Zimowy ogród na balkonie - wszystko czego potrzebujesz, by go przygotować

Nawet zimą możesz się cieszyć pięknym balkonem pełnym zieleni, a nie domowych gratów. Zobacz, jak zadbać o ten cenny fragment mieszkania, by pełnił rolę przytulnego miejsca do zimowego relaksu.

Z balkonu można korzystać przez cały rok pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy. Uprzywilejowane są oczywiście osoby mające balkon w formie loggii, czyli zamykanej wnęki. Dzięki przesuwanej szybie można uzyskać efekt oranżerii, choć zimowy ogród damy radę stworzyć również na tradycyjnym, otwartym balkonie.  

Przechowywanie roślin

Zimowy ogród na balkonieZimowy ogród na balkonie Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Najważniejszym elementem zimowego ogrodu są oczywiście rośliny. Nie wszystkie nadają się do pielęgnacji w niskich temperaturach. Zawsze żywe pozostają wrzosy i roślinny iglaste, na przykład dekoracyjne tuje. Pięknie wypełniają przestrzeń rośliny pnące - zapytaj sprzedawcę o gatunki sadzone w Polsce, bardzo często są odporniejsze na chłód niż te importowane z krajów zachodnich. Zarówno przy otwartym balkonie, jak i zamykanej loggii, kluczowe jest przechowywanie roślin w odpowiednich warunkach. W tej roli świetnie sprawdzą się szklane witrynki, szklarnie i szafki ogrodowe. Rośliny posadź w dekoracyjnych donicach, a następnie poustawiaj na półkach lub powieś w wiszącej donicy wewnątrz domowej szklarni. W celu zachowania spójności kolorystycznej postaw na maksymalnie 2-3 odcienie donic i mebli.

Lampy grzewcze

Balkon - lampy grzewczeBalkon - lampy grzewcze Źródło: www.bloglovin.com / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Jeśli chcesz spędzać zimą czas na balkonie, niezbędna może okazać się lampa grzewcza. Nie wszystkie zajmują dużo miejsca. Obecnie można znaleźć w sklepach modele idealne na małe balkony - wiszące albo w postaci minimalistycznych stojaków. Niektóre wyposażone są w oświetlenie LED, co może być dodatkowym atutem. 

Futrzane koce i narzuty

Zimowy ogród na balkonieZimowy ogród na balkonie Źródło: www.bloglovin.com / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Nawet jeśli wyposażysz swój balkon w lampę grzewczą, to właśnie koce, chodniki i futrzane narzuty sprawią, że stanie się on ciepły i przytulny. Miękkie tekstylia oddziałują na zmysły i wprowadzają zimową atmosferę. Wypoczynek na krześle owiniętym owczą skórą (może być sztuczna) to idealny przepis na relaks po ciężkim dniu pracy. Nie zapomnij również o przykryciu zimnych kafelków tkanym chodnikiem. Dzięki temu będziesz mógł wyjść na balkon w kapciach i czuć się "jak w domu"! 

Siedziska idealne do relaksu

Zimowy ogród na balkonieZimowy ogród na balkonie Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

W zimowym ogrodzie nie może zabraknąć wygodnego siedziska. Świetnym pomysłem jest podwieszany fotel lub hamak, który łączy w sobie aspekt praktyczny z dekoracyjnym. Oprócz tego możesz położyć na podłodze miękki puf. Do mody wracają również fotele bujane - idealne do pomieszczeń aranżowanych z przeznaczeniem do relaksu!

Poniżej znajdziesz więcej akcesoriów, które przydadzą się w urządzaniu zimowego ogrodu na balkonie.

      

Więcej o:
Copyright © Agora SA