Jak stworzyć romantyczne wnętrze? Nie chodzi o świece i serca

Romantyczne wnętrze niekoniecznie musi opierać się na ozdobach w kształcie serc czy świecach porozstawianych w każdym kącie. Zobacz, jak urządzić salon i sypialnię w dobrym guście i z nastrojową atmosferą. Może przydać się na walentynki!

Styl romantyczny często interpretowany jest dość powierzchownie, czego konsekwencją jest nadużywanie w dekoracji wnętrz popularnych symboli, takich jak serca, kwiaty i świece. Słowo "romantyczny" ma wiele synonimów i oznacza również: nastrojowy, poetyczny, baśniowy, magiczny, melancholijny. Przygotowaliśmy trzy inspiracje dla salonu, kawowego zakątka i sypialni - romantycznych, ale w dobrym guście.  

Romantyczny salon z odrobiną różu

Romantyczny salonRomantyczny salon Źródło: www.homebeautiful.com.au / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Zbliżające się walentynki to dobra okazja, by spojrzeć na własne mieszkanie pod względem panującego w nim klimatu. Romantyczny nastrój może trwać znacznie dłużej niż jeden dzień i wcale się nie nudzić. Jednym z podstawowych elementów tworzących atmosferę mieszkania jest kolorystyka. Kontrastowe zestawienia mocnych kolorów (np. czerwieni i czerni) utrudniają uzyskanie romantycznego klimatu w przeciwieństwie do pasteli. Delikatne, rozmyte barwy wprowadzają do wnętrza baśniowy charakter przywołując pozytywne skojarzenia. Brudny róż to obecnie jeden z najmodniejszych odcieni. Łączymy go z brązem, szarością lub ciemną zielenią. Aby nie przesłodzić, lepiej zestawiać go z surowymi akcentami, na przykład ścianą z cegieł czy miedzianymi meblami. Romantyczny styl dopełnią suszone kwiaty, miękki dywan i meble "skradzione" z rodzinnego domu.   

Melancholijny zakątek

Kącik w romantycznym styluKącik w romantycznym stylu Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Romantyzm w mieszkaniu można uzyskać również za pomocą minimalistycznych zestawień bez udziału dekoracji, na przykład fotel plus stolik lub toaletka i krzesło. Efekt zależy od stylu i kolorystyki, ale najbardziej od ustawienia mebli. Fotel skierowany do okna, niewielki stolik z książkami lub papeterią, długie zasłony i przytłumione światło zza pleców wspólnie dają sentymentalny, nieco melancholijny efekt. Taki kącik to doskonałe miejsce do wyciszenia i wypoczynku w samotności.     

Nastrojowa sypialnia pod baldachimem

Romantyczna sypialniaRomantyczna sypialnia Źródło: www.livethemma.ikea.se / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Romantyczna sypialnia nie musi być obsypana płatkami róż i zastawiona świecami. Romantyczny efekt daje miejsce przytulne, miękkie, kameralne i zachęcające do spędzania czasu we dwoje. W tym wypadku tekstylia potrafią zdziałać cuda! Spróbuj samodzielnie stworzyć łóżko z baldachimem, zawieszając nad nim przezierną firanę. Delikatne oddzielenie miejsca spania od reszty pomieszczenia stworzy intymną atmosferę. Świece zastąp łańcuchem małych lampek ledowych, a obok łóżka ustaw lekki stolik. Pamiętaj, że pościel powinna być kolorystycznie dopasowana do całej aranżacji, a im bardziej miękkie poduchy na łóżku, tym lepiej!

Poniżej znajdziesz więcej mebli i dodatków, które pomogą ci urządzić romantyczne wnętrze. 

   

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.