TREND 2018: Wabi Sabi - funkcjonalnie, pięknie i niedoskonale

Karolina Mucha
31.01.2018 11:00
Było duńskie hygge, szwedzie lagom, teraz czas na japońskie Wabi Sabi. Na czym polega nowy trend, który już podbija nasze serca? Na odkrywaniu piękna w przedmiotach niedoskonałych. Sprawdźcie sami! Wiemy, gdzie kupić dodatki w stylu Wabi Sabi.

Wabi – oznacza prostotę, a Sabi – piękno wynikające z upływu czasu. Na tych pojęciach opiera się filozofia najnowszego trendu, który uwielbia drewno, len, bawełnę, wiklinę oraz kamień. Świetnie sprawdzi się wszystko, co jest stworzone z naturalnych materiałów. Wabi Sabi bazuje na odcieniach bieli i kolorów ziemi.

Według filozofii Wabi Sabi wykorzystać możemy każdy przedmiot, który pozornie jest spisany na straty. Przedmioty nadgryzione zębem czasu, mające swoją historię, mogą dostać nowe życie! Musimy jedynie odkryć ich piękno i funkcjonalność, a mieszkanie nabierze nostalgicznego klimatu.

Wabi Sabi upraszcza przestrzeń, w której mieszkamy. W mieszkaniu powinny znajdować się tylko przedmioty potrzebne. Im jest ich mniej, tym nasze życie jest łatwiejsze, a my szczęśliwsi.

Drewno w Wabi SabiDrewno w Wabi Sabi Fot. Homebook

Len, naturalne tkaniny i drewno

Len i naturalne tkaninyLen i naturalne tkaniny Fot. Homebook

Naturalne tkaniny to podstawa! W tym roku zwracamy na nie szczególną uwagę. Len cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ ma właściwości zdrowotne. Pościel z tego materiału zmniejsza poczucie zmęczenia, dzięki czemu komfortowy wypoczynek mamy na wyciągnięcie ręki. Choć ten materiał kojarzy się ze sztywną i szorstką tkaniną, wcale taki nie jest! Delikatna barwa lnu ociepli aranżację sypialni.

Wabi Sabi uwielbia naturalne tkaniny! Wybierzmy pokrowce na krzesła w kolorach ziemi, szarościach i złamanych bielach. Świetnie sprawdzą się także obrusy, poduszki i koce. Na podłodze zamiast dywanu możemy położyć matę z trawy morskiej.

Drewno z recyklingu dostanie w tym roku nowe życie. Stawiamy na drewniane meble i dodatki, które charakteryzuje prostota i harmonia.

Ceramika

Ceramika w stylu Wabi SabiCeramika w stylu Wabi Sabi Fot. mat. prasowe Agata

Ceramika, szczególnie ta wykonana ręcznie, idealnie wpisze się w filozofię Wabi Sabi. Glina ma swoje korzenie w naturze, więc naczynia z tego materiału świetnie pasują do tego stylu.

Naczynia nie muszą być symetryczne. Japoński trend lubi różne tekstury oraz prosty styl. Nawet zniszczony talerz nie stanowi dla Wabi Sabi przeszkody, zgodnie z tym nurtem powinniśmy go skleić. Widoczne zniszczenia idealnie podkreślą trend. Warto zdecydować się na wazony z dmuchanego szkła.

Więcej o: