebują przesadzenia. Powinniśmy robić to co najmniej raz na 2 lata. Jeśli nasza roślina ma bardzo rozrośnięte korzenie, jest to znak, że nadeszła pora na zmianę ziemi oraz doniczki. Przesadzenie koniecznie jest również w przypadku rozłożonego lub zasolonego podłoża, gnicia korzeni, zaatakowania storczyka przez szkodniki, ale również, gdy zdarzy nam się przelanie rośliny.

Podczas przesadzania storczyków otrzepmy korzenie z ziemi oraz dokładnie sprawdźmy, czy nie ma uszkodzonych końcówek - jeśli się pojawią, powinniśmy odciąć je sekatorem. Kupując doniczki do storczyków zwróćmy uwagę na ich wielkość. Doniczka nie powinna być zbyt mała, storczyki nie mogą mieć ściśniętych korzeni.

Storczyk musi mieć doniczkę oraz osłonkę. Spośród osłonek na storczyki najpopularniejsze są przezroczyste szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Widoczne korzenie lepiej będą przyjmowały światło, a co za tym idzie, roślina będzie ładniej się rozwijała i kwitła.

Poniżej znajdziecie rośliny, nawozy oraz idealne doniczki i osłonki.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.