Piec wolnostojący. Kiedy warto wybrać stylowe kozy?

KJT, ES
18.09.2018 10:13
Piece wolnostojące, czyli kozy, mają niewątpliwy urok i cieszą się dużym zainteresowaniem. Bogata oferta producentów, różnorodna stylistyka i nowoczesna technologia sprawiają, że coraz częściej zastępują tradycyjne kominki. Wybraliśmy dla Was kilkanaście modeli wartych uwagi

Kominek czy piec wolnostojący ?

Budowa kominka jest możliwa tylko pod kilkoma warunkami: kominek powinien być zaplanowany na etapie budowy domu w przeciwnym razie budowa jego będzie bardzo uciążliwa. Jeśli marzy nam się kominek w mieszkaniu będzie jeszcze trudniej. Blok nie może mieć więcej niż cztery piętra, a pomieszczenie musi mieć odpowiednią powierzchnie oraz własny przewód kominowy. Do tego dochodzi zgoda wspólnoty lub spółdzielni. O wiele łatwiej jest wyposażyć się w piec wolnostojący typu koza.

Kiedy warto zdecydować się na kozę?

  • mamy niewiele miejsca na dodatkowy element wyposażenia;
  • potrzebujemy atrakcyjnego i niedrogiego w eksploatacji urządzenia grzewczego
  • wspomagającego miejscowo istniejący centralny system grzewczy;
  • decydujemy się na montaż w gotowym domu;
  • zależy nam na szybkiej i sprawnej instalacji bez kłopotliwych prac budowlanych;
  • istnieje obawa co do wytrzymałości podłoża, na którym ma stanąć urządzenie;
  • planujemy w niedalekiej przyszłości zmianę wystroju wnętrza lub przeniesienie urządzenia w inne miejsce.

Piece wolnostojące do wiejskich i rustykalnych wnętrz

Blask palącego się ognia sprawia, że ogrzewane wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne. Modele tradycyjne, czasem nawet z fajerkami i piekarnikiem, doskonale pasują do pomieszczeń o stylistyce rustykalnej, w stylu vintage, do wiejskich kuchni i domów letniskowych. Te wykonane z żeliwa mają urozmaiconą budowę z wymyślnymi kształtami oraz zdobieniami, wprowadzają atmosferę „jak u dziadków”. Powodzeniem cieszą się piecyki z żeliwa emaliowane w różnych kolorach – na przykład czerwonym, zielonym, beżowym czy grafitowym.

Jaki piec wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Kozy mogą mieć też formę zupełnie nietradycyjną. Wówczas pasują do wnętrz minimalistycznych, przestronnych, gdzie mogą stanowić główny element aranżacji. Znakomitym materiałem na kozy o nowoczesnym wyglądzie jest stal – powstają z niej modele o prostych, geometrycznych kształtach (walca, prostokąta), z pojemną przegrodą na opał, o współczesnym designie. Ich zaletą jest mniejszy ciężar przy tej samej powierzchni grzewczej co w piecach żeliwnych. Temperatura ścian jest jednak znacznie wyższa, dlatego ze względów bezpieczeństwa zaleca się zastosowanie gładkich okładzin ceramicznych lub kamiennych kafli.

Gdzie umieścić piec wolnostojący?

Kozę, ze względu na jej dekoracyjny wygląd, zwykle umieszcza się w salonie. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby znalazła się w sypialni, czy dogrzewała rzadko używane pomieszczenie. Niezależnie jednak od rodzaju pomieszczenia, do właściwego działania kozy potrzebne jest doprowadzenie do paleniska niezbędnej ilości powietrza z zewnątrz. Dlatego coraz więcej kóz jest już fabrycznie wyposażonych w specjalny króciec, znajdujący się na dole lub z tyłu korpusu. Do niego podłącza się kanał doprowadzający świeże powietrze. Urządzenia bez króćca pobierają powietrze do spalania przez szczeliny w popielniku, z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Należy wówczas zagwarantować napływ świeżego powietrza, na przykład przez nawiewnik ścienny, zamontowany w pobliżu kozy.

Czy kozą można ogrzać cały dom?

To zależy od jej mocy i rodzaju, a także od zapotrzebowania na ciepło wszystkich pomieszczeń w budynku oraz ich układu. Dobór urządzenia o odpowiedniej mocy jest łatwy, bo w ofercie firm znajdziemy takie, które mają na przykład tylko 3 lub aż 17 kW, czyli mogą ogrzać nawet do 200 m2 dobrze ocieplonego domu. Biorąc pod uwagę rodzaj pieców kominkowych, najpopularniejsze są modele tradycyjne, przeznaczone do ogrzewania miejscowego. Oznacza to, że ich działanie będzie skuteczne, ale tylko w pokoju, w którym stoją.

