Odtwórz klimat najlepszej restauracji świata w swojej jadalni!

Kasia Żechowicz
18.01.2018 16:00
Eleven Madison Park w Nowym Jorku to według rankingu The World's Best Restaurant najlepsza restauracja świata 2017 roku. A gdyby tak odtworzyć jej wystój we własnym mieszkaniu? Prawdopodobnie nie zmieni to jakości posiłków, ale może stać się dobrą motywacją, by gotować częściej i lepiej!

The San Pellegrino World's 50 Best Restaurants to ranking najlepszych restauracji świata przygotowywany przez magazyn "Restaurant". Nagroda przyznawana jest co roku na podstawie opinii restauratorów i krytyków kulinarnych. W 2017 na najwyższym stopniu podium znalazł się Eleven Madison Park w Nowym Jorku, detronizując tym samym słynną włoską knajpę Osteria Francescana z Modeny. Oprócz serwowanych dań liczy się również obsługa i wystrój knajpy. Postanowiliśmy odtworzyć najważniejsze elementy najlepszej restauracji świata w wersji "dla każdego".

Krzesła i fotele

Eleven Madison Park - wnętrzeEleven Madison Park - wnętrze Źródło: www.ny.eater.com / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Eleven Madison Park znajduje się w monumentalnym budynku, a wnętrze restauracji odzwierciedla architekturę, którą można podziwiać z ulicy. Wysokie sufity i olbrzymie okna sprawiają, że miejsce wygląda przestrzennie mimo dość ciężkich mebli. Wnętrze urządzono w nawiązaniu do stylu art deco, który charakteryzuje również najbardziej znane budowle Nowego Jorku: Chrysler Building czy Empire State Building. Nutę nowoczesności wprowadza supermodny turkus widoczny na obiciach kanap i foteli oraz na olbrzymim obrazie, który stanowi centralny punkt sali. Turkus pięknie komponuje się z beżami i brązami, łatwo więc wkomponować go do pomieszczeń o neutralnej bazie. 

Oświetlenie

Eleven Madison Park - wnętrzeEleven Madison Park - wnętrze Źródło: www.ny.eater.com

Mimo olbrzymiej ilości słońca, które wpada do wnętrza restauracji przez wielkie okna, ważnym źródłem światła są również żyrandole i punktowe lampy. Ciepła barwa światła sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. W swojej jadalni możesz wykorzystać pomysł na zestawienie wiszących lamp w starym stylu i nowoczesnych, podłużnych kinkietów. Oprócz tego w usytuowanych z boku miejscach w Eleven Madison Park znajdują się lampy z materiałowymi abażurami. Aktualnie wracają one do mody i niekoniecznie trzeba je łączyć w sztywne komplety z identycznymi żyrandolami.   

Dekoracje

Eleven Madison Park - dekoracjeEleven Madison Park - dekoracje Źródło: www.therantingpanda.com / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

W najlepszej restauracji świata nie znajdziemy zbyt wielu dekoracji ponad te znajdujące się na wykończonych sztukaterią ścianach i sufitach. Na stołach znajdują się jedynie białe obrusy i niewielkie świeczniki. Ciekawie prezentują się natomiast wymyślne wazony, w których zawsze goszczą świeże kwiaty. Z Eleven Madison Park warto "skraść" pomysł na duży obraz otoczony ścienną dekoracją w kontrastowym kolorze. Może do tego posłużyć kolorowa tapeta, której fragmenty warto powtórzyć również w innych miejscach jadalni. 

Więcej o: