Lagom, czyli nowe hygge. Na czym polega i jak je wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Według badaczy trendów lagom już w 2017 roku miało zastąpić hygge. Jednak nowa skandynawska filozofia dopiero teraz zaczyna wygrywać z wcześniejszym trendem. Na czym polega i jak urządzić mieszkanie w zgodzie z lagom?

O nowym projekcie IKEA "live lagom" mówiło się już w styczniu zeszłego roku. Szwedzki gigant mocno promował wtedy życie według nowej filozofii. Lagom oznacza "w sam raz", czyli nie za dużo i nie za mało. Skandynawskie credo odnosi się nie tylko do aranżacji wnętrz, ale również do szeroko pojętego stylu życia, na który składa się chociażby jedzenie, zużycie wody czy generowanie odpadów. We wszystkim, według lagom, należy zachować umiar. 

Salon w stylu lagom

Salon w stylu lagomSalon w stylu lagom Źródło: www.designtrolls.wordpress.com / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

We wnętrzu zgodnym z filozofią lagom znajdują się wszystkie elementy potrzebne do wygodnego korzystania z danego pomieszczenia. Nie ma w nim zbędnych dekoracji i bibelotów, ale z drugiej strony niczego nie brakuje. O ile w hygge przytłaczająca mogła okazać się liczba poduszek, koców i światełek, o tyle w lagom chodzi o "złoty środek". Nowe skandynawskie credo polega na docenianiu tego, co jest i odnajdywaniu szczęścia w skromnym życiu. Nadal istotna jest estetyka przedmiotów, którymi się otaczamy, ale tym razem jest ich stanowczo mniej. 

Sypialnia "w sam raz"

Sypialnia w stylu lagomSypialnia w stylu lagom Źródło: www.onlydecolove.com / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Lagom to nie tylko rezygnowanie ze zbędnych przedmiotów, ale również wykorzystywanie tych, które skończyłyby na śmietniku. W skandynawskiej filozofii mile widziane są własnoręcznie stworzone elementy wystroju wnętrz. W sypialni może przydać się zegar "z odzysku" albo odmalowany stolik. Poza tym, według lagom, nie potrzebne jest w tym pomieszczeniu nic poza wygodnym łóżkiem, przytulną pościelą, lampką nocną i szafą. Wszystkie podręczne akcesoria powinny być uporządkowane, a dekoracje nie powinny zaburzać spokojnej atmosfery.  

Kuchnia na miarę potrzeb

Kuchnia w stylu lagomKuchnia w stylu lagom Źródło: www.ikea.com / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Kuchnia to miejsce, w którym najczęściej gromadzimy zbędne przedmioty. Sprzęty, których nigdy nie używamy, filiżanki, w których nigdy nie parzymy herbaty i ozdobne dzbanki, które tylko zbierają kurz - według lagom bez tego można żyć lepiej. W małej kuchni (którą ma większość z nas) wystarczy stolik do wspólnych posiłków i funkcjonalne szafki. Nie muszą być wyprodukowane w najlepszej technologii, ani otwierać się dotykowo. Ważne, aby w codziennym użytku były wygodne i po prostu... ładne.

A oto inne meble i dodatki, dzięki którym stworzysz wnętrze w stylu lagom.

  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.