Kozy, czyli piece wolnostojące - ile kosztuje ich zakup, montaż oraz eksploatacja?

Piece wolnostojące do małych pomieszczeń do 1500 zł - nasz wybór

Piec wolnostojący z płaszczem wodnym i powietrzny

Piece typu koza mogą również dogrzać sąsiednie pomieszczenia, pod warunkiem że jest między nimi swobodny przepływ powietrza, czyli nie ma ścian działowych. Jeśli na parterze domu są liczne przegrody, przepływ ciepłego powietrza jest utrudniony – wtedy najlepiej kupić kozę na pelety. Takie urządzenie, zwane też ekopiecem, występuje w dwóch wersjach. Pierwsza to modele z dystrybucją gorącego powietrza, druga – to urządzenia z płaszczem wodnym. W tym ostatnim wariancie łączy się je z instalacją centralnego ogrzewania wyposażoną w grzejniki.

Jak dobrać moc?

Najlepiej, jeśli moc kozy dobierze fachowiec. Jeśli będzie zbyt mała, to urządzenie nie zapewni komfortu cieplnego w pokoju; jeśli za wysoka – będzie w nim za gorąco. Istotną informacją potrzebną do doboru mocy nominalnej pieca jest wielkość pomieszczenia, w którym będzie on zamontowany. Przyjmuje się, że w dobrze ocieplonym domu 1 kW mocy urządzenia wystarcza do ogrzania 10 m2 pokoju o wysokości 2,5 m. Dodatkowo ciepło można uzyskać z rury przyłączeniowej, która powinna mieć odpowiednią długość. Zwróćmy też uwagę na sprawność pieca. W dobrych modelach opalanych drewnem wynosi ona 75-80%, a peletami nawet – 95%. Pamiętajmy jednak, że duży wpływ na to, czy koza osiągnie wysoką moc, ma to, czy palimy w niej opałem o odpowiedniej wilgotności.

Jaką moc powinien mieć powinien mieć piec typu koza?

Piec wolnostojący żeliwny czy stalowy

Na rynku dostępne są dwa główne materiały z których produkuje się piece wolnostojące typu koza: żeliwo i stal. Stal jest lżejsza, szybciej się nagrzewa, ale też szybciej traci ciepło. Żeliwo natomiast dłużej się nagrzewa dzięki czemu może zapewnić dłuższe utrzymywanie ciepła, a dodatkowo służyć jako kuchnia.

Piece łatwe w obsłudze

Obecnie wszystkie oferowane na rynku piece mają regulatory umożliwiające dokładne sterowanie wlotu powietrza do spalania. W najbardziej nowoczesnych kozach działaniem pieca steruje termostat, który reguluje przekrój wlotu powietrza do spalania w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Aby wygodnie obsługiwać urządzenie, ważny jest sposób dokładania opału do paleniska. Najczęściej robi się to przez frontowe drzwiczki, których szerokość dopasowana jest do gabarytów pieca. W niektórych modelach polana mogą być dokładane przez drzwiczki umieszczone z boku lub przez klapę znajdującą się w górnej płycie pieca. Dzięki temu mamy możliwość dodania większej ilości drewna oraz unikamy konieczności uciążliwego schylania się. Wybierając piec kominkowy, zwróćmy również uwagę na to, czy jest on wyposażony w oddzielny pojemnik, który ułatwia usuwanie popiołu i chroni przed jego rozsypywaniem w trakcie przenoszenia przez pokój. Jeszcze skuteczniej rozwiąże to popielnik z dodatkową pokrywą. Poza tym porządek wokół pieca będzie prościej utrzymać, gdy ma on komorę lub szufladę na drewno. Jeśli nie - warto dokupić specjalny kosz lub pojemnik.

autor
Poleca: Katarzyna Jodłowska
Ładny Dom inspiruje

Ładny Dom inspiruje

W tym tygodniu opowiem Ci jak w domu i mieszkaniu zainstalować saunę. Dowiesz się czym najlepiej ogrzewać dom: piecem czy kominkiem. Podpowiem też jak bezpiecznie pozbyć się gniazda szerszeni.

Więcej o: